Ak investujete alebo plánujete investovať svoje peniaze, študujte, inšpirujte sa úspešnými a nasledujte stanovené pravidlá. Jedným z nich by mohlo byť nekupovať príliš nadhodnotené akcie, druhým by mohlo byť investovanie s dlhodobým horizontom. Čo však treba mať na pamäti je, nech Vás občasná chyba, ktorá vedie v investovaní k zákonitej strate neodradí, pretože sa ich dopúšťali i tí najlepší investori všetkých čias.

V tomto článku sa pozrieme na najväčšie prešľapy samotného veštca z Omahy – Warrena Buffetta:

Berkshire Hathaway

Možno mnoho ľudí prekvapí, keď na prvom mieste uvidí aktuálne 9. najhodnotnejšiu spoločnosť sveta, ktorú Buffet riadi. Na začiatku 60. rokov bol Berkshire Hathaway bojujúcim textilným závodom, ktorý nebol schopný konkurovať lacným zahraničným dodávateľom. Hoci Buffett predpokladal, že firma by mohla skrachovať, i naďalej vlastnil akcie spoločnosti, pretože si myslel, že aktíva v podniku z nej urobili dobrú investíciu.

Týmto krokom sa snažil napodobniť svojho učiteľa Benjamina Grahama, ktorý často kupoval akcie firiem, ktorých likvidačná zostatková hodnota bola vyššia ako trhová hodnota firmy a teda i v prípade bankrotu alebo ukončenia podnikania investor na nich zarobil.

V roku 1964 ponúkol Seabury Stanto, ktorý riadil spoločnosť Berkshire Hathaway, že kúpi Buffetove akcie za cenu $11,50, avšak keď ponuka nakoniec prišla, znela na cenu $11,375 za akciu. Podľa niektorých zdrojov sa Buffet rozzúčil a rozhodol sa kúpiť ešte viac akcií Berkshire Hathaway a vyhodiť Stantona. To sa mu aj podarilo, ale neskôr pre CNBC pripustil, že cena bola privysoká a bola to „najhlúpejšia akcia, akú som kedy kúpil“. Pre Squawk Box povedal, že jeho holdingová spoločnosť (ktorá by pravdepodobne inak fungovala pod iným menom) by mala „dvojnásobnú hodnotu oproti aktuálnej„ keby vtedy kúpil dobrú poisťovňu namiesto toho, aby vložil toľko peňazí do zomierajúceho textilného priemyslu.

Buffet citát
„Je dobré učiť sa z vlastných chýb, ale je lepšie učiť sa z chýb ostatných“, zdoj obrázku: AZ Qutoes

Tesco

V októbri 2014 Warren Buffett pre Squawk Box uviedol: „V spoločnosti Tesco sme určite urobili chybu. Ja som na tom chybu viac ako ktokoľvek iný … To bola moja obrovská chyba.“ Čo tým konkrétne myslel? V roku 2006 sa Berkshire Hathaway stala tretím najväčším investorom spoločnosti Tesco, keď kúpila viac ako 300 miliónov akcií za 1 699 mld. USD.

Začiatkom roku 2014 sa akcie spoločnosti začali prudko prepadať po tom, čo maloobchodný predajca v Spojenom kráľovstve uviedol, že nadhodnotil svoj odhad príjmov v prvom kvartáli o 400 miliónov dolárov. Buffett, ktorý je známy svojou mentalitou „nákupu a držania“, sa držal svojej počiatočnej investície, ktorá podľa CNBC nakoniec stratila viac ako 700 miliónov dolárov ku koncu roka.

Disney

„V Disneylande sa čoskoro otvorí horská dráha – Piráti z Karibiku, ktorá by mohla generovať 17 mil. USD“, napísal Buffet vo svojom liste akcionárom v roku 1995. „Predstavte si moje vzrušenie, firma, ktorá sa predáva za cenu iba 5 krát vyššiu ako sú tieto jazdy“. Nakoniec Berkshire investovala do Disney 4 mil. USD a získala 5%-ný podiel v spoločnosti.

Hodnota akcií sa rýchlo zdvojnásobila a investičného guru neobchádzal optimizmus: „Toto rozhodnutie sa môže javiť ako geniálne. Avšak Váš predseda je v úlohe zrušiť to“. Buffet akcie predal už rok po ich kúpe, čím dosiahol výnos 55%. Pre lepšiu predstavu, dnes by mala táto investícia hodnotu neuveriteľných 12,3 mld. USD.

walt disney

Dexter Shoe Company

V roku 1993 Warren Buffett získal spoločnosť Dexter Shoe Company výmenou za 1,6 percentného podielu spoločnosti Berkshire Hathaway, ktoré mali v tom čase hodnotu 433 miliónov dolárov. Podnik Dexter zarábal pred zdanením 40 miliónov dolárov ročne, ale čoskoro sa dostal do konkurenčného tlaku, trpel klesajúcim predajom a v roku 2001 ukončil výrobu obuvi v USA a Portoriku.

V liste akcionárom z roku 2008 Buffett uviedol, že spoločnosť Dexter Shoe Company bola jednou z jeho najhorších investícií vôbec – akcie Berkshire, ktoré vymenil za obuvnícku firmu majú aktuálne hodnotu 5 mld. dolárov a spoločnosť Dexter Shoe Company už neexistuje.

„Dexter je doposiaľ najhoršia dohoda, ktorú som urobil,“ uviedol Buffett pre agentúru Reuters. „Ale v budúcnosti urobím viac chýb – na to sa môžete staviť.“ S humorom ohľadom akvizície následne dodal: „Nikdy som nešiel spať so škaredou ženou, ale určite som sa s niekoľkými zobudil.“

US Airways

Letecké spoločnosti predstavujú tvrdé investície: toto odvetvie je vysoko konkurenčné, vyžaduje obrovský investičný kapitál a ziskové marže sú malé. Podľa The Street, Buffet uviedol:“ Investori nalievali svoje peniaze do leteckých spoločností a výrobcov leteckých spoločností už 100 rokov so strašnými výsledkami. Bola to pasca smrti pre investorov.“ To však nezabránilo Warrenovi Buffettovi, aby sa stal jedným z nich.

V roku 1989 získal prioritné akcie spoločnosti US Airways v hodnote 350 mil. USD, aby chránil spoločnosť pred nepriateľským prevzatím od manažéra hedgeových fondov Michaela Steinhardta, ktorého sme taktiež zaradili do rebríčka najlepších investorov všetkých čias. Krátko nato spoločnosť US Airways smerovala k problémom, keď na trh vstúpila spoločnosť Southwest Airlines. Buffett uviedol, že jeho investícia je chránená, ale to bolo predtým, ako sa na juhozápade objavili náklady na sedadlá vo výške 8 centov.“ US Airways nemohli konkurovať, pretože ich náklady boli na úrovni 12 centov. Podľa Forbes, Buffett predal svoje akcie hneď, ako to bolo možné.

7 najväčších chýb Warrena Buffeta v investovaní
Warren Buffet a Charlie Munger

Salomon Brothers

Pomerne známa je tiež kauza spoločnosti Salomon Brothers, ktorá je tiež označovaná za jednu z najhorších investícií Warrena Buffetta. Séria škandálov na začiatku 90. rokov takmer prinútila firmu k bankrotu, čo viedlo Buffetta k núdzovému prevzatiu firmy poskytujúcej finančné služby, v ktorej mal podiel 700 miliónov USD.

Na rokovaní v roku 1991 pred parlamentným výborom pre energetiku a obchod povedal: „Ak stratíte peniaze spoločnosti, viem to pochopiť, ak však stratíte reputáciu firmy, som nemilosrdný“. V roku 1997 spoločnosť Travellers kúpila Salomon Brothers za 9 miliárd USD a Buffett odišiel s 1,7 miliardami USD.

Energy Future Holding

Hoci väčšina ľudí pozná Buffeta ako obrovský talent na výber tých vhodných akcií, málokto vie, že má tiež investované značné množstvo peňazí v dlhopisoch. V liste akcionárom zverejnenom vo februári 2014 pripustil, že stratil takmer miliardu dolárov pri nákupe dlhopisov energetickej spoločnosti Energy Future Holdings. Napísal: „Väčšina z vás nikdy o firme nepočula. Považujte to za šťastie, určite by som si prial, aby som ju nepoznal tiež.“

Keď Buffett kúpil dlh spoločnosti Energy Future Holding v hodnote 2 miliárd dolárov ako súčasť odkúpenia majetkov texaských elektrických spoločností, urobil obrovské rozhodnutie bez konzultácie s Charliem Mungerom – Buffetovým spoločníkom. To bola veľká chyba. V tom istom roku Berkshire predala dlhopisy za 259 mil. USD, čo predstavuje stratu 873 mil. USD. Vo svojom liste nakoniec uviedol: „Nabudúce zavolám Charliemu.“

etoro
Predchádzajúci článokCrowdstrike dokončil akvizíciu za takmer 400 mil. dolárov
Ďalší článokGoldman Sachs odporúča kúpiť tieto 2 technologické akcie
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno