Akcie Luminar vyskočili o 11,5 %, bude dodávať senzory pre Mercedes-Benz

Mercedes-Benz plánuje používať laserové senzory od Luminar Technologies, vo svojich vozidlách novej generácie. Senzory by mali umožniť poloautonómne jazdné funkcie na diaľniciach.

0
237

Spolupráca s Mercedes-Benz

Výrobca luxusných automobilov Mercedes-Benz získa podiel v dodávateľovi senzorov určených pre samojazdiace autá, Luminar Technologies a zároveň bude od neho odberať produkty s cieľom vyvinúť plne automatizovanú jazdu na diaľniciach pre svoje vozidlá novej generácie, uviedla vo včerajšom vyhlásení firma Luminar.

Akcie Luminar reagovali včera na túto správu rastom o +18 % a nakoniec uzavreli obchodovanie vyššie o +11,5 % na cene $15,00. Luminar ďalej informoval, že Mercedes-Benz bude mať vo firme Luminar podiel 1,5 milióna akcií, ktoré budú časom pridelené pri splnení určitých podmienok.

Autonómnosť vozidiel „sa s Mercedesom skutočne dostáva do hlavného prúdu,“ povedal v stredu pre agentúru Reuters generálny riaditeľ Luminar, Austin Russell, bez zverejnenia časového rámca, kedy a na akých modeloch bude autonómna technológia do vozidiel Mercedes zavedená.

xtb

Luminar sa zameriava na vývoj lidarov, ktoré využívajú laserové svetelné impulzy na meranie vzdialenosti medzi snímačom a cieľovým objektom. Všeobecne sú považované za nevyhnutné na dosiahnutie úplne autonómneho riadenia, hoci napr. Tesla sa senzoru vyhýbala a tvrdila, že je drahý a nepotrebný. Laserové senzory môžu tiež zlepšiť výkon existujúcich bezpečnostných funkcií ako je automatické núdzové brzdenie.

Technológiu Luminaru využíva taktiež Volvo, ktoré plánuje začleniť bezpečnostný systém založený na lidare do svojho elektrického SUV XC90. To by malo výjsť tento rok. SAIC, najväčší čínsky výrobca automobilov, uviedol, že bude používať Luminar pre svoje elektrické autá značky R.

Autonómna technológia na vzostupe

V poslednom čase sa automobilky čoraz viac zameriavajú na vývoj autonómnych vozidiel, ktoré budú schopné jazdiť bez aktívneho zásahu vodiča. Hoci sa zdá byť v tomto smere najďalej spoločnosť Elona Muska, najcennejšia automobilka sveta Tesla, výrazný tlak na túto oblasť vyvíjajú aj ďalšie firmy, medzi nimi napr. General Motors, švédske Volvo a čínske Nio.

Vývoj autonómnych vozidiel však nie je iba v réžií „veľkých automobiliek“, ale aj veľkých technologických spoločností a mladých startupov. Svoje vlastné vozidlá sa rozhodol vyvíjať napr. Apple, zatiaľ čo materská spoločnosť Google, Alphabet, financuje svoj startup Waymo a Microsoft s Hondou zas Cruise.

Napriek výrazným pokrokom v predchádzajúcom období, cesta k bezpečnej jazde bez ľudského zásahu je stále ďaleko. Náročné úsilie dokonca už odradilo od svojho cieľa viacero firiem vrátane Uberu, ktorý predal svoju obchodnú divíziu zameranú na vývoj samoriadiacich vozidiel.

Akcie Luminar


Akcie Luminar podobne ako mnoho ďalších technologických startupov si užilo svoju slávu a ich cena sa vyšvihla až na hodnotu $40,98. Optimizmus investorov sa však zmierňuje a v súčasnosti sa obchodujú za $15, čo firme implikuje trhovú kapitalizáciu 5,28 miliardy dolárov. Aktuálne sa akcie Luminar obchodujú za 139,8 násobok tržieb (P/S).

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno