Svetlo na konci tunela

Akcie jednej z najväčších požičovní sveta, Hertz Global Holdings, chytajú po ťažkých časoch druhý dych, keďže investori sú optimistickí pred plánovaným výstupom z bankrotu, ktorý je naplánovaný na 30. júna. Akcie Hertz

Podnikanie spoločnosti v minulom roku pandémia koronavírusu doslova zomlela, keď prerušenie medzinárodného cestovania ochromilo dopyt po prenájme automobilov, čo uvrhlo Hertz do obrovských prevádzkových mínusov. Výnosy spoločnosti poklesli o -46,2% na 5,26 miliardy dolárov a čistá strata dosiahla hodnotu -1,71 miliardy dolárov, resp. -$11,43 na akciu. Situácia vyústila až do samotného bankrotu.

Zdá sa však, že investori vidia v prípade Hertzu svetlo na konci tunela, čo podporil tiež fakt, že pred 2 týždňami bol konkurzným súdom schválený plán reorganizácie. Investorov však Hertz priťahuje aj kvôli aktuálne vysokým cenám za prenájom automobilov, nižšiemu oceneniu v porovnaní s konkurenčnou firmou Avis Budget Group a očakávaniam, že spoločnosť bude mať po ukončení bankrotu väčšiu finančnú a prevádzkovú flexibilitu.

Akcie Herz

Ťažký minulý rok sa prejavil aj na cene akcie Hertz, ktorá sa prepadla z výšky $20,85 až na úrovne pod $0,5 za kus. Pozitívne správy ohľadom reorganizácie však dosiahli to, že podnik chytil druhý dych. Akcie Hertz v piatok ukončili obchodovanie na cene $8,09 a od konca apríla stúpli o +335%. Svoju najvyššiu cenu za posledný rok dosiahli akcie firmy počas minulého týždňa, keď sa vyšplhali až na úroveň $8,75. Súčasná cenová hladina dáva spoločnosti trhovú hodnotu 1,26 miliardy dolárov.


Významným faktorom optimizmu investorov je aj vyššie spomínaný rast cien za prenájom automobilov v dôsledku nedostatku vozidiel v USA. Správa z indexu spotrebiteľských cien z mája, ktorá bola zverejnená minulý týždeň, ukázala, že ceny prenájmov sa v mesiaci zvýšili od +10% do +14% v oboch predchádzajúcich mesiacoch.

Hlavný konkurent Hertzu, spoločnosť Avis z pozitívneho trendu poriadne profitovala, keď na burze v tomto roku získala dvojnásobnú hodnotu. Z bankrotu by mal Hertz vyjsť so žiadnym alebo len malým dlhom a silnejšou súvahou ako Avis, ktorého aktuálna valuácia je na úrovni 5,64 miliardy dolárov.

Plán reorganizácie

Podľa zverejneného plánu reorganizácie by mali byť veriteľom zaplatené všetky záväzky v plnej výške a akcionári dostanú 1,53 dolára za akciu v hotovosti, 3% akcií v reorganizovanej spoločnosti a warranty v hodnote 18% reorganizovanej spoločnosti. Prevažná časť hodnoty v balíku je viazaná na opčné listy, ktoré majú neobvykle dlhú dobu splatnosti 30 rokov. Táto dlhá splatnosť by mala urobiť opčné listy hodnotnými. Väčšina zatýkacích rozkazov je splatná do 10 rokov alebo menej.

Akcionári mali donedávna taktiež možnosť podieľať sa na ponuke práv na nákup nových akcií alebo na vydanie akciových warrantov (opčných listov) v reorganizovanej spoločnosti. Takmer 90% si vybralo práve warranty, čo sa považovalo za atraktívnejšiu voľbu na základe ich odhadovanej hodnoty.

S novými akciami reorganizovanej spoločnosti Hertz by sa malo začať obchodovať okolo 30. júna, pričom warranty by sa mali začať obchodovať v približne rovnakom čase ako samotné akcie. Následne by malo byť v obehu zhruba 470 miliónov nových akcií Hertz. Súčasní akcionári a ďalší mali právo nakupovať akcie za 10 dolárov za akciu. Skupina investorov vrátane spoločností Knighthead Capital a Certares Management sa dohodla na nákupe akcií v hodnote takmer 3 miliárd dolárov, čo odráža nadšenie mnohých inštitucionálnych investorov ohľadom spoločnosti. Akcie Hertz

Ďalšie novinky o investovaní

xtb
xtb
Predchádzajúci článokPlatforma Fantom – Top 5 výnosových farmien na novej sieti.
Ďalší článokEthereum kleslo pod 2 000 dolárov, pretože Čína prikazuje bankám, aby prerušili krypto transakcie
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno