Kvartálne výsledky

Hoci sme mimo hlavnej výsledkovej sezóny, aj tento týždeň zverejnilo svoje kvartálne čísla niekoľko zaujímavých spoločností. Jednou z nich je pôvodom rumunský startup UiPath, vyvíjajúci automatizačný softvér, do ktorého vkladal nádeje na vysoký výnos nejeden investor z Wall Street. Výsledky podniku za posledný štvrťrok fiškálneho roka 2022 končiaceho sa 31. januára síce prevýšili očakávania analytikov, avšak investorov sklamal slabý výhľad a odchod jedného z hlavných členov manažmentu. Akcie UiPath v dnešnom rozšírenom obchodovaní nižšie -13,57 % na $25,10 a atakujú svoje historické minimum.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V poslednom fiškálnom štvrťroku 2022 UiPath zaznamenal tržby vo výške $289,7 mil., čo je o +39,4 % viac ako v predchádzajúcom roku. Tento výsledok tak mierne prevýšil očakávania analytikov, ktoré boli na úrovni $283,0 mil. Za celý rok sa výnosy zvýšili o +46,8 %, zo $607,6 mil. na $892,3 mil.

ARR: Hodnota ročných opakujúcich sa príjmov (ARR) stúpla o +59,0 % na $925,3 mld, čo prekonalo odhady analytikov z Wall Street. Tí rátali s $902,5 mil. ARR.

Hrubý zisk: Hrubý zisk vzrástol medziročne o +32,4 %, zo $187,7 mil. na $248,5 mil., pričom hrubá zisková marža klesla z 90,3 % na 85,8 %. Z hľadiska celého roka hrubý zisk vzrástol o +33,5 %, z $541,8 mil. na $723,4 mil., zatiaľ čo hrubá zisková marža sa znížila z 89,6 % na 81,1 %.

Čistý zisk / strata: Čistá strata dosiahla hodnotu -$63,1 mil., resp. z -$2,66 na akciu. Upravený zisk na akciu (non-GAAP) dosiahol hodnotu $0,05 na akciu., pričom analytici prognózovali upravený zisk $0,03 na akciu. V celom roku čistá strata vzrástla z -$92,4 mil. na -$525,6 mil., resp. z -$0,55 na -$1,16 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow medziročne klesol z $29,1 mil. na -$55,0 mil. a voľný cashflow z $27,2 mil. na -$63,8 mil., resp. z $0,16 na -$0,14 na akciu.

Zákazníci: Počet zákazníkov sa zvýšil zo 7 900 na viac ako 10 100, pričom až 1 493 z nich tvorí ARR vyššie ako 100 000 dolárov, čo predstavuje nárast o +49 % oproti minulému roku. Počet zákazníkov tvoriacich ARR vyššie ako 1 milión dolárov stúpol o +13,5% na 118.

„Tím UiPath úspešne ukončil fiškálny rok 2022, pričom ukazovateľ ARR vo štvrtom štvrťroku dosiahol rekordných 107 miliónov dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 72 percent. Veríme, že je to dôkazom našej vysoko diferencovanej platformy,“ povedal Daniel Dines, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ UiPath. „Naši zákazníci chápu, že automatizácia je v popredí digitálnej transformácie a je základom pre efektívnosť, spokojnosť zamestnancov a posilnenie vzťahov so zákazníkmi, čo je všetko potrebné na úspešnú navigáciu v dnešnom zložitom prevádzkovom prostredí a vytvorenie udržateľnej konkurenčnej výhody.“

UiPath
Vývoj počtu zákazníkov UiPath, zdroj obrázku: Q4 2022 Earnings Presentation

Najdôležitejšie novinky

Ukazovateľ NRR vyjadrujúci schopnosť nielen obnovovať kontrakty so zákazníkmi, ale ich aj rozširovať, hodnotu 145 %. Manažment však očakáva, že vojenský konflikt na Ukrajine sa firmy materiálne dotkne. V súvislosti s tým očakáva, že tržby budú v prvom štvrťroku 2023 v rozpätí 223 až 225 miliónov dolárov, ARR 960 až 99 miliónov dolárov a upravenú operatívnu stratu 25 až 30 miliónov dolárov. Za celý rok hospodársky rok 2023 by mali tržby stúpnuť na 1,075 až 1,085 miliardy dolárov, ARR 1,2 až 1,21 miliardy dolárov a upravenú operatívnu stratu 0 až 10 miliónov dolárov.

Podnik tiež oznámil personálne zmeny. Spoločnosť vymenovala Chrisa Webera, bývalého výkonného riaditeľa Microsoftu s 25 ročnými skúsenosťami s podnikovým softvérom, za svojho obchodného riaditeľa. Weber bude zodpovedný za realizáciu globálnej stratégie a uvedenia firemných produktov na trh. Naopak, UiPath opustí riaditeľ pre príjmy Thomas Hansen.

Vedenie firmy zároveň informovalo, že počas 2 rokov viac ako 3 800 zákazníkov si osvojilo jej cloudové riešenia. UiPath pritom vykonal integráciu svojich produktov s platformami Box a MuleSoft od Salesforce. Spoločnosť bude po novom spolupracovať s najväčšou online edukačnou platformou Coursera, aby ponúkali vzdelávacie kurzy pre produkty UiPath.

Akcie UiPath


Akcie UiPath, ktorej debutovali na burze v apríli 2021 na cene $56 sa od svojej najvyššej hodnoty už prepadli o -72,2 % na $25,10 a nachádzajú sa tak aj hlboko pod svojou IPO cenou. Dokonca atakujú svoju najnižšiu úroveň v histórií, keď podobne ako ďalšie technologické spoločnosti zažívajú výraznú korekciu v dôsledku horšieho výhľadu na rastové príležitosti a absencie zisku či pozitívneho cashflowu. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 15,1 násobok tržieb na akciu (P/S).

UiPath vyvíja RPA softvér, ktorý pomáha automatizovať bežné podnikové činnosti vykonávané manuálne a líši sa od konkurencie tým, že umožňuje prispôsobovať možnosti umelej inteligencie aj zamestnancom bez skúseností s kódovaním. To pomáha organizáciám pracovať rýchlejšie a efektívnejšie.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

NIO sľubuje, že rok 2022 bude rokom reakcelerácie a ďalšej expanzie
Adobe zaznamenal najnižší rast od roku 2014, je dôvod na obavy?
Akcie Nike stúpajú po tom, čo napriek problémom dopyt prevyšuje ponuku
Inditex sa spamätal z pandémie a zvyšuje dividendu, výhľad však zatemňuje odchod z Ruska
Akcie Docusign opäť v mínuse, stratili už 75% hodnoty
Crowdstrike poľahky prekonal analytické predpoklady, akcie stúpajú
Akcie Bumble stúpajú o 27,4% po svetlom výhľade manažmentu
Praskla ďalšia bublina? Akcie Snowflake strácajú 21% hodnoty
Akcie Block (Square) poskočili o 15,5% vďaka optimistickému výhľadu
Teladoc Health s ďalšou stratou, akcie atakujú 3 ročné minimum
Akcie MercadoLibre poskočili o 10% po prekonaní analytických odhadov
Akcie Shopify klesli o 16% po výhľade, že rast firmy bude spomaľovať
Ro
blox napriek 83% nárastu tržieb sklamal Wall Street, akcie klesajú o štvrtinu
Twilio jednoznačne prekonalo očakávania, tržby stúpli o 54%
Datadog opäť mieri vyššie po výbornom štvrťroku
Akcie Disney stúpajú po prekvapivom prekonaní odhadov
Akcie Snap vystrelili o 45,5 % po prekonaní odhadov a prekvapivom zisku
Akcie Amazonu stúpajú, firma predala podiel v Riviane a zvyšuje cenu služby Prime
Akcie Meta s poriadnou fackou, kvôli problémom stratili 26 %
Akcie AMD stúpajú o 10,6 % po prekonaní odhadov a optimistickom výhľade
Google opäť prevýšil očakávania a chystá stock split 20:1
Apple zaznamenal ďalší rekordný kvartál a naznačil vlastné plány v metaverze
Tesla prekonala odhady, ale sužujú ju problémy s dodávateľskými reťazcami
Wizz Air navýšil stratu a varuje pred posledným kvartálom
Microsoft v Q2 zvýšil príjmy a zisky o pätinu a prvýkrát prekonal hranicu $50 mld.
Akcie Netlifx sa po zverejnení ďalšieho štvrťroku prepadajú o 21,5 % pod úroveň $400
Akcie TSMC stúpajú po ďalšom rekordnom roku

Mnoho ďalších na našom IG & FB

xtb
xtb
Predchádzajúci článok3 najlepšie európske ETF fondy pre dlhodobé pasívne investovanie
Ďalší článokApple zvažuje vlastné finančné riešenia a rozšírenie dodávateľov čipov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno