More
  Home Krátké správy Európske banky sú na najdlhšej víťaznej vlne od doby pred krízou. Index bankových akcií Stoxx 600 v Európe zaznamenal v prvom štvrťroku rast o 13 % a vzrástol šiesty štvrťrok po sebe po prvýkrát od roku 2006.

  Európske banky sú na najdlhšej víťaznej vlne od doby pred krízou. Index bankových akcií Stoxx 600 v Európe zaznamenal v prvom štvrťroku rast o 13 % a vzrástol šiesty štvrťrok po sebe po prvýkrát od roku 2006.

  Európske banky sú na najdlhšej víťaznej vlne od doby pred krízou. Index bankových akcií Stoxx 600 v Európe zaznamenal v prvom štvrťroku rast o 13 % a vzrástol šiesty štvrťrok po sebe po prvýkrát od roku 2006.

  Európske banky s víťaznou sériou

  Vyššie úrokové sadzby pomohli ku rastu akciám európskym bankám, ktoré sú na najdlhšej víťaznej sérii od doby pred globálnou finančnou krízou v roku 2008. Index bankových akcií Stoxx 600 v Európe zaznamenal v prvom štvrťroku rast o 13 % a vzrástol šiesty štvrťrok po sebe po prvýkrát od roku 2006. Talianske a španielske banky ako UniCredit a Banco Bilbao Vizcaya Argentaria boli hlavnými víťazmi tohto rally.

  Vyššie dividendy a odkupy akcií, ako aj zvýšené zisky, pomohli sektoru a kompenzovali obavy o budúce zníženia úrokových sadzieb. A s forwardovými pomermi ceny a zisku stále približne o 50 % nižšími ako tie celkového trhu, niektorí investori tvrdia, že rally môže pokračovať. „Očakávame, že európsky bankový sektor bude v nasledujúcich mesiacoch vystupovať lepšie ako priemer trhu,“ povedal Roberto Scholtes, šéf stratégie v Singular Bank. „Prechádzame z fázy cyklu, v ktorej zisky vzlietli vzhľadom na nárast úrokových sadzieb na ďalšiu fázu, v ktorej predpokladáme nárast pomerov, v sektore, ktorý je oveľa ziskovejší a solídnejší než pred niekoľkými rokmi.“ O tejto téme sme písali aj začiatkom roka, keď sme sa pozreli na tie najúspešnejšie európske banky minulého roku.

  Už minulý rok zaznamenali európske banky rekordné zisky vďaka rýchlemu nárastu úrokových sadzieb, no tento úspech pôjde v nadchádzajúcom období ťažko zopakovať. Tvrdili koncom roka analytici, ktorých oslovila agentúra Bloomberg. Tí očakávali, že kombinovaný čistý zisk 11 najväčších európskych bánk sa tento rok zníži o 6,3 % v porovnaní s 56,5 miliardami EUR, ktoré dosiahli v roku 2023. Napriek tomu by to mohlo stále byť druhým najvyšším výsledkom za posledné dve desaťročia.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.