Apple a fintech?

V poslednom čase bolo okolo najcennejšej spoločnosti na svete veľa vzruchu. Najprv prišli správy, že kvôli nižšiemu dopytu výroba modelu iPhone SE sa zníži o 20 % a že dodávateľ Foxconn má problémy s produkciou. Napriek tomu však akcie Apple zažívali najdlhšiu sériu dní, v ktorých ukončili obchodovanie v pluse od roku 2003.

Včera pritom vyšli na povrch správy, že Apple zvažuje, budovanie vlastne technológie a infraštruktúry na spracovanie platieb s cieľom znížiť svoju závislosť od externých partnerov. Stratégia by mala byť zameraná na budúce finančné produkty namiesto existujúcich.

Technologický gigant v súčasnosti už mierne do sveta finančných technológií zasahuje, keď ponúka Apple Card v spolupráci s bankou Goldman Sachs. Prevádzkuje tiež Apple Pay a službu P2P. Apple Pay je k dispozícii v približne 70 krajinách, zatiaľ čo Apple Card a P2P platobné funkcie sú dostupné iba v USA.

Akcie fintech spoločností ako Block (Square), PayPal, Marqeta, Affirm Visa, Mastercard a ďalších včera v reakcii na túto novinku klesli.

Payment companies stock price action on March 30, 2022
Zdroj obrázku: Finance Yahoo

Apple a čipy

Aby toho nebolo málo, dnes prišiel Bloomberg s tým, že Apple skúma nové zdroje v oblasti dodávania pamäťových čipov, ktoré vstupujú do telefónov iPhone po prerušení u kľúčového japonského partnera. Toto prerušenie odhalilo riziká vo výrobe pri problémoch v dodávateľských reťazcoch. Technologický gigant, ktorý sa predovšetkým spolieha na firmy Micron Technology, Samsung Electronics a Kioxia Holdings má po problémoch poslednej menovanej spoločnosti dávku s kontamináciou produkcie záujem rozšíriť svoj zoznam dodávateľov pamäťových čipov.

Výrobca iPhone aktuálne testuje vzorové pamäťové čipy NAND flash vyrobené čínskou spoločnosťou Yangtze Memory Technologies. Partnerstvo Apple a Yangtze by bola míľnikom pre ambície Číny v oblasti vybudovania domáceho priemyslu čipov svetovej úrovne, ktorý by mohol konkurovať tomu v USA. Pre polovodičových hráčov, ktorí chcú vybudovať významný podnik v tomto odvetví je pamäťový čip kľúčom, pretože jeho výrobné schopnosti sa zložitejšie ako pri iných logických čipoch.

Toto spojenie by však pre Apple znamenať kritiku, keďže vzťahy medzi Washigtonom a Pekingom sú minimálne napäté.

Akcie Apple


Akcie Apple sa za posledných 12 mesiacov zvýšili o +48,27 % na $177,77, čím jasne prekonávajú výkon indexu S&P 500, ktorého cena v rovnakom období vzrástla o +17,00 %. V súčasnosti sú tak tesne pod svojou historicky maximálnou úrovňou, pričom sa obchodujú za 29,4 násobok zisku na akciu (P/E), 29,1 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 22,6 násobok EV/EBITDA. Aktuálny dividendový výnos akcií firmy je 0,50 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
ZDROJFinance Yahoo
Predchádzajúci článokĎalší klenot z Wall Street padá k svojmu historickému minimu
Ďalší článokEurópsky platobný gigant Adyen expanduje do bankových služieb
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno