Americké indexy začali nový rok poklesom

Americké indexy otvorili prvý rok obchodovania v novom roku poklesom, čím si Wall Street pripísala nepriaznivý začiatok roku 2024 po víťaznom roku 2023, v ktorom bol index S&P 500 tesne pod maximom. Benchmark S&P 500 stratil takmer 0,6 %, Nasdaq Composite sa prepadol takmer o 1,6 %, index amerického akciového trhu s malou kapitalizáciou Russel 2000 klesol o 0,7 % a Dow Jones Industrial vrástol len mierne.

Americké indexy tak poklesli po dvoch mesiacoch ziskov, ktoré pomohli hlavným indexom ukončiť rok 2023 so silnými ročnými ziskami. Navyše, S&P 500 zaznamenal už svoj deviaty týždenný rast v rade, čo je najdlhšia séria od roku 2004, a pomaly sa blíži k svojmu historickému maximu 4 796,56.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo technologické akcie stratili bol fakt, že analytici Barclays znížili svoje hodnotenie akcií spoločnosti Apple s odvolaním sa na obavy z dopytu po nových telefónoch iPhone. Akcie spoločnosti Apple klesli takmer o 4 %, a keďže má firma veľkú váhu ako v S&P 500 tak aj v Nasdaq Composite či Dow Jones odrazilo sa to aj na celkovom výkone jednotlivých indexov.

Aktualizácia ekonomických ukazovateľov z tohto týždňa by tiež mohli otestovať silu akciových trhov v nasledujúcich dňoch. Prehľad pracovných miest ukáže, ako skončil rok 2023. Decembrová správa o pracovných miestach má byť zverejnená v piatok ráno a ponúka najnovší pohľad na silu trhu práce v USA po tom, čo Federálny rezervný systém ukončil sprísňujúcu kampaň úrokových sadieb na konci roka 2023. Prehľad ekonomických ukazovateľov v tomto týždni si môžete pozrieť v článku nižšie:

Očakávania sú vzhľadom na súčasné podmienky obvyklé. Dúfa sa v mierne vychladnutie trhu, aby sa udržal vyzeraný smer uvoľňovania menovej politiky a zároveň aby sa nevytratila nádej na výdrž ekonomiky. Ďalšie dôležité informácie poskytne správa ADP o zamestnanosti v korporátnom sektore a JOLTS o otvorených pracovných pozíciách.

Očakáva, že v decembri pribudlo v americkej ekonomike 168 000 nefarmárskych pracovných miest, zatiaľ čo miera nezamestnanosti vzrástla na 3,8 %, podľa údajov Bloombergu. V novembri americká ekonomika vytvorila 199 000 pracovných miest, pričom miera nezamestnanosti nečakane klesla na 3,7 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokCo čeká finanční trhy tento týden? Stručný přehled
Ďalší článokSpoločnosť BrightSpring Health Services požiadala o prvé IPO v roku 2024
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno