Firmy zaťahujú ručnú brzdu

Inflácia, vojna na Ukrajine, energetická kríza a pretrvávajúca pandémia si vyberajú svoju daň – mnohé technologické spoločnosti prehodnocujú svoje personálne potreby, pričom viaceré z nich zmrazujú nábor nových zamestnancov, rušia ponuky alebo dokonca začínajú prepúšťať. Microsoft, Google a Lyft sú ďalšími, ktoré sa pre tieto kroky rozhodli. V prípade Microsoftu a Google tak ide o posledné veľké technologické spoločnosti, ktoré dosiaľ svoju personálno otázku neupravovali.

Microsoft v stredu uviedol, že ruší zruší menej ako 1 % svojich celkových pracovných miest. Pri 180 000 zamestnancov tak príde o prácu do 1 800 ľudí. Google pozastavuje nábor na ďalšie 2 týždne, zatiaľ čo Lyft ruší celú divíziu a obmedzuje pracovné miesta.

Kto iný zastavil nábor alebo preúšťa?

Alphabet, materská spoločnosť Google, je jednou z nich. Generálny riaditeľ Sundar Pichai tento mesiac zamestnancom povedal, že hoci spoločnosť v 2. štvrťroku pridala 10 000 zamestnancov, ale po zvyšok roka spomalí tempo náboru a uprednostní inžinierske a technické talenty. „Ako všetky spoločnosti, ani my nie sme imúnni voči ekonomickým výkyvom,“ povedal. V stredu ohlásená prestávka v nábore je súčasťou tohto spomalenia. Ku koncu marca Alphabet zamestnával takmer 164 000 zamestnancov.

Amazon v apríli uviedol, že po náraste počas pandémie má nadmerný počet zamestnancov a je potrebné ho znížiť. „Keďže variant Covidu v 2. polovici štvrťroka ustúpil a zamestnanci sa vrátili z dovolenky, rýchlo sme prešli z nedostatku zamestnancov na nadmerný, čo viedlo k nižšej produktivite,“ povedal finančný riaditeľ Brian Olsavsky. Amazon prenajíma niektoré skladové priestory a pozastavil vývoj zariadení určených pre kancelárskych pracovníkov, pričom uviedol, že potrebuje viac času, aby zistil, koľko miesta budú zamestnanci potrebovať na hybridnú prácu. Spoločnosť mala k marcu 1,6 milióna zamestnancov, čím sa stala najväčším zamestnávateľom vo svete technológií.

Spoločnosť Apple plánuje v budúcom roku spomaliť nábor a výdavky v niektorých divíziách, aby sa vyrovnala s potenciálnym ekonomickým poklesom. Nie je to však celofiremná politika a výrobca iPhone stále napreduje s agresívnym plánom uvoľňovania produktov. Apple mal v septembri, keď sa skončil jeho posledný fiškálny rok, 154 000 zamestnancov.

Meta Platforms, materská spoločnosť Facebooku, znížila plány vytvorenia nových inžinierských pracovných miest o 30 %. Generálny riaditeľ Mark Zuckerberg informoval zamestnancov, že očakáva jeden z najhorších poklesov v nedávnej histórii. Spoločnosť mala ku koncu marca viac ako 77 800 zamestnancov.

Microsoft v máji povedal pracovníkom, že spomaľuje nábor v skupinách Windows, Office a Teams, pretože sa pripravuje na ekonomickú nestabilitu. Tento týždeň spoločnosť uviedla, že začala odstraňovať mnohé pracovné miesta – zmrazenie, ktoré bude trvať neurčito.

Netflix, streamovací gigant, má za sebou niekoľko kôl vysoko medializovaného prepúšťania, pretože v 1. štvrťroku ohlásil stratu 200 000 predplatiteľov. V apríli začala obmedzovať niektoré marketingové iniciatívy, potom v máji prepustila 150 zamestnancov a v júni ďalších 300 zamestnancov.

Kryptomenová burza Coinbase Global povedala svojim zamestnancom, že v júni prepustí 18 % zamestnancov, aby sa pripravila na hospodársky pokles. Zrušilo aj pracovné ponuky. „Zdá sa, že po viac ako 10-ročnom ekonomickom boome vstupujeme do recesie,“ uviedol generálny riaditeľ Brian Armstrong v blogovom príspevku. „Aj keď je ťažké predpovedať ekonomiku alebo trhy, vždy plánujeme to najhoršie, aby sme mohli podnikať v akomkoľvek prostredí,“ povedal. Firma ukončila štvrťrok s približne 5000 zamestnancami.

Ďalšia kryptomenová burza – Gemini Trust v júni oznámila zníženie počtu zamestnancov o 10 %.

Salesforce, platforma cloud computingu, spomaľuje nábor a znižuje cestovné náklady, podľa uniknutej správy, ktorú v máji zverejnil jeden z insiderov.

Švédsky Spotify znižuje rast zamestnancov o približne 25 %, aby sa prispôsobila makroekonomickým faktorom, uviedol generálny riaditeľ Daniel Ek v júni v poznámke pre zamestnancov. Spoločnosť má podľa svojej webovej stránky viac ako 6 500 zamestnancov.

Tesla odstránil 200 pracovných miest v oblasti vývoja autopilota, keď v júni zatvorila svoj závod v San Mateo v Kalifornii. Generálny riaditeľ Elon Musk už skôr povedal, že prepúšťanie bude nevyhnutné v čoraz neistejšom ekonomickom prostredí. V rozhovore pre Bloomberg povedal, že približne 10 % zamestnancov príde o prácu v priebehu nasledujúcich 3 mesiacov, hoci celkový počet zamestnancov môže byť o rok vyšší. Spoločnosť mala ku koncu minulého roka celosvetovo 100 000 zamestnancov.

Twitter inicioval zmrazenie náboru a začal rušiť pracovné ponuky v máji, uprostred neistoty okolo akvizície spoločnosti Elonom Muskom.

Softvérový podnik Unity svojich zamestnancov prekvapil v júni, keď prepustil 200 zo svojich 5 900 zamestnancov, čo predstavuje 4 % jeho pracovnej sily.

Carvana, online predajca ojazdených áut, prepustil v máji 2 500 ľudí, čo je asi 12 % svojej pracovnej sily. V nezvyčajnom kroku sa výkonný tím vzdá platov na zvyšok roka, aby zaplatil odstupné tým, ktorí boli prepustení. Spoločnosť mala ku koncu minulého roka viac ako 21 000 zamestnancov na plný a čiastočný úväzok.

Lyft svojim zamestnancom oznámil, že obmedzí prijímanie zamestnancov po tom, čo jeho akcie prudko klesli. Spoločnosť zašla tento týždeň ešte ďalej a oznámila plány na ukončenie svojho podnikania v oblasti prenájmu áut a prerušenie približne 60 pracovných miest. Lyft mal v roku 2021 približne 4 500 zamestnancov. Hlavný rival Lyftu, spoločnosť Uber je o niečo optimistickejší. Generálny riaditeľ Dara Khosrowshahi v júni pre Bloomberg povedal, že jeho podnik je „odolný voči recesii“ a neplánuje žiadne prepúšťanie.

Spoločnosť Niantic, výrobca videohry Pokemon Go, prepustila v júni 8 % svojho tímu. Bolo to úsilie o zefektívnenie operácií a reorganizáciu spoločnosti s cieľom zvládnuť ekonomické neistoty, uviedol generálny riaditeľ John Hanke.

Firma Peloton Interactive oznámila, že plánuje zrušiť približne 2 800 pracovných miest, čo predstavuje približne 20 % pracovnej sily, ako súčasť februárového prekvapivého otrasu, keď odstúpil generálny riaditeľ John Foley a niekoľko členov výkonného tímu. V roku 2021 mala spoločnosť takmer 9 000 zamestnancov.

Redfin, realitná maklérska spoločnosť, prepustila v júni 8 % svojich zamestnancov. „Nemáme dostatok práce pre našich agentov a podporný personál,“ napísal generálny riaditeľ Glenn Kelman v blogovom príspevku s tým, že májový dopyt je o 17 % nižší ako projekcie a že očakáva, že spoločnosť bude počas poklesu výdavkov na bývanie rásť pomalšie. Spoločnosť Redfin mala ku koncu minulého roka približne 6 500 zamestnancov.

Robinhood Markets, online broker, ukončil pracovný pomer v apríli s 9 % zamestnancov. Na konci minulého roka mala približne 3 800 zamestnancov a od vstupu na burzu vlani v júli zaznamenala stratu viac ako 2 miliardy dolárov.

Výrobca elektromobilov Rivian Automotive plánuje zrušiť stovky nevýrobných pracovných miest s duplicitnými funkciami. Juhokalifornský výrobca elektrických vozidiel, ktorý má viac ako 14 000 zamestnancov, by mohol dosiahnuť celkové zníženie približne o 5 %. V správe pre zamestnancov generálny riaditeľ RJ Scaringe povedal: „Vždy sa budeme zameriavať na rast; Rivian však nie je imúnny voči súčasným ekonomickým okolnostiam a musíme sa uistiť, že môžeme rásť udržateľne.“

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokAmazon vo svojom zdravotníckom ťažení kúpi firmu One Medical za $3,5 MLD.
Ďalší článokXTB Research patrí medzi najlepšie analytické tímy na svete
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno