Vstup na burzu

V minulom roku sa americký telekomunikačný gigant AT&T dohodol na vytvorení novej mediálnej spoločnosti spojením svojho filmového štúdia Warner Bros. s mediálnou skupinou Discovery. Akcionári AT&T teraz vlastnia 71 % novej spoločnosti a akcionári Discovery držia zvyšných 29 %. Transakcia bola teda ukončená a včera na burze Nasdaq sa začali obchodovať akcie Warner Bros. Discovery pod skratkou WBDWV. Akcie firmy vzrástli vo svoj prvý obchodovací deň o +1,62 % na $24,47 po tom, čo debutovali na cene $24,08.

Warner Bros. Discovery vlastní stanice HBO, CNN či Discovery Channel, ale aj svetoznáme franšízy ako Game of Thrones, Batman, Harry Potter, Matrix a mnoho ďalších. Jedným z cieľov vytvorenia novej spoločnosti bolo zvýšiť jej hodnotu v očiach akcionárov. Podnik totiž vlastní aj streamovacie služby HBO Max a Discovery+, ktoré patria medzi hlavných konkurentov Netflixu a Disney+, ktoré sa tešia u investorov veľkej popularite.

Práve streamovacie služby, ktoré sa spadajú do segmentu DTC (direct-to-consumer) by mali byť stredobodom pozornosti novej spoločnosti. Ku koncu roka 2021 mali HBO a HBO Max celkový počet predplatiteľov 73,8 milióna a Discovery 22 miliónov používateľov.

Pohľad analytikov na Warner Bros. Discovery

Warner Bros Discovery bude viesť dlhoročný predstaviteľ Discovery – David Zaslav. „Očakávame, že Zaslav využije svoje skúsenosti na pomoc Warner Bros. Discovery pri prechode firmy stať sa veľmocou v oblasti DTC pri zameraní na ďalšie investície do obsahu a používateľského zážitku, “ napísal v poznámke analytik Morningstar Neil Macker.

WarnerMedia and Discovery, Inc. Creating a Standalone Company
Zdroj obrázku: AT&T NewsRoom

Analytici v MoffettNathanson však signalizovali, že rastúce úrokové sadzby a rastúca inflácia vytvárajú obavy zo spomalenia rastu predplatiteľov DTC v celom odvetví. Na druhej strane ešte pred debutom spoločnosti na Wall Street, firma Evercore ISI Group aktualizovala svoje hodnotenie akcií na OUTPERFORM, pričom stanovila svoj cenový cieľ na úroveň $40.

Niektorí analytici však cítia neistotu kvôi otáznej rentaiblite. Geetha Ranganathan, senior mediálna analytička v Bloomberg Intelligence, povedala pre Yahoo Finance, že: „investori sa stále obávajú toho, ako sa ziskové čísla otrasú a či [Warner Bros. Discovery] dokáže splniť svoj cieľ v oblasti cashflowu.“ Cieľ spoločnosti je pritom produkovať do roku 2023 voľný cashflow vo výške 8 miliárd dolárov, avšak iba samotný HBO Max pravdepodobne vygeneruje stratu na báze EBITA okolo 1,5 miliardy dolárov, uviedol analytik.

„Na konci dňa bude produkt HBO Max a Discovery medzi štyrmi najlepšími streamovacími službami spolu s Disney, Netflix a Amazon Prime,“ predpovedala Ranganathanová.

AT&T

Medzitým sa AT&T môže sústrediť na svoju hlavnú činnosť a na zníženie enormného dlhu, ktorý v minulom roku predstavoval priam neuveriteľných 200 miliárd dolárov. Investičná banka J.P. Morgan vyjadrila svoj názor, že je atraktívny čas na kúpu akcií AT&T. „Akcie vnímame ako defenzívne a lacné s vysokým dividendovým výnosom 5,7 % a výnosom FCF 14,2 %, pokiaľ bude spoločnosť pokračovať v plnení svojich usmernení a finančných cieľov.“

Akcie AT&T včera stúpli o +7,74 % na $19,63. Spoločnosť bude musieť po oddelení svojej vzácnej časti v podobe Warner Bros znížiť dividendový výnos, ktorý v minulom roku prekračoval 8 %. Prvá šťvrťročná dividenda AT&T po oddelení bude vyplatená 2. mája s investorom, ktorí budú držať akcie podniku 14. apríla a bude na úrovni $0,2775 centov na akciu. To pri aktuálnej cene predstavuje dividendový ročný výnos 5,7 %.

Manažment telekomunikačnej firmy plánuje akcionárom vyplácať celkovo približne 8 miliárd dolárov ročne, s výplatným pomerom približne 40 % na základe svojho usmernenia generovať voľný cashflow v roku 2023 až 20 miliárd dolárov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJReuters
Predchádzajúci článokAkcie SailPoint vystrelili o 30% po súhlase so svojím odkúpením
Ďalší článokFrancúzska skupina luxusných značiek LVMH s výborným začiatkom roka
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno