More
  Home Krátké správy Rast aktivity v americkom výrobnom sektore sa v marci 2023 nečakane vzrástol a to po 16 mesiacov vytrvalého poklesu. Zamestnanosť v továrňach však zostala naďalej utlmená a ceny vstupov vzrástli.

  Rast aktivity v americkom výrobnom sektore sa v marci 2023 nečakane vzrástol a to po 16 mesiacov vytrvalého poklesu. Zamestnanosť v továrňach však zostala naďalej utlmená a ceny vstupov vzrástli.

  Rast aktivity v americkom výrobnom sektore sa v marci 2023 nečakane vzrástol a to po 16 mesiacov vytrvalého poklesu. Zamestnanosť v továrňach však zostala naďalej utlmená a ceny vstupov vzrástli.

  Index nákupných manažérov služieb (PMI) za marec v USA

  Aktivita vo výrobnom sektore v USA v marci nečakane vzrástla, a to po 16 mesiacoch vytrvalého poklesu. Zamestnanosť v továrňach však zostala naďalej utlmená a ceny vstupov vzrástli. Index nákupných manažérov (PMI) v americkom výrobnom sektore v marci 2024 vzrástol na 50,3 bodu zo 47,8 bodu vo februári. Tento nárast bol pre analytikov prekvapením, keďže očakávali, že PMI dosiahne len 48,4 bodu. Taktiež prekonal zlomovú hranicu 50 bodov, ktorá oddeľuje rast aktivity odvetvia od jej poklesu.

  Po tomto období 16 po sebe nasledujúcich mesiacov poklesu vo výrobe, ktorá tvorí 10,4 % ekonomickej aktivity, je to dôležitý moment. Tento úsek je najdlhším od augusta 2000 do januára 2002. Prieskum tiež ukázal, že čiastkový index nových objednávok v marci vzrástol na 51,4 zo 49,2 bodu vo februári a index produkcie sa zvýšil na 54,6 zo 48,4 bodu. Napriek tomu, nevybavené objednávky zostali pod hranicou 50 bodov, na úrovni 46,3 bodu. Index vývoja cien vstupných surovín sa v marci zvýšil na 55,8 z 52,5 bodu vo februári.

  Zamestnanosť v továrňach pokračovala v poklese, avšak miernejším tempom. Príslušný subindex zamestnanosti vo výrobe sa podľa prieskumu zvýšil na 47,4 zo 45,9 bodu vo februári. PMI sa zvyčajne vypočíta na základe prieskumu medzi manažérmi nákupu v danom odvetví. Títo manažéri poskytujú informácie o rôznych aspektoch svojho obchodu, ako sú objednávky, výroba, zamestnanosť a dodávky surovín. Na základe týchto informácií sa vypočíta index, ktorý poskytuje prehľad o aktuálnom stave odvetvia.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie amerických spoločností môžete kúpiť TU.

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.