Blockchain a Covid-19. Mnohí z nás dúfajú, že rok 2021 bude rokom, v ktorom sa priblížime k tomu, aby sme sa dostali opäť k normálnemu životu pred pandémiou Covid-19. V súčasnej situácie však mnohí z nás zostávajú pod uzamknutím, pretože naše príslušné vlády zavádzajú nové opatrenia na zabránenie šíreniu nového variantu.
V ironickom zvratu osudu bol život v roku 2020 vo veľkej miere definovaný pandémiou COVID-19, vírusom, ktorý spôsoboval bolesti a utrpenie, ovplyvňoval živobytie ľudí a zdevastoval ekonomiky na celom svete.
Možno existuje dôvod na optimizmus. Od novembra minulého roku niekoľko spoločností oznámilo vakcíny COVID-19, ktoré sú pripravené na distribúciu do celého sveta.
To znamená, že možnosť návratu k určitej podobe každodenného života sa môže stať realitou, akonáhle sa svetová populácia do veľkej miery imunizuje voči vírusu. Samozrejme, že to chvíľu potrvá, ale vidíme svetlo na konci tunela. Ako by teda mohla technológia blockchain pomôcť v súvislosti s bojom voči pandémií?
Blockchain a Covid-19 – Nové výzvy si vyžadujú nové dôveryhodné riešenia
Aby sme pochopili úlohu, ktorú môže blockchain hrať v našom boji proti pandémii , musíme sa pozrieť na výzvy, ktorým v súčasnosti čelíme v súvislosti s vakcínami. Jednou z týchto výziev – a možno doteraz najväčšou – je to, ako môžeme distribuovať vakcíny všetkým, ktorí ich potrebujú.
Aby sme to zasadili do kontextu, musíme si uvedomiť, že vakcíny nie sú homogénne a existujú medzi nimi kľúčové rozdiely.
Napríklad varianty vyrábané spoločnosťami Moderna a Pfizer sa líšia, pokiaľ ide o podmienky, v ktorých sa musia skladovať. Vakcína spoločnosti Moderna musí byť pre dlhodobé skladovanie skladovaná pri teplote negatívnych 20 stupňov Celzia. Napriek tomu sa môže skladovať až jeden mesiac v bežnej chladničke. Naproti tomu vakcína spoločnosti Pfizer musí byť skladovaná pri mraze 70 stupňov Celzia a môže byť skladovaná v bežnej chladničke iba päť dní.
Overenie, či sa s vakcínou zaobchádzalo správne
Ako infraštruktúra, ktorá sa zameriava na riešenie problému dôvery, tu môže hrať dôležitú úlohu blockchain. Tým, že blockchain umožní viacerým stranám spravovať zdieľanú a decentralizovanú databázu, môže zaistiť potrebnú transparentnosť, ktorá nie je podmienená iba jednou stranou. To umožní overenie toho, či sa s vakcínou zaobchádzalo správne.
K tejto výhode sa pridáva skutočnosť, že údaje uložené v blockchaine sú nemenné a ľahko k nim majú prístup účastníci v rámci dodávateľského reťazca.
Ďalšou výhodou použitia blockchainu pre toto úsilie je skutočnosť, že blockchainy je možné prispôsobiť tak, aby v prípade potreby umožňovali prístupové povolenia. To znamená, že zatiaľ čo určití účastníci môžu čítať iba poskytnuté informácie, iní môžu byť schopní písať a rozširovať informácie, pre ktoré to bude potrebné.
Vďaka tomu je šírenie informácií a schopnosť sledovať každú položku v reálnom čase oveľa efektívnejšie.
Vzhľadom na tieto výhody môže byť blockchain riešením na odpoveď na niektoré z najťažších výziev týkajúcich sa distribúcie vakcín COVID-19. Zmluvné strany mohli sledovať zásielky, overovať podmienky skladovania, spravovať zásoby a overovať pravosť prijatých vakcín. Zjednodušením procesu distribúcie vakcín by sme mohli v tomto procese zachrániť nespočetné množstvo životov.
Zhrnutie
Bolo by samozrejme naivné tvrdiť, že blockchain by zastavil šírenie Covid-19.
Po prvé, ešte musíme vidieť celkovú účinnosť týchto vakcín a to, či môžu skutočne zmierniť šírenie a vývoj vírusu. Verejnosť je tiež znepokojená špekulatívnymi vedľajšími účinkami. Po druhé, je tu otázka, či sa výrobcovia vakcín dokážu vyrovnať s rastúcim globálnym dopytom.
Odpoveď na tieto problémy bohužiaľ presahuje odborné znalosti autorov tohto článku. Pevne však veríme, že problémy spojené s implementáciou efektívnych metód dodávateľského reťazca je možné uľahčiť využitím blockchainu.
Prirodzene to predstavuje aj niekoľko prekážok, konkrétne vôľu zainteresovaných strán podieľať sa na riešeniach, ktoré táto technológia ponúka. Vzhľadom na novosť technológie blockchain ako praktickej infraštruktúry môže byť náročné presvedčiť hýbateľov sveta, aby prijali koncepciu, ktorá predefinuje prístupnosť informácií.
Otázkou je, ako môžu príjemcovia očkovacích látok COVID-19 zabezpečiť, aby nedošlo k ohrozeniu prijatých očkovacích látok.
Blockchain môže zabezpečiť veľmi potrebnú transparentnosť, ktorá nie je podmienená iba jednou stranou.
Blockchain môže byť riešením ako odpoveď na niektoré z najťažších výziev týkajúcich sa distribúcie vakcín COVID-19.
Pre viac informácií a zaujímavostí zo sveta kryptomien kliknite TU.