Predaj Apple

Najznámejší a pravdepodobne najúspešnejší investor všetkých čias, W. Buffet prostredníctvom svojej spoločnosti Berkshire Hathaway predával v posledných mesiacoch akcie (57,16 mil. ks) najhodnotnejšej spoločnosti na svete – Apple a znížil tak v nej svoj vlastnícky podiel o 6,05%. Napriek zníženiu tohto podielu, Berkshire stále drží 887 miliónov akcií výrobcu iPhonov v hodnote cca 120 mld. dolárov a zostáva najväčšou investíciou v portfóliu Buffetovej spoločnosti.

3 významné nákupy akcií

Konglomerát taktiež odhalil 3 nové pozície, ktoré sa uskutočnili v tajnosti. Berkshire kúpil akcie amerického telekomunikačného obra Verizon Communications, poisťovacieho makléra Marsh & McLennan a ropnej spoločnosti Chevron. Správa, ktorá odhalila tieto nákupy bola zverejnená včera po uzavretí trhu a ihneď poslala v after-market obchodovaní akcie týchto firiem nahor. Tieto investície potvrdzujú skôr defenzívne smerovanie investičného portfólia, čo však nie je novinka, keďže Buffet a jeho kolega Charlie Munger len málokedy investujú do technologických spoločností.

Na konci roka Berkshire Hathaway vlastnila 146 miliónov akcií Verizon v hodnote cca 8,6 mld. dolárov a v portfóliu mali podiel 3,19%. Podiel v spoločnosti Chevron sa šplhá na takmer 49 miliónov akcií, ktoré boli nakúpené na priemernej cene $81,13, čo predstavuje investíciu vo výške takmer 4 mld. dolárov. V tretej spomínanej firme získal konglomerát 4,27 milióna akcií.

Ďalšie pohyby

Buffet taktiež zvýšil svoj podiel v biotechnologických spoločnostiach: Abbvie a to o 20%, Bristol-Myers Squibb Company o 11% a Merck o 28%. Berkshire taktiež investovala v rámci telekomunikácií do spoločnosti T-Mobile US, v ktorej má aktuálne 5,2 mil. akcií. Okrem Apple, investícia bola zredukovaná i v americkej banke Wells Fargo a to až o 59% a v Suncor Energy o 28%.
Ďalšie novinky

xtb
xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokFacebook vyvíja svoje vlastné inteligentné hodinky. Predaj by mohol začať už v roku 2022
Ďalší článokTop 5: najlepší bitcoinoví investori
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno