Pravidlá sú v investovaní i tradingu dôležité

V minulom článku sme sa pozreli na to, akú dôležitú rolu hrá v tradingu emocionálna inteligencia. Tentoraz sa pozrieme na 7 tipov pre väčšiu seba dôveru. Často totiž tvorí rozdiel medzi dlhodobo úspešným obchodníkom a neúspešným obchodníkom predovšetkým ovládanie vlastnej psychiky. Veľkým nepriateľom ziskov je potom vlastné ego.

V prvej fáze bráni realizácii želaného zisku. Namiesto toho uzatvárame obchody skôr s minimom, a to najmä preto, že si neveríme. Druhým a úplne opačným príkladom je situácia, keď sa nám začne dariť. Začneme si príliš veriť na trhu a začneme ignorovať okolitý svet. Začneme riskovať, pretože ja už predsa viem, ako na to, a nič sa mi nemôže stať. Veľmi skoro však príde studená sprcha. Musíte sa stať tvorcom svojho obchodovania, nie jeho obeťou. Ovládnutie a kontrola vlastnej psychiky vám na tejto ceste veľmi pomôže.

Verte si, nebojte sa a uspejete.

Tipy na zlepšenie vlastnej psychiky

  1. Poznajte svoje silné stránky.

Napíšte si ich zoznam a pravidelne si ich pripomínajte, aby ste nezabudli, v čom ste naozaj dobrí.

  1. Nebojte sa odtrhnúť oči od grafov.

Zadajte obchod podľa pravidiel a po návrate do platformy uvidíte, že budete mať na trhy úplne nový pohľad. Eliminujete falošné signály pre svoje ďalšie vstupy a budete si istejší.

  1. Posilnite dôveru vo svoju stratégiu.

Viesť si denník fiktívnych návštev obchodov. Uvidíte, že väčšina týchto obchodov by mala horší výsledok ako tie, ktoré ste realizovali podľa svojej otestovanej stratégie.

  1. Vytlačte negatívne myšlienky a spomienky na stratené časy.

Nahraďte ich pozitívnymi, napr. Moja stratégia je správna a prinesie mi požadovaný zisk. Na monitor si môžete nalepiť obrázok svojho cieľa.

  1. Napíšte krátky check list svojej stratégie.

Nalepte si ho na okraj monitora a prečítajte si ho vždy, keď si nie ste istí, aby ste si upevnili svoje rozhodnutie a dodali si istotu.

  1. Pracujte s myšlienkou, že stratový obchod nie je zlý obchod.

Zlá dohoda je každá dohoda, pri ktorej ste porušili svoje pravidlá. Takže prehra nebude dôvodom na strach.

  1. Správajte sa ako hráč pokru.

Nedovoľte, aby vás endorfínový nával ziskového obchodu premohol. Predstavte si, že oproti vám sedí protihráč a snaží sa prečítať vaše karty.

Ak sa chcete dozvedieť viac, XTB pripravila na túto tému špeciálne video „Trading pre začiatočníkov: Psychológia tradingu”, ktoré je k dispozícii zadarmo na YouTube kanáli XTB CZSK. https://www.youtube.com/watch?v=4YERr9Bx5zk

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokKtorým investíciam sa bude dariť v ďalších 10 rokoch a aký ponúknu výnos?
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno