More

  Akcie spoločnosti MongoDB strmo klesajú o viac ako 20 % po znížení prognózy, čo pridáva na starostiach softvérového sektora.

  Akcie spoločnosti MongoDB strmo klesajú o viac ako 20 % po znížení prognózy, čo pridáva na starostiach softvérového sektora.

  MongoDB kvartálne výsledky

  Akcie spoločnosti MongoDB vo štvrtok večer klesli o viac ako 20 %. Táto databázová softvérová spoločnosť síce v prvom štvrťroku vykázala tržby a upravený zisk nad očakávania, no znížila svoje predajné prognózy na zvyšok roka. Manažment uviedol, že za štvrťrok končiaci sa v apríli dosiahla upravený zisk 51 centov na akciu pri tržbách 450,6 milióna USD. Analytici v priemere očakávali, že spoločnosť so sídlom v New Yorku vykáže upravený zisk 38 centov na akciu pri tržbách 441 miliónov USD.

  Za rovnaké obdobie minulého roka vykázala spoločnosť MongoDB upravený zisk 56 centov na akciu pri tržbách 368 miliónov USD. Spoločnosť však znížila svoje predajné prognózy na zvyšok fiškálneho roka, ktorý končí v januári 2025. Teraz očakáva tržby v strednej hodnote 1,89 miliardy USD, v porovnaní s projekciou 1,915 miliardy USD, ktorú poskytla v marci. Firma tiež očakáva celoročný upravený zisk medzi 2,15 USD a 2,30 USD na akciu, čo je pokles oproti predchádzajúcemu odhadu 2,27 až 2,49 USD na akciu.

  CEO spoločnosti Dev Ittycheria uviedol, že „MongoDB malo pomalší začiatok roka, než sa očakávalo, pokiaľ ide o rast spotreby Atlasu a nové pracovné záťaže, čo bude mať následný vplyv na zvyšok fiškálneho roka 2025.“ Táto situácia je nepríjemným signálom pre celý softvérový sektor, ktorý už čelí rôznym výzvam. Zníženie prognózy spoločnosti prichádza v čase, keď investori sledujú každé vyhlásenie a rozhodnutie technologických firiem s napätím.

  Napriek tomu, že spoločnosť v prvom štvrťroku prekonala očakávania, výhľad na zvyšok roka vyvoláva otázky o schopnosti firmy udržať svoj rast v súčasnom nestabilnom ekonomickom prostredí. Nižšie očakávania predaja a zisku môžu signalizovať problémy so získavaním nových zákazníkov alebo so zvyšovaním výdavkov existujúcich zákazníkov na služby podniku.

  Pre investorov a analytikov bude kľúčové sledovať, ako spoločnosť zvládne tieto výzvy a či dokáže opätovne naštartovať rast. V nadchádzajúcich mesiacoch bude dôležité sledovať, či spoločnosť prijme nové stratégie na prilákanie a udržanie zákazníkov, a ako sa bude vyvíjať celková situácia v technologickom sektore.

  Výsledky MongoDB sú varovaním, že aj technologickí lídri môžu čeliť nepredvídateľným výzvam, a že investori by mali byť pripravení na možné výkyvy v tomto dynamickom odvetví. V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 24,5 miliardy USD a jej akcie v tomto roku vklesli o -19,2 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +5,5 %. V súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 310 USD.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové