Výkonného riaditeľa spoločnosti Tesla, Elona Muska žaluje akcionár Tesly, ktorý ho obvinil z porušenia dohody s americkou komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC) z roku 2018 pre jeho používanie sociálnej siete Twitter. Sťažnosť, ktorá bola vo štvrtok neskoro večer zverejnená na súde v Delaware tiež menuje predstavenstvo spoločnosti ako obžalovaných. Muskove „nevyspytateľné“ tweety a zlyhania riaditeľov firmy pri zabezpečovaní dodržiavania dohody so SEC vystavili akcionárov miliardám dolárov straty.

Žaloba zdôraznila niekoľko príspevkov na Twitteri, vrátane hodnotenia z 1. mája, že cena akcií Tesla bola „príliš vysoká“, čo viedlo k poklesu trhovej hodnoty podniku o viac ako 13 miliárd dolárov. Chase Gharrity uviedol, že Muskove kroky a nečinnosť manažmentu spôsobili akcionárom „značnú finančnú ujmu“ a že by mali zaplatiť škodu za porušenie povinností zverených do správy.

Sťažnosť bola podaná na súd i napriek tomu, že cena akcií Tesla vzrástla od „tweetu“ E. Muska takmer päťnásobne, čo firme prinieslo trhovú valuáciu nad 600 mld. dolárov. a SEC v poslednom čase zo žiadnych priestupkov vizionára neobvinila. „Mohlo by to vyvinúť tlak na SEC, aby sa uchýlil k určitému druhu postihu,“ uviedol Charles Elson, profesor z univerzity v Delaware a špecialista na správu a riadenie spoločností.

Aktuálne druhý najbohatší človek sveta sa dopustil priestupkov v roku 2018, kedy svojimi príspevkami na sociálnych sieťach nepriamo manipuloval s akciovým trhom. V jednom zo svojich „tweetov“ uviedol, že má zabezpečené financovanie, aby mohol spoločnosť Tesla odkúpiť a spraviť z nej súkromnú firmu (čo by ho stálo 72 mld. USD a prostriedky na to nemal). Akcie Tesly vtedy po tomto príspevku rýchlo stúpli. Musk i Tesla museli zaplatiť pokutu po 20 mil. USD a firemní právnici súhlasili s tým, že niektoré Muskove tweety preveria vopred.

Ďalšie novinky

xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokDaň z kryptomien – ako zdaniť kryptomeny v roku 2021
Ďalší článok3 najlepšie FinTech ETF fondy: Investícia do budúcnosti
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno