Akcie Bloom Energy vystrelili o 37% po uzavretí dôležitej dohody

Energetická spoločnosť zameriavajúca sa na alternatívne palivá oznámila okrem dôležitého partnerstva v hodnote 4,5 miliardy dolárov tiež vytvorenie 2 vodíkových inovačných centier a investíciu za 500 miliónov dolárov.

0
609

Partnerstvo s SK Ecoplant

Akcie Bloom Energy prudko stúpli po tom, čo poskytovateľ elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov oznámil dohodu o dodávke skupine SK Ecoplant v hodnote 4,5 miliardy dolárov. Dcérska spoločnosť juhokórejskej skupiny SK Group súhlasila s nákupom najmenej 500 megawattov energie od Bloom Energy medzi rokmi 2022 a 2025. Akcie Bloom Energy reagovali v pondelok na novinku rastom o +37% na hodnotu $27,83.

Pre spoločnosť Bloom Energy, ktorá sa venuje návrhu, výrobe a predaju systémov na výrobu vodíkových palivových článkov, je uzatvorené partnerstvo dôležitým míľnikom, nakoľko jej príjmy v posledných 2 rokoch dosahovali úroveň zhruba 780 miliónov dolárov a navyše stále generuje straty.

Ide o vyvrcholenie spolupráce týchto podnikov, keďže tie kolaborujú v niektorých oblastiach už 3 roky. Okrem dohody o nákupe sa spoločnosti dohodli tiež na dodatočnej investícií a vytvorení vodíkových inovačných centier v USA a v Južnej Kórei. SK Group investuje do energetickej firmy 500 miliónov dolárov, čím získa aj 1 pozíciu v jej správnej rade.

xtb

Svetlé vyhliadky pre alternatívne palivá?

Bloom Energy je ďalšou z radu spoločností, ktorá si počas predchádzajúcich rokov získala pozornosť svojím zameraním na alternatívne palivá. Tie tlačia do popredia nielen vládne nariadenia, ale aj záväzok verejnosti voči prírode. Nedávno sme informovali o optimistických plánoch konkurenčnej firmy Plug Power, ktorá uzatvorila partnerstvo s Airbusom a ráta, že do roku 2025 jej výnosy stúpnu niekoľkonásobne na 3 miliardy dolárov.

S rastom počíta pritom aj podnik Bloom Energy, ktorý by mal v tomto roku dosiahnuť výnosy v rozpätí od 950 miliónov do 1 miliardy dolárov. Jeho technológiu poskytujúcu neprerušované napájanie z obnoviteľnej energie pomocou palivových článkov, ktoré transformujú zemný plyn a vodík na elektrickú energiu dnes už využívajú známe mená ako Alphabet, FedEx či Home Depot.

Akcie Bloom Energy


Akcie Bloom Energy vďaka oznámenému partnerstvu odvrátili svoj tohtoročný klesajúci trend. Aktuálne sa však stále nachádzajú o -36,8% nižšie oproti svojej historicky najvyššej cene dosiahnutej vo februári tohto roka. Bloom Energy sa obchoduje za 5,3 násobok ročných výnosov na akciu (P/S) a 159,3 násobok predpokladaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E).

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno