Finančné trhy tento týždeň

Po období výkyvov na trhoch, uzavrel index S&P 500 už štvrtý mesiac po sebe rastom, tentoraz na úrovni takmer 2,3 %. Dow Jones Industrial Average vzrástol o 1,8 % na historické maximum a Nasdaq Composite vzrástol o 0,6 %. Očakáva sa, že v septembri čaká finančné trhy výrazná volatilita, najmä v súvislosti s krokmi americkej centrálnej banky (FED). Americké trhy budú v pondelok kvôli Sviatku práce zatvorené a potom sa pozornosť investorov bude sústreďovať na kľúčové údaje o zamestnanosti za august, ktoré by mohli určiť budúci vývoj úrokových sadzieb. Poďme sa spoločne pozrieť čo nás tento týždeň z pohľadu makroekonomiky čaká.

USA: Údaje o zamestnanosti

Tento týždeň bude v USA zameraný na niekoľko kľúčových makroekonomických ukazovateľov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť finančné trhy. V stredu sa očakáva zverejnenie JOLTS reportu, ktorý poskytuje prehľad o počte voľných pracovných miest a je považovaný za indikátor sily trhu práce. Vo štvrtok prídu na rad údaje o nárokoch v nezamestnanosti.

V piatok bude zverejnený report o zamestnanosti za august, ktorý tradične priťahuje veľkú pozornosť. V júli americká ekonomika pridala len 114 000 pracovných miest, čo vyvolalo obavy z recesie. Napriek tomu ďalšie údaje naznačujú, že trh práce zostáva odolný. Ekonomika Spojených štátov by podľa očakávaní mohla v auguste pridať 163 000 pracovných miest, pričom miera nezamestnanosti by mohla klesnúť na 4,2 %.

Ďalej, bude zverejnený aj index nákupných manažérov. Výrobná PMI by mala dosiahnuť 47,5 bodu, čo naznačuje kontrakciu. PMI služieb sa očakáva na úrovni 51,5, čo by znamenalo miernu expanziu. Taktiež budú zverejnené aj údaje o obchodnej bilancii. Očakáva sa, že deficit sa zvýši na 78,4 miliardy USD, čo by znamenalo prehĺbenie deficitu oproti predchádzajúcim 73,1 miliardy USD.

Európa: Pozornosť na PMI

V Európe budú tento týždeň kľúčové údaje o aktivite v oblasti výroby a služieb (PMI). V pondelok a stredu budú zverejnené indexy nákupných manažérov pre hlavné európske ekonomiky vrátane Nemecka, Francúzska a eurozóny ako celku. Tieto ukazovatele naznačia aktuálnu situáciu v kľúčových sektoroch.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Forexfactory

Okrem PMI indexov budú dôležité aj údaje o maloobchodných tržbách v eurozóne, ktoré budú zverejnené na konci týždňa. Maloobchodné tržby sú ukazovateľom spotrebiteľskej aktivity a zdravia ekonomiky, pretože odrážajú výdavky domácností. Očakáva sa, že maloobchodné tržby medziročne porastú len o 0,1 %. V eurozóne sa tiež očakáva potvrdenie rastu HDP za druhý kvartál na úrovni 0,3 %, čo naznačuje tempo zotavovania po dvoch štvrťrokoch stagnácie v druhej polovici roku 2023.

Čína a PMI

Tento týždeň bude z pohľadu Číny kľúčové zverejnenie Caixin PMI pre výrobný sektor a sektor služieb. Tieto indexy poskytujú prehľad o ekonomickej aktivite v krajine. Vzhľadom na pretrvávajúce obavy z čínskej ekonomiky, budú tieto údaje pozorne sledované, a môžu ovplyvniť sentiment na globálnych trhoch.

Kanada a úrokové sadzby

V Kanade budú tento týždeň zamerané všetky oči na rozhodnutie Bank of Canada (BoC) o úrokových sadzbách. Očakáva sa, že banka bude pokračovať v trende znižovania, keďže od júna dva mesiace po sebe zaviedla zníženie sadzieb. Po udržaní sadzby na viac ako 23-ročnom maxime 5,00 % približne rok ju tvorcovia politiky znížili v júni aj júli o štvrtinový bod. Očakáva sa, že BoC 4. septembra zníži opäť sadzby na 4,25 % z terajších 4,5 %.

Kvartálna sezóna

Finančné trhy tento týždeň budú ovplyvňovať aj korporátne výsledky viacerých zaujímavých spoločností. V utorok bude pozornosť upretá na Zscaler. Podnik je jedným z lídrov v oblasti cloudovej bezpečnosti. Zameriava na rastúci dopyt po kybernetickej ochrane v podnikoch, čo je v súčasnej dobe zaujímavý sektor vzhľadom na narastajúce kybernetické hrozby. V stredu zverejní svoje výsledky Hewlett Packard Enterprise (HPE), pôsobiaca v oblasti IT infraštruktúry. Firma sa oddelila od spoločnosti Hewlett-Packard v roku 2015 a od tej doby si akcie firmy pripísali 100 %.

Vo štvrtok pred otvorením trhov bude v centre pozornosti čínsky výrobca elektromobilov Nio. Automobilka čelí viacerým problémom na čele s cenovou vojnou v Číne, ekonomickými problémami v krajine, silnej konkurencii a regulačným výzvam. Tento mix problémov sa podpísal pod jej výkon na akciovom trhu, keď v tomto roku akcie odpísali polovicu hodnoty. V ten istý deň reportuje svoje čísla aj Broadcom, gigant v oblasti polovodičov, ktorý dodáva komponenty pre Apple či Google. Podnik, ktorému akcie len za posledný rok vzrástli o 90 %, nedávno ohlásil rekordné tržby a stock-split 10:1. Za zmienku v tomto týždni stoja aj spoločnosti ako Asana, C3.ai, GitLab, DocuSign či Samsara.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Earnings Whispers

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkcie na 10 minút #23: Berkshire v klube bilionárov a čo navarila Nvidia?
Ďalší článokIntel zvažuje rozdelenie biznisu, akcie si pripisujú 10 %
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno