More

    Nálada spotrebiteľov v eurozóne vzrástla na najvyššiu úroveň za 2,5 roka. Jednotlivé sektory ukazujú zmiešané signály.

    Nálada spotrebiteľov v eurozóne vzrástla na najvyššiu úroveň za 2,5 roka. Jednotlivé sektory ukazujú zmiešané signály.

    Nálada spotrebiteľov v eurozóne na maxime

    Nálada spotrebiteľov v eurozóne pokračovala v raste aj v júli, pričom dosiahla najvyššiu úroveň za posledných takmer 2,5 roka. Podľa predbežných výsledkov prieskumu Európskej komisie index spotrebiteľskej dôvery v eurozóne dosiahol v júli -13 bodov po -14 bodoch v predchádzajúcom mesiaci. Tento výsledok prekonal očakávania ekonómov, ktorí počítali s indexom na úrovni -13,4 bodu.

    Náladu spotrebiteľov v eurozóne výrazne podporilo rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) z júna znížiť úrokové sadzby prvýkrát od roku 2019. ECB tým reagovala na postupné zmierňovanie inflácie. Trhy očakávajú ďalšiu redukciu úrokových sadzieb na septembrovom zasadnutí ECB a nevylučujú ani zníženie sadzieb v decembri. Nálada spotrebiteľov sa zlepšila aj v širšej Európskej únii. Podľa údajov Európskej komisie index spotrebiteľskej dôvery pre celú EÚ dosiahol v júli -12,2 bodu, zatiaľ čo v júni predstavoval -12,9 bodu. Podrobnejšie údaje o vývoji spotrebiteľskej dôvery zverejní EK 30. júla.

    Rast aktivity v súkromnom sektore eurozóny sa v júli zastavil

    Rast aktivity v súkromnom sektore eurozóny sa v júli zastavil, keďže slabá expanzia v sektore služieb nedokázala kompenzovať hlbší pokles vo výrobnom sektore. Podľa predbežných výsledkov prieskumu spoločnosti S&P Global a Komerčnej banky v Hamburgu (Hamburg Commercial Bank, HCOB), kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby (Purchasing Managers Index, PMI) klesol v júli na 50,1 bodu z júnových 50,9 bodu. Tento výsledok je horší než očakávaných 51,1 bodu, čo naznačuje, že rast aktivity sa takmer zastavil.

    Vyhliadky na zlepšenie v budúcom roku opäť zoslabli, čo signalizuje, že podnikoví manažéri neočakávajú bezprostredný obrat. Index budúcej produkcie klesol na šesťmesačné minimum 60 bodov z júnových 60,8 bodu. PMI dominantného sektora služieb klesol na 51,9 z 52,8 bodu, zaostávajúc za očakávaniami ekonómov, ktorí predpokladali, že stúpne na 53 bodov. Firmy v sektore služieb čelia prudšiemu nárastu vstupných nákladov, ale svoje ceny zvýšili menej. Čiastkový index cien v službách sa znížil na 53,2 z 53,5 bodu v júni.

    Pokles aktivity vo výrobnom sektore sa v júli prehĺbil a jeho PMI sa prepadol na sedemmesačné minimum 45,6 z júnových 45,8 bodu. Index výstupných cien klesol na 45,3 zo 46,1 bodu. Vzhľadom na klesajúci dopyt továrne znížili počet zamestnancov najprudšie od decembra, pričom index zamestnanosti sa znížil na 46,8 zo 47,5 bodu.

    Pokiaľ ide o kľúčové ekonomiky eurozóny, PMI súkromného sektora Nemecka, najväčšieho hospodárstva regiónu, sa v júli znížil na 52 z 53,1 bodu v júni. PMI Francúzska, druhej najväčšej ekonomiky eurozóny, síce vzrástol na 49,5 zo 48,8 bodu, ale zostal pod hranicou 50 bodov.

    Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
    Akcie rôznych spoločností si môžete kúpiť TU.

    Upozorňujeme:

    - CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
    - 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
    - Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.