More

  Britský energetický koncern Shell zaznamenal pokles zisku a tržieb. Výsledky za prvý kvartál 2024 však aj napriek poklesu boli lepšie ako priemerný konsenzus analytikov na Wall Street. Hlavným faktorom, ktorý prispel k tejto výkonnosti, bolo zvýšenie rafinérskych marží.

  Britský energetický koncern Shell zaznamenal pokles zisku a tržieb. Výsledky za prvý kvartál 2024 však aj napriek poklesu boli lepšie ako priemerný konsenzus analytikov na Wall Street. Hlavným faktorom, ktorý prispel k tejto výkonnosti, bolo zvýšenie rafinérskych marží.

  Kvartálne výsledky Shell

  V prvom kvartáli tohto roka energetický koncern Shell zaznamenal pokles zisku a tržieb, avšak výsledky stále prekročili očakávania Wall Strett. Napriek určitým výzvam dokázala spoločnosť vytvoriť hodnotu a udržať si svoju konkurencieschopnosť v turbulentnom prostredí na trhu s ropou.

  Upravený čistý zisk za prvé tri mesiace tohto roka dosiahol 7,7 miliardy USD, čo je vyššie ako očakávania analytikov, ktorí predpokladali zisk vo výške 6,5 miliardy USD. Avšak, treba poznamenať, že ide o pokles oproti rovnakému obdobiu minulého roku, kedy spoločnosť dosiahla zisk vo výške 9,6 miliardy USD. Tento výsledok sa dá vnímať aj v kontexte predchádzajúceho kvartálu, kedy zisk dosiahol 7,3 miliardy USD.

  Zisk pred zdanením klesol na 11,04 miliardy USD, pričom upravená EBITDA dosiahla hodnotu 18,71 miliardy USD. Tieto údaje sú znepokojujúce, pretože predstavujú pokles oproti minulému roku. Avšak, napriek tomu, že tržby spoločnosti klesli z 89,02 miliardy USD na 74,70 miliardy USD, výsledky prekonali očakávania.

  Hlavným faktorom, ktorý prispel k tejto výkonnosti, bolo zvýšenie rafinérskych marží a silný obchod s ropou. Spoločnosť tiež zaznamenala nárast celkovej produkcie ropy a plynu o 3 % na 2,91 milióna barelov ropného ekvivalentu denne. Tento údaj svedčí o stabilite a schopnosti spoločnosti prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam na trhu.

  Aj keď koncern Shell čelí určitým výzvam a poklesom výkonnosti v porovnaní s minulým obdobím, ich schopnosť prekročiť očakávania trhu a udržať si svoju konkurencieschopnosť je povzbudivá pre investorov. S úspešnými strategickými rozhodnutiami a schopnosťou prispôsobiť sa dynamickému prostrediu na trhu, Shell zostáva dôležitým hráčom vo svete energetiky.

  V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 231,2 miliardy USD a jej akcie v tomto roku vzrástli o +11,4 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +20,6 %. V súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 72,4 USD.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.