Ehang Holdings – budúcnosť alebo podvod

Akcie Ehang, spoločnosti, ktorá sa zaoberá vývojom a výrobou autonómných taxi dronov sa včera zbavili časti strát, ktoré nahromadila deň predtým. V utorok totiž to jej akcie poklesli o 62,7% na $46,30 na burze Nasdaq po tom čo investičná a výskumná spoločnosť Wolfpack Research spochybnila presnosť informácií, ktoré výrobca dronov poskytla a následne „shortovala“ jej akcie.

Organizácia Wolfpack, ktorá sa špecializuje na „shortovanie“, čiže v podstate vsádza na pokles cien akcií, tvrdí, že Ehang je nadhodnotená spoločnosť a že zámerne klamala o technológiách svojich bezpilotných vozidiel, ale i o samotnej výrobe, produktoch, príjmoch a partnerstvách.

Jej zástupcovia dokonca navštívili firemné sídlo Ehang a hlavnú výrobnú jednotku v Kantone, v Číne, čím posilnila svoje presvedčenie, že to nie je legitímna spoločnosť. „Zdá sa, že v hlavnom výrobnom závode spoločnosti chýba akékoľvek pokročilé výrobné zariadenie, zamestnanci alebo dokonca montážna linka, ktorá sa vyskytuje v typických továrňach na výrobu lietadiel či bezpilotných lietadiel“, uvádza sa v správe.

Akcie Ehnag - lietajúce drony
Zdroj obrázku: FinanceYahoo

Manažment spoločnosti Ehang Holdings v reakcii uviedol, že správa výskumnej organizácie obsahuje početné chyby, nepodložené tvrdenia a nesprávny výklad informácií. Ďalej informoval, že všetky poskytnuté informácie sú v súlade s predpismi americkej komisie pre cenné papiere na burze Nasdaq.

Akcie Ehang

Čínska spoločnosť vstúpila na burzu v USA, v decembri 2019 na cene $12,50 za akciu. Odvtedy sa akcie Ehang v priebehu necelého roka a pol vyšplhali o takmer 1000% nahor, avšak zverejnená správa od Wolfpack Research ich poslala výrazne nižšie. Po reakcii manažmentu, včera cena akcií poskočila o 67,88% na $77,78, čím vymazala časť predošlých strát.


Finančné výsledky

Perspektívna firma zaznamenala rast výnosov z úrovne 4,69 mil. dolárov v roku 2017 na 17,63 mil. dolárov v roku 2019. Počas tohto obdobia sa spoločnosti zatiaľ nepodarilo dostať do plusových čísel. V roku 2020 za prvé tri kvartály Ehang vyprodukoval tržby vo výške 18 mil. dolárov a stratu na akciu $0,10, pričom v poslednom štvrťroku bolo hospodárenie podniku prvýkrát na nule.

Ďalšie novinky

xtb
Predchádzajúci článokAmazon chce konkurovať Shopify, preto kúpil spoločnosť Selz
Ďalší článokAkcie QuantumScape v pluse o 15% po Sorosovej investícií a prielome v oblasti batérií
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno