Zníženie zásob

Spoločnosť Nike na veľkú radosť investorov dostáva pod kontrolu svoje zásoby. Akcie odevného a obuvníckeho giganta v stredu vzrástli o 12 % v obchodovaní, po tom čo oznámila lepšie ako očakávané tržby a zisky. To utlmilo obavy, že retailové maloobchodné spoločnosti čelia prudkému spomaleniu dopytu zo strany spotrebiteľov.

Najpozitívnejšou správou ale bol fakt, že v druhom fiškálnom štvrťroku firma zlepšuje svoje problémy s prebytočnými zásobami. Maloobchodné firmy zápasiace s nadbytočnými zásobami znižovali ceny v snahe zbaviť sa ich, čo však znižovalo aj ziskové marže. Zásoby vyskočili o 43 % oproti predchádzajúcemu roku, bolo to ale mierne zlepšenie oproti 44 % nárastu v minulom štvrťroku. Vedenie firmy uviedlo, že toto číslo bolo nafúknuté abnormálne nízkymi úrovňami spred roka, keď pandemické opatrenia narušili výrobu a dodávateľské reťazce.

Manažment oznámil analytikom, že sa naďalej zameriava na zníženie zásob prostredníctvom zliav a nižších cien. Ďalší pokrok sa očakáva v kalendárnom roku 2023, vrátane opatrnejšieho prístupu k nákupu nových zásob. „Veríme, že vrchol zásob je za nami, pretože kroky, ktoré podnikáme na trhu fungujú,“ povedal generálny riaditeľ Nike John Donahoe. Zlepšenie zásob pripravuje pôdu pre lepšie ziskové marže pre Nike v nasledujúcich štvrťrokoch.

Silný rast

Globálne tržby Nike vzrástli v štvrťroku končiacom sa 30. novembra o 17 % na 13,3 miliardy USD, čo je približne o 700 miliónov USD viac, ako očakávali analytici. Hrubá marža, kľúčový ukazovateľ ziskovosti, tiež prekonala očakávania. Čistý zisk dosiahol 1,33 miliardy USD, čo je totožná úroveň v porovnaní s minulým rokom.

Za celý fiškálny rok 2023 manažment očakáva, že tržby vzrastú o 13 až 14 % pri konštatnej mene. Odhad hrubej marže sa nemenil. Nike predpokladá, že hrubá marža oproti fiškálnemu roku 2022 klesne o 2 až 2,5 percentuálneho bodu, predovšetkým v dôsledku pokračujúcej likvidácie nadbytočných zásob.

Akcie Nike


Akcie spoločnosti Nike, v tomto roku klesli o -29,2 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 117,11 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 33,1 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 52,3 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 22,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, GuruFocus
Predchádzajúci článokSpoločnosť Philips tvrdí, že testy ich výrobkov stiahnutých z trhu nepoukazujú na zdravotné riziká
Ďalší článokAko ohrozujú akciové kompenzácie tvoje investície?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno