Čínsky internetový gigant a konkurent Alibaby – JD opäť prekonáva očakávania

0
372

Skvelé čísla

Ďalšou spoločnosťou, ktorá zverejnila štvrťročné výsledky bola spoločnosť JD.com a ukončila nimi rok 2020. Tejto firme sme sa venovali v v našom článku 3 technologické akcie, ktoré menia svet. Skvelé čísla prekonali od JD opäť prekonali očakávania analytikov z Wall Street, keď pozorne sledovaná metrika o počte aktívnych zákazníkov vzrástla o 30% na 471,9 miliónov, práve čoraz viac rozširujúca sa skupina zákazníkov tlačila vpred i ostatné dôležité ukazovatele.

„Čínsky Amazon“ v oblasti online predaja oznámil čistý zisk $0,23 na akciu, o 18% viac ako v minulom roku, pričom odhad analytikov predstavoval $0,19 na akciu. Príjmy vyskočili medziročne o 31% na 34,4 miliárd USD, čím prekonali odhady, ktoré boli na úrovni 33,7 mld. USD.

Za celý rok 2020 tržby spoločnosti dosiahli výšku 114,3 mld. USD (+29,3%) a čistý zisk na akciu $1,62 (+45,66%). Voľný cashflow stúpol v priebehu roka z 3,02 mld. USD na 5,4 mld. USD (+78,81%).

xtb

Hoci výborné čísla poslali akcie JD na americkej burze nahor o 5% postupne sa nárast znižoval až sa scvrkol pod 1%. Na Hongkongskej burze dokonca poklesli o -5%. Investori poslali akcie nižšie z dôvodu, že JD plánuje udržať vysoké výdavky na logistiku a nové iniciatívy, aby mohol naďalej rozvíjať rozmach online obchodu v krajine.

JD.com
Zdoj obrázku: GreenHouse.com

Hoci sa to môže zdať ako dobrý strategický krok, akciové trhy sa obávajú, že ziskové marže spoločnosti JD budú pod tlakom, pretože čínska firma vynakladá úsilie na udržanie a rozšírenie svojej dodávateľskej siete. Pokles ziskových marží bude mať priamy dopad na zníženie generovaného zisku, čo je jedna zo základných metrík pri určovaní hodnoty akcie.

Slovo manažmentu a JD Logistics

„Počas tohto štvrťroku spoločnosť JD pokračovala v strategickej transformácii na technologickú a servisnú spoločnosť založenú na dodávateľskom reťazci s čoraz diverzifikovanejšími zdrojmi výnosov,“ uviedol výkonný riaditeľ Richard Liu k zverejneniu výsledkov. „Do roku 2021 vstupujeme so silnou dynamikou a vďaka našej nedávno optimalizovanej organizačnej štruktúre bude JD pokračovať v investovaní do inovatívnych podnikov s veľkým potenciálom, ktoré budú smerovať k dlhodobému udržateľnému rastu,“ uviedol.

Čínsky gigant zastrešuje množstvo menších obchodných jednotiek a ponúka obrovský výber produktov v každej hlavnej kategórii. Jeho hlavná oblasť podnikania – online platforma sa zameriava na predaj elektroniky, oblečenia, bytových zariadení a spotrebičov. Prevádzkuje taktiež sieť vlastných potravín a ich donášku priamo domov.

Donáškove drony od JD
Donáškove drony od JD, zdroj obrázku: ChinaDaily

Vedenie firmy JD sa v súčasnosti taktiež pripravuje na vyčlenenie svojej logistickej jednotky, ktorá by bola obchodovaná na burze samostatne a podľa očakávaní by mohla získať zhruba trhovú valuáciu až 5 miliárd USD. Pôjde už o druhý debut dcérskej spoločnosti po predošlom vyčlenení JD Health v roku 2020.

Ponuka akcií JD Logistics na burze by bola míľnikom pre jej materskú spoločnosť, ktorá utratila miliardy dolárov na vybudovanie jednej z najväčších čínskych dodávateľských služieb a stoviek skladov po celej krajine, aby zabezpečila včasné doručenie a udržala si kontrolu nad svojou prepravnou sieťou. Logistickú silu dcérskej firmy zdôrazňujú inovatívne technológie ako armáda donáškových dronov, automatizované donáškové vozidlá či plne automatizovaný sklad v Šanghaji, o ktorých sme písali v tomto článku.

Akcie JD.com


Trhová hodnota spoločnosti JD sa od začiatku roka 2020 viac ako zdvojnásobila a to aj napriek rozsiahlejšiemu výpredaju technologických akcií v uplynulých dňoch. Akcie JD sa v hongkonskom obchodovaní znížili až o 5,8%.

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno