Veľké štrajky v Paríži

Ubisoft, francúzsky vývojár hier zodpovedný za najpredávanejšie franšízy hier ako Assassin’s Creed a Just Dance, čelí štrajku svojich zamestnancov. Tí su už dlhší čas nespokojní so smerovaním firmy, ale tentoraz ich rozčúlili aj komentáre generálneho riaditeľa Yvesa Guillemota, ktorý navrhol, aby zamestnanci pomohli spoločnosti dostať sa zo súčasného prepadu. V utorok francúzsky odborový zväz Solidaires Informatique požiadal zamestnancov parížskeho štúdia Ubisoft, aby 27. januára popoludní štrajkovali štyri hodiny a požadovali zvýšenie platov a štvordňový pracovný týždeň.

Minulý týždeň Ubisoft uviedol, že za fiškálny rok očakáva prevádzkovú stratu vo výške 538 miliónov dolárov, čo je prudký obrat oproti zisku 433 miliónov dolárov, ktorý predpovedal v poslednom reporte. Firma obvinila zamestnancov z neuspokojivých predajov hier ako Mario + a Rabbids, ktoré vyvinula v spolupráci s Nintendom. Zároveň zrušila vývoj niekoľkých hier a oddialila vydanie ďalších, medzi nimi aj populárnej franšízy Skull of Bones. Hra s pirátskou tematikou sa začala vyvíjať v roku 2013 a bola verejne predstavená v roku 2017.

ubisoft
Herné portfólio spoločnosti Ubisoft

Ubisoft uviedol, že sa v priebehu nasledujúcich dvoch rokov pokúsi znížiť náklady o 200 miliónov eur a to prostredníctvom „cielenej reštrukturalizácie, odpredaja niektorých vedľajších aktív a prirodzeného opotrebovania“.

Generálny riaditeľ spoločnosti Guillemot požiadal zamestnancov o ich „plnú energiu a odhodlanie zabezpečiť, aby sme sa vrátili na cestu k úspechu“. Guillemot údajne hodil zodpovednosť za prepad firmy na zamestnancov. Táto poznámka zasiahla francúzskych zamestnancov. „Zodpovednosť za prepad je na našich pleciach, ale peniaze zostávajú v jeho vreckách,“ znie v správe odborov Solidaires Informatique. „Pán Guillemot sa snaží zvaliť vinu opäť na zamestnancov.“

Herné odvetvie nezažíva dobré časy

Sektor videohier sa pripravuje na pokles spotrebiteľských výdavkov. Predaj hardvéru a softvéru pre videohry počas pandémie COVID prudko vzrástol, ale uvoľnenie pandemických opatrení znamená, že ľudia okresali čas strávený pri hrách a opäť trávia viac času vonku. To ukončilo pandemický boom videohier. Je to badať na číslach najväčších herných vydavateľstiev a v konečnom dôsledku aj na cenách ich akcií.

Ubisoft však kvôli zjavne nie úple optimálnemu vedeniu trpí výrazne viac ako jeho konkurencia. Zatiaľ čo jeho konkurenti Electronic Arts, ktorý vlastní športové hry ako FIFA, NHL alebo NBA, odpísal za posledný rok iba 7,6 % a Take-Two Interactive s franšízami GTA alebo Red Dead Redemption 32,1 %. Ubisoft ale za rovnaké obdobie stratil až 58,8 % trhovej hodnoty.

Francúzskej spoločnosti sme sa venovali bližšie v našom článku akcie Activision Blizzard vs. Ubisoft: Ktoré sú lepšie?.

Akcie Ubisoft


Akcie spoločnosti Ubisoft, v tomto roku klesli o -27,5 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 19,14 EUR. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 15,3 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 14,5 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 3,4 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokAkcie Xiaomi stúpli po uniknutí plánov na výrobu elektormobilov
Ďalší článokXTB Live Trading v roku 2022: 23 % zisk napriek vysokej volatilite
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno