Ford plánuje do roku 2030 vyrábať v Európe iba elektromobily

0
363

Ford to myslí s elektromobilmi vážne

Americký výrobca automobilov plánuje vytvoriť novú továreň na produkciu elektromobilov v Nemecku za 1 mld. dolárov. Továreň je súčasť plánu spoločnosti, ktorý znie jasne: do roku 2030 vyrábať v Európe iba elektrické vozidlá s nulovými emisiami, pričom už do roku 2026 plánuje produkovať autá iba s elektrickým alebo hybridným pohonom. Cieľom Fordu je prispôsobiť sa zmene v správaní zákazníkov, ktorí čoraz častejšie volia elektromobily, veď napr. v minulom roku sa prvýkrát v EÚ predalo viac elektromobilov ako klasických áut so spaľovacím motorom.

Manažment firmy dúfa, že do roku 2030 budú až dve tretiny jej predaja tvoriť elektromobily alebo hybridné vozidlá. „Úspešne sme reštrukturalizovali naše európske závody, ktoré sa vrátili k ziskovosti v 4. kvartáli 2020. Teraz sa v Európe napájame na elektrickú budúcnosť s novými expresívnymi vozidlami a celosvetovo prepojenými skúsenosťami so zákazníkmi.“, uviedol vo vyhlásení S. Rowley.

Ford Mustang Mach-e
Elektrický Mustang Mach-e, zdroj obrázku: BBC

Ford sa zaviazal, že vynaloží 22 mld. dolárov na svoju prípravu pre nástup revolúcie v oblasti elektromobilov a v stredu oznámil plány na vybudovanie továrne na ich výrobu v Kolíne nad Rýnom, v Nemecku. „Naše oznámenie o transformácií nášho závodu v Kolíne, ktorý je domovom pre naše operácie v Nemecku už 90 rokov, je jedným z najdôležitejších, ktoré sme urobili za viac ako 1 generáciu. Podčiarkuje to náš záväzok voči Európe a modernej budúcnosti.“, pokračoval Rowley.

xtb

EÚ a elektromobily

Krok automobilky smerom k elektrickej energii nasleduje po politickom tlaku v celej Európe. Veľká Británia v minulom roku oznámila zákaz predaja nových benzínových a naftových vozidiel od roku 2030 ako súčasť jej ambicióznych enviromentálnych plánov. Nórsko ohlásilo podobný zákaz a EÚ je jedným z lídrov zelenej transformácie, pričom o obmedzení spaľovacích motorov sa rokuje i v súčasnosti.

Najväčšie automobilky na svete
Najväčšie automobilky sveta – Ford medzi nimi chýba, zdrojové údaje: companiesmarketcap.com

Investícia Fordu v Nemecku sa uskutoční po bolestivej reštrukturalizácii európskeho podnikania, ktoré bolo stratové. V roku 2019 americká spoločnosť oznámila plány na zníženie počtu zamestnancov o 12 000 a zatvorenie 6 zo svojich 24 tovární v Európe. Koncom predchádzajúceho roka sa Ford opäť vrátil k rentabilite.

Akcie Ford


Akcie Ford mali v poslednej dekáde skôr zostupný trend, keď sa prepadli z úrovne okolo $17 na najnižšiu hodnotu v marci pod $5. Firma čelila mnohým problémom vrátane nízkeho dopytu a zlej hospodárnosti v Európe ako aj klesajúcemu dopytu z Číny. Nakoniec však manažment našiel novú príležitosť v transformácii biznisu smerom k elektromobilite. Okrem vlastnej premeny a snahy uspieť so svojimi značkami na trhu elektromobilov, podnik taktiež investoval do startupu Rivian, ktorý má v pláne vyzvať Teslu. Investori ocenili tieto kroky spoločnosti a akcie Ford sa postupne šplhajú nahor.

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno