Služba Apple Pay Later

Spoločnosť Apple pracuje na novej službe, ktorá umožní zákazníkom platiť cez Apple Pay za akékoľvek nákupy prostredníctvom splátok rozložených v čase. Takáto služba sa nazýva BNPL alebo „Buy now, pay later“ – kúp teraz, zaplať neskôr. Apple tak bude konkurovať ponukám viacerých raketovo rastúcich firiem v tejto oblasti ako sú Affirm Holdings, Afterpay, Klarna či PayPal.

Pripravovaná služba, ktorá je interne známa ako Apple Pay Later, využije investičnú banku Goldman Sachs ako veriteľa pôžičiek potrebných na splátkové obchody. Goldman Sachs už v súčasnosti je partnerom Apple pre kreditné karty Apple Card a to od roku 2019.

Vlastná ponuka BNPL od Apple by mohla pomôcť verejnosti viac akceptovať službu Apple Pay a presvedčiť viac používateľov, aby ju používali namiesto štandardných kreditných kariet na platenie.

Služba je v súčasnosti plánovaná tak, že bude fungovať nasledovne: Keď používateľ uskutoční nákup prostredníctvom služby Apple Pay na svojom zariadení Apple, bude mať možnosť zaplatiť zaň buď štyrmi bezúročnými platbami uskutočňovanými každé 2 týždne alebo prostredníctvom rozloženia splátok na niekoľko mesiacov s úročením.

Pri nákupoch prostredníctvom programu Apple Pay Later si budú môcť používatelia v priebehu času zvoliť ľubovoľnú kreditnú kartu. Plánuje sa, že služba bude k dispozícii pre nákupy v predajniach rovnako ako online. Apple aktuálne už ponúka mesačné splátky prostredníctvom karty Apple Card za nákup vlastných produktov, avšak táto služba by rozšírila túto technológiu na akúkoľvek transakciu Apple Pay.

Niektoré z plánov Apple Pay Later nezahŕňajú ani poplatky za oneskorenie a poplatky za spracovanie. Služba tiež nebude vyžadovať vykonanie kontroly kreditu používateľa. Spoločnosť samostatne testuje aj funkciu, ktorá používateľom umožní vytvárať dočasné, digitálne kreditné karty Apple Pay Later pre jednotlivé nákupy.

Podľa zdrojov agentúry Bloomberg je nová služba Apple stále vo vývoji a jej funkcie sa môžu zmeniť alebo zrušiť.

Akcie BNPL v poklese


Akcie Affirm Holdings v dôsledku oznámenia o plánoch Apple včera poklesli o -10,45% na $58,21 za akciu a nachádzajú sa tak blízko svojej najnižšej cenovej úrovne od vstupu na burzu, pričom od najvyššej hodnoty poklesli už o -60,4%. Akcie ďalšieho významného hráča na trhu, austrálskeho podniku Afterpay poklesli o -9,59% a akcie PayPal iba o –0,59%.

Spoločnosť Affirm založil v roku 2012 Max Levchin, ktorý bol taktiež jedným zo spoluzakladateľov spoločnosti PayPal. Firma so sídlom v San Franciscu buduje platformu pre digitálny a mobilný obchod a poskytuje pôžičky na splátky online nakupujúcim. Jej služby využíva už viac ako 6 500 obchodníkov a 4,5 milióna aktívnych zákazníkov. V súčasnosti sa firma teší rýchlemu rastu, keď jej tržby v roku 2020 stúpli o +92,7% na 509 miliónov dolárov.

Rýchlu expanziu v súčasnosti zažíva taktiež austrálsky Afterpay, ktorý zaznamenal v predošlom roku nárast výnosov o +106,5% na 450 miliónov dolárov a švédsky startup Klarna. Ten patrí medzi vôbec najcennejšie startupy v Európe.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokMicrosoft kupuje kyberbezpečnostnú spoločnosť RiskIQ
Ďalší článok3 nadhodnotené akcie, ktorým je lepšie sa vyhnúť
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno