Ďalšou spoločnosťou, ktorá mala tento týždeň na pláne zverejniť svoje štvrťročné výsledky je populárna služba streamovania hudby a podcastov Spotify a stalo sa tak v stredu pred otvorením trhu. Akcie Spotify v stredu reagovali na vykázané čísla za obdobie 3 mesiacov poklesom o 10%. Švédska firma síce získala viac používateľov ako bol jej stanovený cieľ, keď mesačný počet používateľov sa vyšplhal na 345 mil., ale hospodárske výsledky také dobré neboli.

Kvartálne výsledky

Spotify v poslednom kvartáli minulého roka dosiahol stratu 0,66€ na akciu pri tržbách vo výške 2,17 mld. eur. Hoci je to pokrok oproti rovnakému obdobiu v predchádzajúcom roku, keď spoločnosť dosiahla stratu 1,14€ na akciu pri výnosoch 1,86 mld. eur, analytici očakávali ešte lepšie čísla. Sklamaním je i fakt, že pozitívny cashflow, ktorý Spotify generuje poklesol na 74 mil. eur, čo predstavuje medziročný pokles o 56%.

Akcie Spotify
Akcie Spotify – vývoj počtu mesačných používateľov

Počet užívateľov vzrástol o ďalších 11 miliónov predplatiteľov (analytici očakávali 9 mil.) a uzavrel rok 2020 na úrovni 155 mil. prémiových predplatiteľov na celom svete. Celkový počet používateľov sa vyšplhal na spomínaných 345 mil., čo je o 27% viac oproti roku 2019.

Expanzia a výhľad pre rok 2021

V pondelok spoločnosť spustila svoju službu v Južnej Kórey, rodisku žánru K-pop a aktuálne je dostupná v 93 krajinách po celom svete. O týchto plánoch a čo by to mohlo pre firmu znamenať sme taktiež informovali v samostatnom článku. Napriek vcelku pozitívnemu roku 2020 manažment oznámil taktiež svoj výhľad pre aktuálny rok i najbližší kvartál, ktorý však vyslovene sklamal investorov i analytikov.

Kvartál Q1

  • Celkový počet používateľov: 354 – 364 mil.
  • Počet prémiových používateľov: 155 – 158 mil.
  • Celkové tržby: 1,99 mld. – 2,19 mld. eur
  • Operatívna zisk/strata: -28 až -78 mil. eur

Rok 2021

  • Celkový počet používateľov: 407 – 427 mil.
  • Počet prémiových používateľov: 172 – 184 mil.
  • Celkové tržby: 9,01 mld. – 9,41 mld. eur
  • Operatívna zisk/strata: -200 až -300 mil. eur

Tieto čísla sklamali najmä z dôvodu, že indikujú pomalší rast naprieč hlavnými ukazovateľmi. V prvom kvartáli manažment očakáva získanie nových používateľov v rozpätí 0 až 3 mil. Takisto mnohí investori dúfali, že by sa mohol podnik výraznejšie priblížiť k rentabilite, avšak odhad operatívnej straty medzi 200 a 300 mil. eur, má stále od toho ďaleko.

Akcie Spotify


V dôsledku sklamania investorov akcie Spotify poklesli v stredu o cca 10%, avšak od začiatku minulého roka sa stále nachádzajú v pluse o viac ako 100%.

xtb
xtb
ZDROJInvestors Business Daily
Predchádzajúci článokAkcie Digital Turbine vzrástli v minulom roku o 891% a dnes vzrastú opäť
Ďalší článokAkcie Alibaba rastú, keď jeden z najcennejších startupov, Ant Group sa dohodol s regulátormi
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno