Vzostup a pád

Marihuanové akcie. O veľký trend v roku 2020 v súčasnosti zakopne len málokto. Mnohí investori špekulovali investovaním do spoločností produkujúcich marihuanu a CBD na ich rast s vierou, že legalizácia marihuany sa bude rozširovať v rámci štátov USA. Nadšenie investorov poháňali aj viaceré smelé vyjadrenia firiem, ktoré ohlasovali dôležité dohody, partnerstvá či expanzívne plány. Rozruch okolo marihuanových akcií bol podporený aj číslami, keď výnosy viacerých hlavných hráčov v tomto odvetví napriek kopiacim sa stratám rýchlo stúpali.

Postupne však investori boli stále menej ochotní riskovať a marihuanové akcie odpisovali straty. Akcionárom, ktorí naďalej dúfajú v zotavenie odvetvia, vliala do žíl nádej možnosť, že tohtotýždňové voľby do kongresu v USA by mohli legalizovať marihuanu v ďalších štátoch.

SpoločnosťRočné maximum Cena akcií (11/21)Pokles
Tilray$67,00$10,70-84,03 %
Canopy Growth$56,50$11,79-79,13 %
Curaleaf$18,38$10,06-45,27 %
Aurora Cannabis$18,98$6,66-64,91 %
Cronos$15,83$5,34-66,27 %
SundialGrowers$3,96$0,64-83,83 %
Organigram$6,45$2,28-64,65 %
Straty marihuanových akcií od začiatku do novembra roku 2021

V centre diania voľby

Počas utorkových volieb totiž 5 štátov sa hlasovalo nielen o kongresmanoch, ale aj o legalizácií rekreačného používania konopé. Voliči v štátoch Maryland a Missouri hlasovali „áno“ a legalizovali rekreačnú marihuanu. Arkansas, Severná Dakota a Južná Dakota hlasovali proti a naďalej je v nich použitie marihuany povolené výhradne na lekárske účely. Hoci nejde o úplné víťazstvo, pridali sa ďalšie 2 štáty a „rekreačná marihuana“ je dnes legálna v 21 štátoch a v okrese Columbia. Legálny trh s marihuanou tak narastie.

marihuana
Štáty USA, v ktorých je marihuana legálna. Tmavozelená farba označuje štáty s legálnym rekreačným a medicínskym, a bledozelená iba s medicínskym použitím

Utorkové hlasovania v Marylande a Missouri nelegalizujú marihuanu okamžite, ale namiesto toho vytvárajú plán pre štátnych úradníkov, aby v nadchádzajúcich mesiacoch alebo rokoch založili rekreačný marihuanový priemysel. V Arkansase skoré prieskumy verejnej mienky ukázali silnú podporu prechodu, ale následná kontrola od politológa z Arkansasskej univerzity zistila, že podpora v tejto otázke postupom času slabla.

V utorkovom hlasovaní však toto odvetvie zaznamenalo aj ďalšie víťazstvá. Rozhodujúce víťazstvo Johna Fettermana v ostro sledovanom súboji o senát v Pensylvánii bolo víťazstvom pre zástancov tohto odvetvia. Demokrat je už dlho otvoreným zástancom federálnej legalizácie konopé a urobil z toho kľúčovú tému vo svojej úspešnej kampani, keď povedal, že je čas „upustiť od tejto bizarnej povery a kriminalizácie rastliny“.

Odvetvie kopí straty

Jedným z veľkých problémov rýchlo rastúceho sektora sú aj množiace sa straty. Ani jedna z popredných firiem na trhu negeneruje zisk, práve naopak, ich straty sa zvyšujú. To je v čase rastúcich úrokov pre investorov veľmi nežiadúcim faktom. Legálny trh s marihuanou taktiež čelí veľkej konkurencii a absentuje v ňom konkurenčná výhody určitých podnikov. Investícia do marihuanových akcií tak zostáva naďalej veľmi riskantnou špekuláciou.


Na výsledky volieb mierne pozitívne zareagovali aj akciové trhy, keď v dnešnom rozšírenom obchodovaní stúpa Global X Cannabis ETF, zamerané na tento sektor, o +4,95 % na $14,84. V porovnaní s maximom zo začiatku roku 2O21 sa ale stále nachádza nižšie o zhruba -90 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
ZDROJFinance Yahoo
Predchádzajúci článokČo sa to v Číne deje? Hrozí tvrdý čínsky kolaps?
Ďalší článokAkciové portfólio Tomáša Vranku: Walt Disney verím kvôli sile jeho značky
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno