Posledný mesiac na akciových trhoch priniesol napriek počiatočnému výpredaju určité upokojenie a akciové indexy začali mierne rásť, napriek tomu však ešte nemusíme byť z najhoršieho vonku. Okrem toho má Spojené kráľovstvo (opäť) nového premiéra Rishiho Sunaka, ktorý musí po rokoch priniesť do tejto krajiny stabilitu.

image 2
Zdroj: CBSnews

FED a novinky

Od Fedu sme sa tiež dozvedeli, že úrokové sadzby budú pravdepodobne dlhšie na vyšších úrovniach, čo by mohlo mať negatívny vplyv na akcie. Sága okolo Elona Muska a Twitteru sa konečne vyriešila, Musk nakoniec Twitter kúpil a samozrejme, problémy v Číne sa tiež neskončili.

Investovanie je teda v dnešnej dobe naozaj komplikované, a preto sme sa rozhodli zorganizovať veľkú Online investičnú konferenciu, na ktorej niekoľko rečníkov predstaví svoj pohľad na súčasnú situáciu a okrem toho budú jednotliví rečníci diskutovať aj na tému.


Posledný mesiac bol pre akcie v našom portfóliu relatívne pokojný. Hlavnou témou bola sezóna príjmov. Niektoré spoločnosti v ňom spomínali podobné veci, napríklad že ich trápi silný dolár alebo že budú znižovať náklady. Netrvalo dlho a spoločnosť Meta skutočne prepustila 11 000 ľudí. Objavili sa aj správy, že spoločnosť Apple má problémy s výrobou iPhonov v Číne kvôli miestnym obmedzeniam COVID a logistike. Intel opäť uskutočnil IPO svojej divízie Mobileye.

Walt Disney – príležitosť na nákup?

image 3
Zdroj: xStation, XTB

Spoločnosť Walt Disney sa skladá z dvoch hlavných divízií. Prvou sú zábavné parky, hotely, lode, predaj reklamných predmetov atď. Tento segment mal po príchode covide samozrejme veľké problémy, pretože kvôli obmedzeniam boli zábavné parky, hotely alebo lode buď úplne zatvorené, alebo fungovali v značne obmedzenom režime. Tieto zariadenia sú však v súčasnosti z veľkej časti otvorené, spoločnosť zvýšila ceny takmer všetkých svojich služieb a medziročne výrazne zvýšila tržby a zisky v tomto segmente. Zdá sa teda, že v tejto oblasti je všetko v poriadku.

Druhou časťou spoločnosti je mediálny segment. Sem môžeme zaradiť filmové štúdiá, duševné vlastníctvo (práva na mnohé kreslené filmy, Marvel, Star Wars, National Geographic), televízne stanice atď. Tento segment mal problémy aj po príchode covidu, keďže mnohé produkcie boli prerušené a mnohé filmy boli vydané neskoro. Covid však priniesol spoločnosti aj pozitíva, jedným z nich bol nárast streamingu ako celku. Spoločnosť Disney pred niekoľkými rokmi spustila svoju novú streamovaciu platformu Disney+ a práve covid spôsobil skvelý štart tejto služby.

Od spustenia služby pribúdajú každý štvrťrok noví predplatitelia, ale spoločnosť do služby stále investuje a prvé zisky sa očakávajú v roku 2024, dovtedy bude projekt stratový. Očakáva sa, že dosiahnutie zisku pomôže spoločnosti znížiť výdavky na marketing a obsah, prílev nových predplatiteľov a výrazné zvýšenie cien predplatného, ktoré príde koncom tohto roka.

Príjmy spoločnosti Disney sú už teraz výrazne vyššie ako pred príchodom spoločnosti Covid. Zisky sú však stále neuspokojivé z vyššie uvedených dôvodov, a to je pravdepodobne aj dôvod, prečo sú akcie výrazne zlacnené. To však nepovažujem za problém, skôr naopak, a preto súčasnú situáciu považujem za dobrú príležitosť na nákup.

Podrobnejšie informácie o uvedených témach nájdete vo videu z tohto mesiaca: Akciové portfolio Tomáša Vranku.

Spoločnosť Walt Disney sme sa bližšie venovali aj v tu => v našej ANALÝZE AKCIÍ WALT DISNEY.

xtb
xtb
Predchádzajúci článokMarihuanové akcie opäť v pozornosti kvôli americkým voľbám
Ďalší článokTechnologická jednotka JD.com sa snaží o IPO v Hong Kongu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno