More

  Európske akciové trhy oslabujú, francúzske akcie na čele poklesu. Investorov znepokojilo rozhodnutie prezidenta Macrona vypísať predčasné parlamentné voľby.

  0
  Európske akciové trhy oslabujú, francúzske akcie na čele poklesu. Investorov znepokojilo rozhodnutie prezidenta Macrona vypísať predčasné parlamentné voľby.

  Európske akciové trhy oslabujú

  Európske akciové burzy dnes zaznamenali oslabenie, pričom najvýraznejší pokles bol zaznamenaný na francúzskych trhoch. Paneurópsky index Stoxx Europe 600 pokles o 0,7 %, zatiaľ čo hlavný index parížskej burzy CAC 40 strácal zhruba 2 % a klesol na viac ako trojmesačné minimum. Nemecký akciový index DAX odpísal 0,7 %.

  Rozhodnutie prezidenta Emmanuela Macrona rozpustiť parlament a vypísať nové voľby nasledovalo po jasnej porážke jeho strany v eurovoľbách. Voľby do Európskeho parlamentu vo Francúzsku vyhralo nacionalistické Národné združenie Marine Le Penovej s veľkým náskokom pred centristickou koalíciou vedenou Macronovým hnutím Obnova.

  Dopady na bankový sektor a euro

  Rozhodnutie o predčasných voľbách malo okamžitý vplyv na akcie veľkých francúzskych bánk. Akcie najväčšej z nich, BNP Paribas, strácali 5 %. Podobný pokles zaznamenali aj akcie Société Générale a Crédit Agricole. Pokles sa neobmedzil len na akciový trh. Euro tiež oslabilo, klesajúc na mesačné minimum voči doláru.

  Rozhodnutie prezidenta Macrona vypísať predčasné parlamentné voľby malo výrazný dopad na európske akciové trhy, najmä na francúzske akcie a bankový sektor. Investori sú znepokojení politickou neistotou, čo sa prejavilo aj na oslabení eura. Bude dôležité sledovať, ako sa situácia vyvinie a aké ďalšie kroky podniknú investori v reakcii na politický vývoj vo Francúzsku.

  Ďalšie novinky zo sveta investovania
  Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové