Hoci sa výnosy na sporiacich účtoch v posledných mesiacoch zvyšujú, stále nás nedokážu plne ochrániť pred súčasnou situáciou. Na druhej strane, investovanie do akciových titulov na medveďom trhu je veľmi riskantné; väčšina akcií je teraz v červených číslach a nie je jasné, či sme už na dne poklesu, alebo nás čaká ďalší bolestivý pohyb nadol.

Dividendové akcie sú zaujímavou alternatívou, pretože ich celkový pokles ceny nie je taký veľký ako v prípade rastových akcií a investori sa môžu spoľahnúť na výplatu dividend aj v prípade poklesu ceny akcie. Na druhej strane, v prípade obratu môžeme profitovať z rastu ceny aj z dividend. Môže to byť „zlatá stredná cesta“ medzi sporiacimi účtami alebo dlhopismi s príliš nízkym výnosom a rastovými akciami s príliš vysokým rizikom.

image

Ak je teda súčasťou našej investičnej tézy predpoklad, že nás čaká dlhšie obdobie medvedieho trhu, potom práve dividendové tituly môžu slúžiť ako únikový východ z potenciálnych budúcich poklesov. Investor určite nemôže očakávať, že ním vybrané dividendové tituly automaticky pokryjú straty v iných, napr. rastových tituloch, alebo plne vykompenzujú vplyv straty kúpnej sily v podobe vysokej inflácie. Môžu však slúžiť na uloženie voľného kapitálu v tituloch, ktoré sú vo všeobecnosti menej citlivé na hospodársky cyklus, konkrétne na spomalenie alebo pokles hospodárskej aktivity.

Ako identifikovať vhodné dividendové tituly? Tu uvádzame niekoľko faktorov, na ktoré sa treba zamerať:

  • stabilný obchodný model – zavedená spoločnosť so stabilne rastúcim ziskom,

stabilná dividendová politika – zvyčajne jasne definovaný dividendový výplatný pomer,

menšia citlivosť na hospodársky cyklus – hľadajte odvetvia so stabilným dopytom,

primeraná finančná páka – zvyčajne stabilné dividendové tituly nie sú nadmerne zadlžené,

minimálne neobchodné riziká – výkonnosť spoločnosti neohrozia žiadne geopolitické ani regulačné riziká.

Spoločnosť XTB nedávno rozšírila svoju ponuku e-bookov a zamerala sa práve na takéto tituly. Elektronická kniha teraz obsahuje zoznam siedmich dividendových titulov, ktoré síce môžu v nasledujúcich mesiacoch pokračovať v poklese alebo náraste, čo je však dôležitejšie, aj naďalej sa budú snažiť pokračovať vo svojej dividendovej politike. Aj na klesajúcom trhu tak môže investor často získať zaujímavú dividendu.

image 1

Do tohto zoznamu sme pridali aj dva ETF, ktoré sa zameriavajú špeciálne na dividendové akcie z USA a celého sveta. Potom bude na vás, aby ste zvážili, či niektoré z týchto titulov zaradíte do svojho portfólia.

Aktualizovanú správu si môžete bezplatne stiahnuť tu >> https://sk.xtb.com/top-dividendove-tituly

Pozri tiež:

TOP dividendové tituly na boj proti inflácii podľa XTB
3 akcie, ktoré spájajú vysoké dividendy a rast
Čo znamená pojem dividendový kráľ + aktuálny zoznam 40 amerických akcií

xtb
xtb
Predchádzajúci článokVstup na burzu cez SPAC. Čo je to a aké prináša výhody?
Ďalší článokBude Credit Suisse novým Lehman Brothers?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno