Obavy z prasknutia bubliny

Akciové trhy napriek pretrvávajúcej pandémii a výrazných problémoch s mutáciami koronavírusu prekonávali v tomto roku svoje historicky najvyššie úrovne. Najmä mnohé nízko kapitalizované technologické spoločnosti s veľkým potenciálom dosahovali na americkej burze obrovské hodnoty. Centrálne banky sa snažia oživiť ekonomiku tým, že pumpujú peniaze do hospodárstva a nezaostáva pritom ani samotná vláda USA, ktorá v rámci rôznych balíčkov pomoci na stimuláciu využíva i finančné šeky, ktoré však v mnohých prípadoch končia nákupom akcií.

Mnohí investori majú čoraz väčšie obavy z toho, že akciový trh môže byť v dôsledku stimulov v bubline. Jeden zo symbolov Wall Street – spoločnosť Goldman Sachs však v pondelok ponúkla miernu útechu týmto znepokojeným investorom.

Optimizmus v radoch Goldman Sachs

Vedúci makroekonomického výskumu v Európe, Peter Oppenheimer, sa vyjadril nasledovne: „Je dôležité zdôrazniť, že absencia výrazného pákového efektu (mimo vládneho sektoru) a počiatočná fáza cyklu naznačujú, že riziká bezprostrednej bubliny so systémovými rizikami pre finančný systém a ekonomiky je relatívne nízka.“ Záver Oppenheimera odráža niekoľko faktorov.

Prvým je fakt, že v súčasnosti nízke úrokové sadzby robia akcie atraktívnymi v porovnaní s minulosťou. Po druhé, najväčšie spoločnosti na trhu (akcie FAANG – Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google) si zaslúžia svoje aktuálne ocenenia, pretože vytvárajú silný cashflow v dôsledku svojho dominantného postavenia na trhu. Výskum Oppenheimera taktiež tvrdí, že napriek nárastu na trhoch nie je rozšírené nadmerné vlastníctvo rizikových aktív a akcií. Nakoniec, sa výskum opiera o relatívne vysoké zdravie bánk, keďže tie najväčšie banky v USA majú nedotknuté súvahy, v ktorých absentujú nadmerné riziká typické pre predchádzajúce trhové bubliny.

Investori sa boja bubliny
Zdroj obrázku: hedgetrade.com

„Určite existuje veľa spoločností, ktoré v nedávnej minulosti zaznamenali veľmi rýchle zvýšenie cien, ale sú to zvyčajne malé spoločnosti, ktoré predstavujú relatívne úzku časť trhu,“ vysvetlil Oppenheimer.

Akciový index Dow Jones Industrial Average sa v tomto roku zvýšil už o +7% a až o +94% v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom, keď udrela koronakríza tvrdo na akciové burzy. Medzitým sú indexy S&P 500 a Nasdaq Composite v tomto roku vyššie o cca +4% a medziročne o +70%.

Pozitívny výhľad od analytikov Goldman Sachs prichádza v čase, keď už mesiac na trhu panuje relatívne vysoká volatilita, ktorá súvisí s obavami ohľadom rastúcej inflácie, keďže po vakcinácií by mali začať ekonomiky stúpať. Obavy z inflácie potvrdzuje i Jim Reid z Deutsche Bank, podľa ktorého je vyhľadávanie slova inflácia na Google na najvyššej úrovni od konca roka 2010. „Niet pochýb o tom, že obavy a záujem o infláciu rastú exponenciálne,“ uviedol Reid. investori sa boja

Ďalšie novinky

xtb
ZDROJFinance Yahoo
Predchádzajúci článokAkcie Coupang debutovali na burze, čo ponúka juhokórejský Amazon?
Ďalší článokBlackRock zníži poplatky na vybraných ETF fondoch takmer na nulu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno