Investori sa boja ďalšej bubliny, Goldman Sachs tvrdí, že všetko je v poriadku

Prečo sú si predstavitelia investičnej banky tak istí ďalším dobrým vývojom?

0
368

Obavy z prasknutia bubliny

Akciové trhy napriek pretrvávajúcej pandémii a výrazných problémoch s mutáciami koronavírusu prekonávali v tomto roku svoje historicky najvyššie úrovne. Najmä mnohé nízko kapitalizované technologické spoločnosti s veľkým potenciálom dosahovali na americkej burze obrovské hodnoty. Centrálne banky sa snažia oživiť ekonomiku tým, že pumpujú peniaze do hospodárstva a nezaostáva pritom ani samotná vláda USA, ktorá v rámci rôznych balíčkov pomoci na stimuláciu využíva i finančné šeky, ktoré však v mnohých prípadoch končia nákupom akcií.

Mnohí investori majú čoraz väčšie obavy z toho, že akciový trh môže byť v dôsledku stimulov v bubline. Jeden zo symbolov Wall Street – spoločnosť Goldman Sachs však v pondelok ponúkla miernu útechu týmto znepokojeným investorom.

Optimizmus v radoch Goldman Sachs

Vedúci makroekonomického výskumu v Európe, Peter Oppenheimer, sa vyjadril nasledovne: „Je dôležité zdôrazniť, že absencia výrazného pákového efektu (mimo vládneho sektoru) a počiatočná fáza cyklu naznačujú, že riziká bezprostrednej bubliny so systémovými rizikami pre finančný systém a ekonomiky je relatívne nízka.“ Záver Oppenheimera odráža niekoľko faktorov.

xtb

Prvým je fakt, že v súčasnosti nízke úrokové sadzby robia akcie atraktívnymi v porovnaní s minulosťou. Po druhé, najväčšie spoločnosti na trhu (akcie FAANG – Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google) si zaslúžia svoje aktuálne ocenenia, pretože vytvárajú silný cashflow v dôsledku svojho dominantného postavenia na trhu. Výskum Oppenheimera taktiež tvrdí, že napriek nárastu na trhoch nie je rozšírené nadmerné vlastníctvo rizikových aktív a akcií. Nakoniec, sa výskum opiera o relatívne vysoké zdravie bánk, keďže tie najväčšie banky v USA majú nedotknuté súvahy, v ktorých absentujú nadmerné riziká typické pre predchádzajúce trhové bubliny.

Investori sa boja bubliny
Zdroj obrázku: hedgetrade.com

„Určite existuje veľa spoločností, ktoré v nedávnej minulosti zaznamenali veľmi rýchle zvýšenie cien, ale sú to zvyčajne malé spoločnosti, ktoré predstavujú relatívne úzku časť trhu,“ vysvetlil Oppenheimer.

Akciový index Dow Jones Industrial Average sa v tomto roku zvýšil už o +7% a až o +94% v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom, keď udrela koronakríza tvrdo na akciové burzy. Medzitým sú indexy S&P 500 a Nasdaq Composite v tomto roku vyššie o cca +4% a medziročne o +70%.

Pozitívny výhľad od analytikov Goldman Sachs prichádza v čase, keď už mesiac na trhu panuje relatívne vysoká volatilita, ktorá súvisí s obavami ohľadom rastúcej inflácie, keďže po vakcinácií by mali začať ekonomiky stúpať. Obavy z inflácie potvrdzuje i Jim Reid z Deutsche Bank, podľa ktorého je vyhľadávanie slova inflácia na Google na najvyššej úrovni od konca roka 2010. „Niet pochýb o tom, že obavy a záujem o infláciu rastú exponenciálne,“ uviedol Reid. investori sa boja

Ďalšie novinky

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno