Kryptomena ripple to nemá na ružiach ustlané. Spoločnosť zaoberajúca sa prevodom peňazí MoneyGram čelí hromadnej žalobe od SEC, Americkej komisie pre cenné papiere a burzy, v ktorej tvrdí, že spoločnosť urobila nepravdivé alebo zavádzajúce vyhlásenia o svojom partnerstve s americkou blockchainovou spoločnosťou Ripple a právnom postavení tokenu XRP. V roku 2020 spoločnosť MoneyGram získala od spoločnosti Ripple 38 mil. USD čistých poplatkov za rozvoj trhu, čo predstavuje asi 15% upraveného zisku spoločnosti pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou.
Kryptomena Ripple (XRP), dôvody jej žaloby
- SEC žaluje vedúcich predstaviteľov spoločnosti Ripple Chrisa Larsena a Brada Garlinghouse za neoprávnený predaj tokenov XRP, pri ktorom získali 1,3 miliardy dolárov na financovanie podnikania.
- Niekoľko popredných amerických kryptobúrz už prešlo k obmedzeniu alebo odstráneniu obchodovania XRP.
- XRP, kryptomena ripple, ktorú spoločnosť MoneyGram využívala ako súčasť svojho partnerstva, bola americkou komisiou pre cenné papiere (SEC) považovaná za neregistrovanú, a teda nezákonnú.
- V prípade, že by sa SEC rozhodla presadiť zákony o cenných papieroch proti spoločnosti Ripple, je pravdepodobné, že MoneyGram stratí lukratívny tok poplatkov za rozvoj trhu, ktorý bol rozhodujúci pre jeho finančné výsledky.
- V dôsledku toho boli verejné vyhlásenia obžalovaných po celú relevantnú dobu vecne nepravdivé alebo zavádzajúce. Keď na trh vstúpili skutočné podrobnosti, žaloba potvrdila, že investorom kryptomeny ripple vznikla škoda.
- Advokátska kancelária tvrdí, že tí, ktorí zakúpili „cenné papiere MoneyGram, môžu mať nárok na kompenzáciu bez zaplatenia akýchkoľvek poplatkov alebo nákladov prostredníctvom dohody o pohotovostných poplatkoch.“
Blockchainová platobná spoločnosť Ripple naliehavo žiada, aby zamietla prípad, ktorý vzniesla Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) ohľadne „neregistrovanej ponuky cenných papierov pre digitálne aktíva v hodnote 1,3 miliardy dolárov“.
Aj keď dôkazy predložené Komisiou pre cenné papiere a burzy sú silné, mnohí odborníci ich považujú za prehnanú reakciu na pokus o čo najlepšiu reguláciu kryptomien. Z tohto dôvodu má Ripple stále obrovskú šancu vyhrať súdny spor.
Spoločnosť Ripple odmietla tvrdenia, že uskutočnila „neregistrovanú ponuku cenných papierov“, a tvrdí, že regulačný orgán sa snaží zničiť americký priemysel kryptomien. A hoci žaloba SEC spôsobila prudký pokles ceny XRP, zdá sa, že urobila len málo pre ochladenie záujmu investorov o kryptomenu.
Odkedy správy o súdnom spore prvýkrát prepukli, kryptomena ripple sa dostala pod silný predajný tlak, pretože hlavné kryptoburzy nakrátko pozastavili jej obchodovanie. Pozastavenie zasiahlo dopyt po kryptomene a jej hodnota sa znížila o 70 percent na 0,2154 dolárov z novembra 2020. Kryptomena Ripple sa však odvtedy zdvojnásobila a v čase písania tohto článku sa obchoduje na 0,4258 dolárov.
Úspechy spoločnosti
- Blockchainová platobná spoločnosť Ripple stále podpisuje nových klientov.
- Kryptomena Ripple už bola formálne vyhodnotená sieťou Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) ako virtuálna mena.
- Mnoho kryptomien využíva blockchainový prístup „XRP“.
- S XRP sa primárne obchoduje aj mimo USA, najmä v Ázii, kde sa klasifikuje ako kryptomena.
Silná obrana právnikov spoločnosti Ripple spolu s obnoveným záujmom investorov o kryptomenu signalizovali, že spoločnosť pravdepodobne zvíťazí. Držitelia XRP dúfajú, že funkcia predsedu Komisie pre cenné papiere bude vymenená za Garyho Genslera, bývalého predsedu Komisie pre obchodovanie s komoditami. O Genslerovi je známe, že je veľmi priateľský ku kryptomenám, zatiaľ čo jeho predchodca bol neústupný pri klasifikácii kryptomien ako Ponziho schém.
Nie je jasné, či kryptomena Ripple zostane brzdená z dôvodu prebiehajúceho súdneho sporu. Najmä vzhľadom na to, že väčšina kryptobúrz využíva v súčasnosti prístup na XRP. Niekoľko amerických obchodných platforiem potvrdilo, že napriek žalobe na SEC momentálne neplánujú pokles XRP. A spoločnosť Revolut podľa Irish Times varuje svojich používateľov, že „kryptomena ripple môže klesnúť na nulu“, zatiaľ ale nezastavuje obchodovanie.
Okrem trestu je nepravdepodobné, že by spoločnosť Ripple mala nejaké ďalšie následky. Vo Veľkej Británii a Japonsku spoločnosť Ripple tiež získala titul oficiálnej kryptomeny.
Pre viac zaujímavostí a noviniek zo sveta akcií a kryptomien kliknite TU.