Zmeny v portfóliu

Včera spoločnosť Warrena Buffeta – Berkshire Hathaway podala a zverejnila dokument 13-F regulačným orgánom. Z dokumentu vyplýva, že Berkshire vykonal viacero zmien v najsledovanejšom portfóliu na svete, pričom medzi investormi bude pravdepodobne najviac rezonovať zbavovanie sa pozícií vo viacerých firmách a kúpa približne 4,1 milióna akcií poisťovacieho makléra Aon, ktoré majú súhrnnú hodnotu viac ako 900 miliónov dolárov.

Zaujal taktiež takmer úplný predaj pozície v americkej banke Wells Fargo, pričom Warren Buffett ju opustil po viac ako 31 rokoch. Investícia do Wells Fargo patrila medzi jeho najúspešnejšie až do škandálu, kedy boli zverejnené fakty, že banka zle zaobchádza so zákazníkmi. K 31. marcu Berkshire vlastnil akcie štvrtej najväčšej americkej banky v hodnote iba 26,4 milióna dolárov, pre porovnanie ešte v roku 2018 to bolo 32 miliárd dolárov.

Ide tak o pokračovanie znižovania expozície bankových akcií, keď v minulom roku sa Berkshire úplne zbavil akcií JP Morgan Chase a predal akcie Bank of America v hodnote 2 miliárd dolárov.

V uplynulom štvrťroku Buffet taktiež ustúpil z držania spoločností Suncor Energy a Synchrony Financial, ktorých akcie predal úplne. O 51% poklesla taktiež investícia v ropnom gigantovi Chevron a o 24% v brazílskej fintech spoločnosti StoneCo, ktorú sme tiež zaradili do nášho článku 3 najlepšie juhoamerické akcie na burze s obrovským potenciálom.

Berkshire znížil svoju expozíciu okrem bankového odvetvia taktiež v biotechnológiách a farmaceutickom priemysle, keď sa počas kvartálu zbavoval akcií Merck (-37%), Abbvie (-10%) a Bristol-Myers Squibb (-6%), pričom koncom predchádzajúceho roka predal i akcie Pfizeru.

Týmito krokmi Buffet zvyšuje svoj pomer investovaných prostriedkov v technológiách, ktorým sa tak dlho vyhýbal z dôvodu, že im jednoducho nerozumie, keďže jeho najväčšou investíciou zostáva Apple. Berkshire k 31. marcu držal viac ako 887 miliónov akcií Apple, ktoré majú aktuálne hodnotu 108,36 miliardy dolárov. Ďalšími technologickými spoločnosťami v portfóliu sú Amazon a Snowflake.

Medzi 10 najväčších pozícií Buffeta patria tiež firmy Bank of America, American Express, Coca Cola, Kraft Heinz, Verizon, Moody´s, U.S. Bancorp, DaVita Healthcare a General Motors.

Ďalšie novinky

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkcie Airbnb vs. Booking: ktoré sú lepšie pre rok 2021?
Ďalší článokAmazon diskutuje o kúpe filmového štúdia MGM
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno