Finančné trhy tento týžden

Na trhy má čím ďalej tým väčší vplyv Fed. Prichádzajúce makrodáta ohľadom sily ekonomiky boli vnímané skôr negatívne, zatiaľ čo menej dôležité dáta pozitívne. Udalosťou týždňa bude vývoj inflácie v USA. Jej uspokojivý pokles by mohol opäť zapáliť dobrú náladu. Trh čaká jej mierny rast, zatiaľ čo jadrovú zložku by mal čakať pokles.

Príde nervozita?

Marcovým poklesom úrokových sadzieb si už trh nie je zďaleka taký istý, ako býval, a to kvôli piatkovým dátam z amerického trhu práce, kedy vzniklo 216-tisíc nových pracovných pozícií a zamestnanosť klesla na 3,7 %. Čakalo sa, že vznikne iba 170 tisíc pracovných pozícií a zamestnanosť na úrovni 3,8 %. Nízke inflačné čísla by preto boli veľmi vítané, ale ak by boli vyššie, než sa čaká, mohli by spôsobiť ďalšiu nervozitu na trhoch.

Snimek obrazovky 2024 01 08 194330

Ďalším dôležitým faktorom bude stav indexu cien výrobcov PPI, zatiaľ čo v Európe bude stredobodom pozornosti nemecký priemysel, ktorý už začína prinášať zlé výsledky. Pokiaľ by niečo ďalšie mohlo zahýbať trhy, budú to komentáre z Fedu.

Snimek obrazovky 2024 01 08 195012

Výsledkovú sezónu začnú banky

vysledky 8 1 2024

Ako sme už zvyknutí, o prvé čísla vo výsledkovej sezóne sa podelia najväčšie americké bankové domy, a to v piatok. Očakáva sa, že zisky šiestich veľkých bánk v poslednom štvrťroku 2023 v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka klesli priemerne o 13 %. Dôvodom poklesu ziskov je pretrvávajúca neistota ohľadom kreditného rizika.

Podľa odhadu analytikov oslovených agentúrou Bloomberg sa očakáva, že nesplácané úvery vzrástli v poslednom štvrťroku 2023 na 24,4 miliardy USD u štyroch najväčších amerických veriteľov (JPMorgan Chase, Bank of America, Wells Fargo a Citigroup). Toto číslo je o takmer 6 miliárd USD vyššie ako na konci roka 2022, ale stále pod vrcholom pandémie.

Zdá sa, že dlhodobé účinky zvýšených úrokových sadzieb, ktoré viedli k zdraženiu vkladov, môžu mať na výsledky negatívny vplyv. Súčasne došlo k ďalšiemu znižovaniu nákladov. Citigroup, ktorá prechádza najväčšou reštrukturalizáciou za posledné roky, plánuje alokovať značné finančné prostriedky na pokrytie nákladov spojených s prepúšťaním a ďalšími výdavkami. Wells Fargo minulý mesiac oznámila, že v poslednom štvrťroku vyčlení 1 miliardu USD na odstupné as ním súvisiace náklady.

To ale investorov neodradilo. Akcie 6 najväčších bánk od začiatku októbra vzrástli o približne 20 % v prípade každej z nich. Akcie JP Morgan Chase sú dokonca nových maximách a obchodujú sa za 169,7 USD za kus.

Mimo bánk budú reportovať aj spoločnosti BlackRock, Delta Air Lines alebo UnitedHealth.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokRolls-Royce za rok 2023 zaznamenal rekordné predaje
Ďalší článokHewlett Packard Enterprise rokuje o kúpe Juniper Networks za 13 miliárd USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno