Partnerstvo s SK Ecoplant

Akcie Bloom Energy prudko stúpli po tom, čo poskytovateľ elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov oznámil dohodu o dodávke skupine SK Ecoplant v hodnote 4,5 miliardy dolárov. Dcérska spoločnosť juhokórejskej skupiny SK Group súhlasila s nákupom najmenej 500 megawattov energie od Bloom Energy medzi rokmi 2022 a 2025. Akcie Bloom Energy reagovali v pondelok na novinku rastom o +37% na hodnotu $27,83.

Pre spoločnosť Bloom Energy, ktorá sa venuje návrhu, výrobe a predaju systémov na výrobu vodíkových palivových článkov, je uzatvorené partnerstvo dôležitým míľnikom, nakoľko jej príjmy v posledných 2 rokoch dosahovali úroveň zhruba 780 miliónov dolárov a navyše stále generuje straty.

Ide o vyvrcholenie spolupráce týchto podnikov, keďže tie kolaborujú v niektorých oblastiach už 3 roky. Okrem dohody o nákupe sa spoločnosti dohodli tiež na dodatočnej investícií a vytvorení vodíkových inovačných centier v USA a v Južnej Kórei. SK Group investuje do energetickej firmy 500 miliónov dolárov, čím získa aj 1 pozíciu v jej správnej rade.

Svetlé vyhliadky pre alternatívne palivá?

Bloom Energy je ďalšou z radu spoločností, ktorá si počas predchádzajúcich rokov získala pozornosť svojím zameraním na alternatívne palivá. Tie tlačia do popredia nielen vládne nariadenia, ale aj záväzok verejnosti voči prírode. Nedávno sme informovali o optimistických plánoch konkurenčnej firmy Plug Power, ktorá uzatvorila partnerstvo s Airbusom a ráta, že do roku 2025 jej výnosy stúpnu niekoľkonásobne na 3 miliardy dolárov.

S rastom počíta pritom aj podnik Bloom Energy, ktorý by mal v tomto roku dosiahnuť výnosy v rozpätí od 950 miliónov do 1 miliardy dolárov. Jeho technológiu poskytujúcu neprerušované napájanie z obnoviteľnej energie pomocou palivových článkov, ktoré transformujú zemný plyn a vodík na elektrickú energiu dnes už využívajú známe mená ako Alphabet, FedEx či Home Depot.

Akcie Bloom Energy


Akcie Bloom Energy vďaka oznámenému partnerstvu odvrátili svoj tohtoročný klesajúci trend. Aktuálne sa však stále nachádzajú o -36,8% nižšie oproti svojej historicky najvyššej cene dosiahnutej vo februári tohto roka. Bloom Energy sa obchoduje za 5,3 násobok ročných výnosov na akciu (P/S) a 159,3 násobok predpokladaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E).

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokVisa silným kvartálom uzavrela svoj rekordný rok 2021 a oznámila zvýšenie dividendy
Ďalší článokAkcie Marqeta v pluse 66% za 3 týždne po oznámení 3 veľkých noviniek
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno