Vladimír Holovka, obchodný riaditeľ XTB Česká republika a Slovensko, poskytol po niekoľkých mesiacoch nový rozhovor. V tomto rozhovore sme sa dozvedeli, aké aktuálne trendy sleduje u klientov XTB, čo on osobne očakáva od trhov, ako aj to, čo nové môžeme od XTB očakávať v najbližších mesiacoch.
Počas letných mesiacov sa často pozoruje pokles aktivity na finančných trhoch. Ako to bolo tento rok?
V predchádzajúcich rokoch totiž platilo, že aktivita na trhoch v letných mesiacoch výrazne poklesla. Pandémia covidu tento efekt ešte znásobila, ale tento rok bol trochu iný. Aktivita na trhoch až tak veľmi neklesla a tiež sme si všimli, že naši klienti na trhoch až tak neodpočívali. Pomohlo aj to, že toto leto bolo pomerne bohaté na správy a udalosti z trhov.
Čo klienti XTB najviac vyhľadávali?
Existujú určité stálice bežného investovania, ako sú indexové ETF alebo priamo jednotlivé technologické tituly. Z tých aktívnejšie obchodovaných sú stále obľúbené pákové indexy, najvýraznejšie opäť technologický NASDAQ alebo nemecký DAX. Z inštrumentov, ktoré dokázali v letných mesiacoch prekvapiť, a tak upútať pozornosť, by som určite vyzdvihol ropu a opäť volatilný zemný plyn. Na začiatku leta to bola aj pšenica, ktorá bola veľmi volatilná v dôsledku geopolitických rizík. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť ani na zlato. Celkovo je badateľný príklon investorov a obchodníkov ku komoditným trhom, keďže ide vo všeobecnosti o volatilnejšie trhy, a teda s potenciálom väčších príležitostí.
Ako v súčasnosti hodnotíte situáciu na finančných trhoch? Aké faktory podľa Vás v súčasnosti ovplyvňujú trhy?
V zásade pozitívne. Na jar trhy vystrašila banková „mini kríza“ regionálnych bánk v USA, odvtedy sú však trhy relatívne pokojné a žiadne dramatické riziká nie sú na obzore. Je zrejmé, že veľké ekonomiky, tu mám na mysli primárn USA a EÚ, sú na takýto rýchly rast úrokových sadzieb relatívne pripravené a zatiaľ neexistujú žiadne katastrofické scenáre. Medzitým sme už na klesajúcej trajektórii inflácie. Trhy sa teda na to všetko pozerajú vo všeobecnosti optimisticky, s dostatočným predstihom a už teraz očakávajú fázu znižovania úrokových sadzieb. Ak sa dovtedy v ekonomikách niečo zásadne nepokazí, neočakával by som žiadny kolaps trhov. Samozrejme, stále je dôležité sledovať kroky centrálnych bánk a tiež sledovať, ako sa bude vyvíjať trh práce, či nedôjde k náhlemu a výraznému nárastu nezamestnanosti. Ako sa však doteraz ukázalo, ekonomiky sú relatívne odolné.
Ako by mal teraz k trhom pristupovať bežný investor?
Samozrejme, prostredie vyšších úrokových sadzieb vo všeobecnosti zhoršuje dostupnosť kapitálu pre firmy. Najmä pre tie, ktoré už pracujú s určitým dlhom. Na druhej strane tie spoločnosti, ktoré sú kapitálovo silné, nie sú vyššími sadzbami až tak obmedzované. Chcem tým povedať, že v tomto prostredí sa nebude automaticky dariť všetkým, ale len tým najlepším. Preto treba hľadať víťazov, nielen sa viezť v trende. Začiatkom tohto roka som povedal, že tí, ktorí sa odklonia od jednoduchého pasívneho sledovania akciového indexu, môžu nájsť veľmi pekné príležitosti. Súčasné porovnania špičkových spoločností, najmä technologických, s ostatnými a s výkonnosťou indexu tento záver potvrdzujú. Ak to teda zhrnieme, určite sa oplatí dať si prácu s analýzou, sledovať trendy na trhu a vyberať spoločnosti s veľkým potenciálom.
Jedným z najnovších trendov je umelá inteligencia. Ako s ňou pracujete v XTB?
Nie je to pre nás nič nové. Istú formu umelej inteligencie používame už dlho, len sa jej dovtedy nehovorilo „AI“. Keďže pracujeme s obrovským množstvom údajov klientov, používame algoritmy strojového učenia na kategorizáciu a lepšie pochopenie správania klientov a ideme po nich v snahe zlepšiť naše služby a aplikácie. Ďalšou možnosťou sú rôzne učiace sa automatizované chatboty, ktoré dokážu spracovať čoraz viac bežných požiadaviek klientov. A v poslednom čase nám algoritmy umelej inteligencie pomáhajú napríklad aj pri každodennom chode spoločnosti, napríklad pri tvorbe grafiky, textového obsahu a podobne.
Môžete nám povedať o niektorých inováciách produktov, ktoré ste v spoločnosti XTB nedávno predstavili? Aký bol o ne záujem zo strany klientov?
Pred časom sme predstavili produkt Frakčné akcie, možnosť kúpiť časť akcie alebo ETF. Za niekoľko týždňov od jeho zavedenia sme práve výrazne rozšírili počet dostupných titulov, ktoré je možné kúpiť alebo predať ako zlomky. Zároveň sme znížili minimálnu hodnotu transakcie pre tituly ETF na 1 EUR, teda zhruba 24 CZK. To výrazne pomohlo zvýšiť dostupnosť investovania aj za malé sumy. Vďaka tomu sme samozrejme zaznamenali nárast týchto miniatúrnych transakcií, takže je zrejmé, že klienti to vítajú a umožňuje im to pohodlnejšie realizovať svoje diverzifikačné potreby.
Mohli by ste nám povedať aj o nedávnych vzdelávacích projektoch, ktoré ste realizovali počas leta?
Počas leta sme realizovali dva hlavné vzdelávacie projekty, a to v spolupráci s Michalom Stiborom sériu videí o porovnaní investovania a obchodovania, v ktorých sme chceli ukázať, čo majú tieto dve disciplíny spoločné a čo rozdielne, ale predovšetkým, čo sa môže investor naučiť od obchodníka a naopak. Potom sme spolu s Patrikom Klemparom pripravili videokurz Harmonic trading, čo možno nie je na prvý pohľad jednoduchá téma, ale z reakcií absolventov sme zistili, že to bolo zrozumiteľne vysvetlené a mnohí obchodníci sa snažia tieto techniky aplikovať.
Pripravujete počas nadchádzajúcich jesenných mesiacov aj nejaké nové vzdelávacie projekty alebo podujatia?
Áno, a bude ich veľa. Po prvé, v priebehu septembra sa uskutoční miniséria s Janom Berkom a Dominikom Stroukalom na tému menovej politiky a toho, ako by jej mal investor alebo obchodník rozumieť. Zároveň nás v septembri čaká séria online streamov s Ondřejom Hartmanom z FXstreet.cz, v ktorej by sme radi predstavili TOP 5 nástrojov pre aktívny trading. Tieto streamy budú samozrejme naživo, takže diváci budú môcť aktívne klásť otázky.
V októbri plánujeme v spolupráci s DVTV sériu investičných videí pre úplných začiatočníkov, ktorí nemajú s investovaním žiadne skúsenosti. Zároveň sa chystáme zverejniť náročnejšiu sériu videí pre pokročilých obchodníkov, ktorí nemajú uspokojivé výsledky alebo potrebujú ďalší impulz, aby sa v obchodovaní posunuli ďalej. V novembri potom tradične plánujeme Online investičnú konferenciu a veríme, že tento rok bude nabitý aktuálnymi aj nadčasovými informáciami. Takže sa naozaj máte na čo tešiť.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové