Kto je dividendový kráľ?

Dividendový kráľ je označenie pre firmu, ktorá každoročne zvyšuje svoju dividendu najmenej 50 po sebe nasledujúcich rokov. Aby nejaká firma mohla byť označená za dividendového kráľa, musí spĺňať okrem požiadavky 50 rokov zvyšovania dividendy aj požiadavky na trhovú kapitalizáciu a likvidné limity. V porovnaní s dividendovými aristokratmi tvoria ešte vzácnejšie zoskupenie, ale podobne ako pri nich, sa investori k tejto skupine obracajú najmä pri hľadaní stability a pravidelného dividendového príjmu.

Dividendoví králi za polstoročie prežili, počas ktorých zvyšovali svoju dividendu, mnohé prekážky. Či už išlo i obdobia vysokej inflácie, reštriktívnu politiku centrálnych bánk v podobe vysokých úrokových sadzieb, napäté geopolitické podmienky, zmeny v spotrebiteľskom správaní alebo finančné krízy. To podčiarkuje ich stabilitu a výnimočnosť.

Každý podnik, ktorý prešiel cez všetky tieto prekážky pri zachovaní pravidelného zvyšovania dividend, stojí za to analyzovať. Na základe tohto všetkého navyše možno predpokladať, že trend rastúcich dividendových výnosov bude pokračovať aj naďalej, a to aj v prípade príchodu zlých časov. Dividendový kráľ

Sú dividendoví králi dobrá investícia?

Dividendoví králi a aristokrati sú medzi investormi, ktorý preferujú pravidelný príjem populárnou voľbou. Na trhu v súčasnosti kvôli obmedzenému počtu firiem, ktoré spĺňa podmienky pre klasifikáciu dividendových kráľov, neexistuje žiaden ETF fond, ktorý by sledoval výkonnosť tejto skupiny. Existuje ale ETF, ktorý kopíruje výkonnosť akciového indexu S&P 500 Dividend Aristocrats, pričom v tomto indexe sú zahrnutí všetci dividendoví aristokrati a teda aj králi.

Ide o ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF (NOBL) a práve jeho výkonnosť môžeme porovnávať s inými indexami, aby sme zhodnotili či sú dividendoví králi alebo aristokrati dobrou investíciou.

Od polovice roku 2014, čiže za necelých 10 rokov, priniesol ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF svojim akcionárom výnos na úrovni 86,2 %. Výkonnosť dividendových aristokratov sme porovnali s výnosom kľúčového amerického benchmarku – indexom S&P 500 a s rôznymi dividendovými stratégiami. Index S&P 500 si za rovnaké obdobie pripísal 109,6 %, ETF zameraný na akcie s rýchlym rastom dividendy (iShares Core High Dividend ETF) o 93,6 % a ETF so zameraním na akcie s vysokým dividendovým výnosom (iShares Dividend Growth ETF) iba 45,9 %.

Ide však výhradne o kapitálový výnos, čiže zhodnotenie cien jednotlivých ETF alebo indexu S&P 500 na burze. Nepočíta sa tak s distribúciou dividendy, ktorá práve tvorí pri dividendových stratégiách významnú časť celkového výnosu. Pri započítaní výplat jednotlivých dividend sú výsledky výrazne vyrovnanejšie.

Dividendový kráľ - porovnanie stratégie s ďalšími alternatívami
Stratégia dividendový kráľ – porovnanie stratégie s ďalšími alternatívami, zdroj: iShares

Od vzniku jednotlivých vybraných ETF je to práve fond zameraný na dividendových aristokratov ProShares S&P 500 Dividend Aristokrat ETF, ktorý svojim akcionárom priniesol v priemere najvyšší ročný výnos, a to až 11,11 %. Nasleduje iShares Core Dividend Growth ETF s 10,96 % a iShares Core High Dividend ETF s 9,50 %. ETF kopírujúci index S&P 500 od svojho vzniku vynáša investorom 7,12 % ročne. Tieto čísla ale môžu byť mierne skreslené práve obdobím, kedy dané fondy vznikli.

Za posledných 10 rokov zaznamenal najvyšší výnos práve ETF sledujúci index S&P 500 a to až 11,99 %. Nasleduje fond zložený z akcií s rýchlo rastúcimi dividendami (10,96 %) a fond zložený z dividendových aristokratov (10,26 %). Najslabšie je na tom v tejto dekáde ETF sledujúci akcie s vysokým dividendovým výnosom (7,67 %).

Z predchádzajúcich štatistík možno konštatovať, že dividendoví králi a aristokrati predstavujú zaujímavú a výnosnú investičnú stratégiu. Môže ísť o menej volatilnú alternatívu voči indexom S&P 500 alebo MSCI World. Posledných 10 rokov navyše vládli na finančných trhoch práve technologické akcie, ktoré potiahli aj výkonnosť S&P 500. Ak by prišlo k zmene a opraty by prebrali hodnotové, resp. dividendové akcie, tak sa môže karta obrátiť a dividendoví králi môžu svojim výkonom prekonávať širší trh.

Zoznam aktuálnych dividendových kráľov

Aktuálne k 6.2.2024 sa nachádza na akciovom trhu 42 akcií, ktoré sa môžu pochváliť titulom dividendový kráľ. V tabuľke sú zobrazené jednotlivé spoločnosti, ich skratky, pod ktorými sa firmy obchodujú na burze, ale tiež sektory, v ktorom jednotlivé firmy podnikajú.

Zoznam podnikov je zoradený podľa počtu rokov, počas ktorých zvyšovali dividendu. Na čele rebríčka je American States Water, ktorá zvýšila dividendu 69 rokov v rade. Ďalšie kritéria, ktoré sme v tabuľke zobrazili je aktuálny dividendový výnos a priemerný dividendový výnos za 3 roky, aby si investori vedeli predstaviť, či je aktuálne výnos v porovnaní s priemerom lukratívny alebo nie. Priestor sme dali aj pomeru vyplácania dividendy v pomere k veľkosti voľného cash flowu a opäť priemeru tohto ukazovateľa za 3 roky.

To, akú časť voľného cash flowu spoločnosti vyplácajú, určuje ich prístup k dividendovej politike. Niektoré podniky, najmä tie z verejného sektora, vyplácajú všetok cash flow svojim akcionárom, teda 100 %. Väčšina firiem má však mieru vyplácania výrazne nižšiu, čo znamená, že majú priestor na zvýšenie dividendy, ale uprednostňujú opätovné investície do podnikania, či už v podobe výskumu, vývoja alebo expanzie.

V zozname je zároveň zobrazené, ako rýchlo jednotlivé podniky zvyšujú dividendu. Je totiž rozdiel, či firma zvyšuje dividendu v priemere 3 % ročne alebo 10 % ročne. V prvom prípade zdvojnásobenie dividendy, povedzme z 1 USD na akciu na 2 USD na akciu bude trvať zhruba 24 rokov, pri 10 % za rok to bude trvať 7 rokov.

Zoznam akcií, ktoré sa môžu pochváliť titulom dividendový kráľ
Zoznam akcií, ktoré sa môžu pochváliť titulom dividendový kráľ, zdroj: financecharts.com

Titulom dividendový aristokrat sa môže aktuálne v roku 2024 pochváliť 42 firiem. Medzi nimi nájdeme aj viacero známych spoločností. Vypichli by sme spotrebiteľských gigantov Procter & Gamble (67 rokov), Coca-Cola (61 rokov), Colgate-Palmolive (60 rokov) alebo Kimberly-Clark a PepsiCo (51 rokov). Medzi najznámejšie firmy v zozname patrí i priemyselný obor 3M (65 rokov), farmaceutická spoločnosť Johnson & Johnson (61 rokov) alebo maloobchodný reťazec Walmart (50 rokov).


Prečítaj tiež zo sekcie návody a tipy:

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokMaterská spoločnosť Novo Nordisk kúpi Catalent za 11,5 miliardy USD
Ďalší článokHudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno