More

  Gazprom v roku 2023 vyrobil najmenej zemného plynu od svojho vzniku. Produkcia zemného plynu klesla o 13 % na historicky najnižšiu úroveň 359 miliárd kubických metrov

  Gazprom v roku 2023 vyrobil najmenej zemného plynu od svojho vzniku. Produkcia zemného plynu klesla o 13 % na historicky najnižšiu úroveň 359 miliárd kubických metrov

  Gazprom a dramatický pokles produkcie

  Gazprom, ruský štátom kontrolovaný energetický gigant, v minulom roku vyprodukoval najmenej zemného plynu od svojho založenia v roku 1989. Produkcia zemného plynu klesla o 13 % na historicky najnižšiu úroveň 359 miliárd kubických metrov, čo je výrazný pokles z 412,94 miliardy kubických metrov v roku 2022. Tento pokles bol spôsobený najmä klesajúcim obchodom s Európou, ktorá bola kľúčovým odbytovým trhom pre Gazprom pred inváziou Ruska na Ukrajinu v roku 2022. Sankcie a politické napätie spôsobili, že európske krajiny postupne ustúpili od dovozu ruských energií, čo výrazne ovplyvnilo tržby a produkciu spoločnosti.

  Gazprom sa v roku 2023 prepadol do čistej straty 629 miliárd rubľov, čo v prepočte znamená takmer 6,42 miliardy EUR. Tento negatívny finančný výsledok bol dôsledkom klesajúceho dopytu po ruskom plyne v Európe, čo bolo spôsobené sankciami uvalenými na Rusko po invázii na Ukrajinu. Napriek týmto problémom Moskva zvládla sankcie na ruskú ropu lepšie, pretože mohla presmerovať dodávky po mori do iných krajín. Pri plyne však tento presmerovací mechanizmus nefungoval rovnako efektívne, čo spôsobilo výrazný pokles príjmov z tohto sektora. O tejto téme sme Vás informovali aj v našom najnovšom podcaste:

  Aktuálna situácia Gazpromu odráža širší kontext energetickej krízy a geopolitického napätia, ktoré ovplyvňujú globálne trhy. Ruská ekonomika je silne závislá od exportu energií, a preto pokles produkcie a exportu zemného plynu predstavuje významný problém.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové