Rekordné dodávky

Tesla dodala vo štvrtom štvrťroku 308 600 vozidiel po celom svete, čím prekonala predchádzajúci rekord z pohľadu výroby elektrických áut a stanovila vrchol roku. Ten bol pre americkú automobilku v podstate opäť úspešným, keď jej akcie síce nezaznamenali taký rast ako v roku 2019, avšak vďaka nárastu o zhruba +50% sa Tesla pripojila k exkluzívnemu klubu podnikov, ktorých trhová kapitalizácia presahuje 1 bilión dolárov.

Lepšie než očakávané výsledky zverejnené v nedeľu zvýšili celkový predaj Tesly za rok na viac ako 936 000, čo je o 87 % viac ako v roku 2020, keď spoločnosť dodala zákazníkom takmer pol milióna vozidiel. Analytici v priemere odhadovali, že najcennejší výrobca automobilov dodá v poslednom štvrťroku minulého roka 263 000 vozidiel. Akcie Tesla reagujú na správu rastom o +7,02 % na $1 130,99 v pre-market obchodovaní.

Štvrťročné dodávky sú pre Teslu jedným z najsledovanejších ukazovateľov. Podporujú jej finančné výsledky a sú všeobecne vnímané ako barometer spotrebiteľského dopytu po elektrických vozidlách ako celku. Silné výsledky sa podarilo Tesle dosiahnuť vďaka silnému dopytu v Číne, ale aj schopnosti manažmentu zvládať globálny nedostatok polovodičov, ktorý sužuje takmer všetky odvetvia priemyslu.

Prevýšenie cieľa

Rekordný počet dodávok okrem prekonania analytických odhadov prevýšil aj vlastné dlhodobé ciele podniku. Vedenie firmy totižto už niekoľkokrát opakovalo, že plánuje dosahovať 50 % zvýšenie dodávok ročne. Tesla v oznámení tiež uviedla, že počet dodávok by sa mal považovať za mierne konzervatívny a konečné čísla sa môžu líšiť približne o 0,5 %.

Tesla vývoj počtu dodávok vozidiel
Tesla vývoj počtu dodávok vozidiel v tis.

Firma neposkytla bližšie informácie ohľadom geografického predaja, ale je všeobecne známe, že USA a Čína sú jej najväčšími trhmi. Sedany Model 3 a kompaktné športovo-úžitkové vozidlá Model Y tvorili väčšinu ročných dodávok Tesly. Spoločnosť oznámila, že minulý rok dodala spolu 911 208 Modelov 3 a Model Y. Dodávky vyšších modelov spoločnosti, luxusného sedanu Model S a športovo-úžitkového vozidla Model X, dosiahli spolu približne 24 964 kusov, čo je pokles z približne 57 000 v roku 2020.

Ani Tesla sa nevyhla problémom

Rok 2021 bol pre mnohé výrobné spoločnosti veľmi ťažkým predovšetkým kvôli globálnemu nedostatku čipov a polovodičov. Hoci Tesla túto skúšku zvládla o poznanie lepšie ako mnohé iné automobilky, ani ona sa nevyhla niektorým problémom. Počas niekoľkých mesiacov v roku výroba vo Fremonte nešla na „plné obrátky“, keďže firme chýbalo niekoľko potrebných súčiastok. Z hľadiska produktového predaja zas možno vidieť, že zákazníci si osvojujú stále viac „ľudový“ Model 3 a dopyt po drahších modeloch klesá.

V rámci iniciatívy oživiť dopyt po luxusnej Tesle S firma predstavila vynovenú verziu S Plaid, avšak ani tej sa veľmi nedarí tento trend zvrátiť. Za škvrnu v inak takmer dokonalom roku možno považovať aj odloženie výroby elektrického pick-upu Cybertruck a ťahača Tesla Semi. Musk informoval, že tieto modely sa začnú vyrábať koncom tohto roka alebo začiatkom roka 2023. Viac informácií by mal manažment poskytnúť počas prezentácie štvrťročných výsledkov spolu s aktualizovanou produktovou mapou.

Akcie Tesla


Bude zaujímavé sledovať čo čaká Teslu v roku 2022, avšak je isté, že spoločnosť vykročila doňho vykročila správnym krokom, keďže štvrťročné výsledky ohľadom počtu dodávok zvyšuje optimizmus investorov a analytikov. Tí očakávajú, že tieto výsledky pomôžu spoločnosti Tesla dosiahnuť rekordný celoročný zisk na úroveň približne 5 miliárd dolárov pri tržbách takmer 52 miliárd dolárov.

Akcie Tesla sa aktuálne obchodujú za 342 násobok ročného zisku na akciu (P/E), 470,3 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 144,3 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokNajväčší kontajnerový prepravca Maersk rozširuje svoje portfólio akvizíciou
Ďalší článok3 akcie, ktorými sa brániť voči prípadnej korekcii
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno