Tlak na vývoj AI

Nemecká automobilová skupina Volkswagen (VW) dnes oznámila, že plánuje v Číne veľkú investíciu do vývoja autonómneho riadenia. Čína predstavuje najväčší automobilový trh na svete. Softvérová divízia VW Cariad a jej budúci čínsky partner Horizon Robotics potvrdili, že vytvoria spoločný podnik, ktorý bude zameraný na softvér a špecializované mikročipy pre autonómne riadenie.

Nemci chcú do projektu investovať približne 2,4 miliardy eur, za čo získajú 60 % podiel v novej spoločnosti. Ak to úrady schvália, nový podnik by mohol začať prevádzku v prvej polovici roku 2023. Spoločnosť Horizon Robotics so sídlom v Pekingu sa primárne zaoberá umelou inteligenciou, strojovým učením a sieťovými platformami pre dopravné systémy.

Obe spoločnosti vyvinú technológiu, ktorá dokáže integrovať množstvo funkcií pre autonómnu jazdu do jedného čipu, ktorý bude dostupný iba v Číne. Vďaka novému spoločnému podniku s Horizon Robotics tak bude mať Volkswagen dodávateľa v každom významnom regióne – v Číne, v Severnej Amerike a Európe vzhľadom na jeho existujúce dodávateľské vzťahy s americkým výrobcom čipov Qualcomm a francúzsko-talianskym STMicrolectronics.

Na rozdiel od partnerstva s Qualcommom bude softvérová jednotka Volkswagenu Cariad hrať aktívnu úlohu pri vývoji čipovej technológie s Horizon Robotics a know-how sa bude zdieľať v rámci celej skupiny Volkswagen, uviedol šéf automobilky pre Čínu Ralf Brandstaetter.

Vytvorenie spoločného podniku v Číne je súčasťou snahy Volkswagenu posilniť svoju softvérovú ponuku a presadiť sa na čínskom trhu s elektrickými vozidlami, kde zaostáva za domácimi automobilkami, ako sú BYD či Tesla.

Akcie Volkwsagen


Akcie európskeho giganta v automobilovom priemysle v tomto roku stratili až tretinu hodnoty a aktuálne sa pohybujú na cene €122,48 za kus. Pri tejto cene sa spoločnosť obchoduje za 3,6 násobok zisku na akciu (P/E); 3,5 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 3,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAlphabet a Google práve povedali kryptu áno
Ďalší článokPokiaľ chcete víťaziť, musíte do toho dať všetko
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno