Čo znamená pojem dividendový kráľ + aktuálny zoznam 31 akcií

Pozreli sme sa na to, čo znamená pojem dividendový kráľ, na aktuálny zoznam dividendových kráľov a na to či sa oplatí do nich investovať.

0
740

Ľudia investujú do akcií z viacerých dôvodov a podľa toho si prirodzene upravujú svoju investičnú stratégiu. Niektorí hľadajú na akciovom trhu možnosť zbohatnúť a preto využívajú rastové stratégie, pri ktorých sa snažia nájsť na trhu nový Facebook, Google, Amazon či Netflix a iní zas zase uprednostňujú skôr stabilný príjem od etabolovaných firiem. Tento príjem môžu získať prostredníctvom dividendy, avšak vybrať si vhodnú dividendovú akciu tiež nie je úplne jednoduché. Dividendový kráľ

Základné faktory, ktoré by si mal investor všímať pri výbere spoločnosti je napríklad miera zadĺženia, hodnotové ukazovatele, rentabilita, výška dividendového výnosu a predovšetkým stabilita príjmov, resp. vyplácania dividendy, čiže je potrebné sa pozrieť do minulosti a vidieť ako sa dividendová politika firmy vyvíjala v čase. Práve s tým súvisia pojmy dividendový aristokrat a dividendový kráľ, ktoré sa uchytili na Wall Street. Dividendovým aristokratom sme sa venovali v našom predošlom článku, teraz je čas na dividendových kráľov.

Kto je dividendový kráľ?

Dividendový kráľ predstavuje akciu spoločnosti v indexe S&P 500, ktorá každoročne vyplácala a zvyšovala svoju dividendu najmenej 50 po sebe nasledujúcich rokov. V porovnaní s dividendovými aristokratmi tvoria ešte vzácnejšie zoskupenie, ale podobne ako pri nich sa investori k tejto skupine obracajú najmä pri hľadaní stability a pravidelného dividendového príjmu.

xtb

Dividendoví králi za polstoročie prežili obdobia inflácie, ropného rozmachu, technologických bublín, rastu úrokových sadzieb, hospodárskych recesií, teroristických útokov, pádov trhu, vývoja vkusu spotrebiteľov, veľkého technologického pokroku a ďalších dôležitých udalostí. Každý podnik, ktorý prešiel cez všetky tieto prekážky pri zachovaní pravidelného zvyšovania dividend, stojí za to analyzovať. Na základe tohto všetkého navyše možno predpokladať, že trend rastúcich dividendových výnosov bude pokračovať aj naďalej a to aj pri príchode zlých časov.

Podobne ako v prípade dividendových aristokratov, aby mohli byť akcie nejakej firmy označené za dividendového kráľa musí spĺňať okrem požiadavky 50 rokov vyplácania dividendy spĺňať aj požiadavky na trhovú kapitalizáciu a likvidné limity

Sú dividendoví králi dobrá investícia?

Je potrebné poznamenať, že dividendoví králi nedostávajú toľko priestoru a pozornosti ako niektoré iné skupiny trhu. Dokonca neexistuje na trhu jediný ETF fond, ktorý by sa zameriaval výlučne na akcie, ktoré možno označiť ako dividendový kráľ. Avšak sú obsiahnuté v ETF fonde – ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF (NOBL), ktorý sa skladá na skladá z dividendových kráľov a aristokratov zároveň.

Práve tento ETF fond nám môže taktiež pomôcť zodpovedať otázku či je investícia do dividendových kráľov výhodná. Tu možno skonštatovať opäť to isté ako pri dividendových aristokratov – áno, no najmä pre tých, ktorí už majú vytvorené bohatstvo alebo si ho chcú bez väčšieho rizika zveľaďovať. Taktiež pre získanie dodatočného príjmu je dividendový aristokrat vhodná voľba, keďže tieto akcie sú omnoho menej volatilné a to i v časoch krízy ako rastové spoločnosti. 

Porovnanie výnosu S&P 500 a ETF zameraného na dividendových aristokratov a kráľov, zdroj obrázku: Yahoo Finance

Z grafu vyššie vyplýva, že ETF zamerané na dividendových kráľov a aristokratov za posledných 7 rokov iba mierne zaostáva za akciovým indexom S&P 500, ktorý je ťahaný predovšetkým FAANMG akciami, avšak inak je to v prípade porovnania výlučne dividendových kráľov a indexu v dlhodobejšom horizonte.

Na obrázku nižšie je zobrazený výkon oboch investícií v rozmedzí rokov 1993 a 2019. Tu sa už karta obracia. V sledovanom období akciový index rástol priemerným ročným tempom na úrovni +9,76% a ak by ste investovali $10 000 do S&P 500 v roku 1993, k 31.12.2019 by mala Vaša investícia hodnotu $112 602. Dividendoví králi však rástli ešte rýchlejšie, konkrétne priemernou ročnou mierou +13,03%. Pri rovnakej investícií by sa hodnota investície k 31.12.2019 vyšplhala až na $241 557, čo predstavuje dvojnásobok. Obe kalkulácie vychádzajú za predpokladu, že všetky dividendy sú reinvestované.

Dividend kings
Zdroj obrázku: Moneyinvestexpert

Výkonnosť oboch skupín akcií v jednotlivých obdobiach je zobrazená na grafe nižšie. Zaujímavosťou tiež je, že počas sledovaného časového rámca iba 2 akcie z lukratívneho zoznamu malo horší výkon ako spomínaný index a to spoločnosti Vectren Corporation a Tootsie Roll. Naopak medzi najlepšie vychádzali akcie Lowe´s, ktoré rástli priemerným ročným tempom vo výške 20,7%.

dividend kings performance
Zdroj obrázku: Moneyinvestexpert

Zoznam aktuálnych dividendových kráľov

Aktuálne sa nachádza na akciovom trhu 31 akcií, ktoré sa môžu pochváliť titulom dividendový kráľ. V tomto roku sa zoznam rozšírili o firmy Black Hills, National Fuel Gas a Universal Corporation a v roku 2019 o spoločnosti Fuller Company a Altria Group. Naopak v dôsledku fúzie od roka 2019 podnik Vectren Corporation už nie je súčasťou tejto kategórie.

Spoločnosť SektorPočet rokov so zvýšením dividendy
American States Water (NYSE:AWR)Utilities66 
Dover Corporation (NYSE:DOVIndustrials65 
Emerson Electric (NYSE:EMR)Industrials65 
Northwest Natural Holding (NYSE:NWN)Utilities64 
Genuine Parts (NYSE:GPC)Consumer cyclical64 
Proctor & Gamble (NYSE:PGConsumer defensive64 
Parker Hannafin (NYSE:PH)Industrials63 
3M (NYSE:MMM)Industrials62 
Cincinnati Financial (NASDAQ:CINF)Financial services60 
Johnson & Johnson (NYSE:JNJ)Healthcare58 
Coca-Cola (NYSE:KO)Consumer defensive58 
Lancaster Colony (NASDAQ:LANC)Consumer defensive58
Lowe’s (NYSE:LOWConsumer cyclical58
Colgate-Palmolive (NYSE:CL)Consumer defensive57 
Nordson (NASDAQ:NDSN)Industrials57
Farmers & Merchants Bancorp (OTC:FMCB)Financial services55 
Hormel Foods (NYSE:HRL)Consumer defensive55 
ABM Industries (NYSE:ABM)Industrials53 
California Water Services (NYSE:CWT)Utilities53 
Stanley Black & Decker (NYSE:SWK)Industrials53 
Federal Realty Investment Trust (NYSE:FRT)Real estate53 
Stepan (NYSE:SCL)Basic materials53 
SJW Group (NYSE:SJW)Utilities52 
Commerce Bancshares (NASDAQ:CBSH)Financial services52 
Sysco (NYSE:SYY)Consumer defensive52 
Altria Group (NYSE:MO)Consumer defensive51 
H.B. Fuller (NYSE:FUL)Basic materials51 
Black Hills (NYSE:BKH)Utilities50
Universal Corporation (NYSE:UVV)Consumer defensive50
National Fuel Gas (NYSE:NFG)Utilities50

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno