Preplnené odvetvie EV

Hoci by sa mohlo zdať, že elektromobilové odvetvie je už preplnené, zdá sa, že mnoho technologických podnikov tento fakt neodrádza. Po globálnych výrobcoch elektrotechniky, ktorí už avizovali vstup do výroby EV v podobe spoločností Apple, Focxconn, Xiaomi či Huawei, sa rozhodol pre tento krok aj Sony.

Ak sa firma skutočne pustí do boja v oblasti elektromobility bude musieť bojovať na trhu so zavedenými automobilkami, ktoré presúvajú svoju pozornosť na elektrické vozidlá, ale tiež na konkurenciu v podobe desiatok nových startupov. Niektoré z nich si pritom už vybudovalo u verejnosti slušné meno a získalo potrebnú pozornosť ako Rivian, Lucid Motors, Lordstown, Fisker, Nio, Xpeng, Li Auto, Faraday alebo Canoo.

Elektromobily od Sony

Generálny riaditeľ podniku, Sony Kenichiro Yoshida oznámil založenie spoločnosti Sony Mobility na jej hlavnom podujatí CES 2022 včera. Japonský gigant predstavil svoj prototyp elektrického vozidla typu SUV, hoci neposkytol žiadne bližšie podrobnosti, kedy by mohlo byť auto dostupné ani za akú cenovú úroveň. Akcie Sony na burze v Tokiu dnes reagovali na správu rastom o +4,7 %. Na americkom akciovom trhu NYSE akcie Sony stúpajú v pre-market obchodovaní dokonca o +5,2 %.

Sony je v súčasnosti lídrom vo výrobe senzorov pre autonómne vozidlá a dobre si uvedomuje, že ide o rýchlo rastúci segment jej podnikania, ktorý taktiež zahŕňa väčšinu svetových smartfónov a digitálnych fotoaparátov.

„Skúmame komerčné spustenie Sony EV,“ povedal Yoshida na tlačovej konferencii. „Sony má dobrú pozíciu ako kreatívna zábavná spoločnosť na predefinovanie mobility.“

Sony už pred dvoma rokmi predstavila prototyp elektrického vozidla s názvom Vision-S sedan, ktorý bol vnímaný najmä ako spôsob propagácie batérií a senzorov, ktoré skupina predáva iným výrobcom automobilov. Vision-S sa v Európe testuje na cestách od roku 2020.

Akcie Sony


Akcie Sony za posledný rok prekonávali širší trh, keď stúpli o +28,47 % a momentálne sa nachádzajú na svojej najvyššej hodnote od čias dotcom bubliny z roku 2020. K dnešnému dňu sa obchodujú za 18,6 násobok zisku na akciu (P/E).

Hoci spoločnosť nevzbudzuje taký záujem ako niektoré iné spoločnosti, teší sa optimizmu z pohľadu analytikov z Wall Street. Až 21 z 25 analytikov má k 30. decembru určený rating BUY alebo OUTPERFORM. V súčasnosti Sony vypláca svojim akcionárom dividendu vo výške $0,55 na akciu, čo predstavuje dividendový výnos 0,42 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článok3 akcie, ktorými sa brániť voči prípadnej korekcii
Ďalší článokGoogle kupuje izraelský kyberbezpečnostný startup Siemplify za $500 mil.
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno