Investícia Apple
Spoločnosť Apple plánuje investovať v priebehu nasledujúcich troch rokov 1 miliardu eur do vytvorenia najväčšieho európskeho výskumného a vývojového pracoviska pre mobilné bezdrôtové polovodiče a softvér, uviedol v stredu technologický gigant. Centrum v Mníchove sa bude zameriavať na 5G a budúce bezdrôtové technológie, pričom vytvorí stovky nových pracovných miest a najmodernejšie zariadenie. Toto oznámenie prichádza v čase, kedy Európska únia tlačí na to, aby sa z Európy stal dominantný hráč v globálnych technológiách, keďže v nich zaostáva nielen za USA, ale aj za Čínou.
„Nemohol som byť viac nadšený pre všetko, čo naše mníchovské inžinierske tímy objavia – od skúmania nových hraníc technológie 5G až po novú generáciu technológií, ktoré do sveta prinášajú výkon, rýchlosť a konektivitu,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook v stredajšom vyhlásení.
Inžinierske centrum spoločnosti v Mníchove je už teraz najväčším svojho druhu v Európe. V minulosti inžinieri spoločnosti Apple v nemeckom meste vytvorili vlastné technológie na zvýšenie výkonu svojich produktov ako iPhone, iPad, Apple Watch a Mac pomocou čipu M1. Oznámenie o investícii spoločnosti Apple prichádza deň po významnom politickom tlaku zo strany výkonnej moci EÚ, aby sa tento región stal v budúcom desaťročí kľúčovým hráčom v oblasti globálnych technológií.

Digitálna transformácia Európy
Európska komisia v utorok predstavila svoje plány, ktoré nazýva „Digitálny kompas“ a požaduje projekty od členských krajín ako súčasť „úspešnej digitálnej transformácie Európy do roku 2030“. Plány Komisie zahŕňajú zintenzívnenie výroby polovodičov v Európe s cieľom, aby bol tento región domovom pre 20% globálnej výroby čipov do roku 2030.
V rovnakom roku plánuje EÚ pokryť všetky osídlené oblasti sieťami 5G. Plán tiež požaduje, aby Európa mala na začiatku budúceho desaťročia prvý kvantový počítač – oveľa výkonnejšiu formu výpočtovej technológie, ktorá je ešte len v začiatkoch. Okrem toho chce dosiahnuť, aby do roku 2030 až 75% firiem využívalo služby cloudové služby, „veľké dáta“ a umelú inteligenciu, uviedla Komisia.
Benefity pre Apple
Obľúbená americká spoločnosť tlačí na vývoj vlastných polovodičových čipov, ktoré by poháňali ich produkty tiež z dôvodu, aby v dodávateľskom reťazci nahradili čipy od firiem ako Broadcom, Skyworks či Qualcomm. Výroba vlastných čipov by ešte výraznejšie navýšila ziskovú maržu podniku a mohla by tiež otvoriť brány k novým formám zisku, keďže by ich mohla dodávať i konkurencii či do iných oblastí priemyslu (autonómne vozidlá, virtuálna realita, strojové učenie, IoT,…).