Európske akcie – Pokles lídrov v kľúčových sektoroch

Európske akcie, reprezentované indexom STOXX Europe 600, zaostávajú v roku 2024 za výkonom amerického S&P 500. Kým americký index vzrástol o 18,3 %, európske akcie pridali len 8,3 %. Akcie v Európe čelia novým výzvam, keď lídri minulých rokov strácajú svoju silu. Luxusný tovar, ktorý jeden z hlavných motorov rastu, zažívajú výrazný pokles, čo vytvára otázniky nad budúcimi výnosmi. To všetko sa deje v čase, keď je dôvera investorov otrasená spomalením ekonomického rastu a napätím medzi EÚ a Čínou. V septembri padla nálada investorov na 8 mesačné minimum.

Európske firmy čelia problémom s konkurencieschopnosťou v porovnaní s čínskymi a americkými spoločnosťami. Táto situácia najviac ovplyvňuje Nemecko, ktoré je považované za motor európskej ekonomiky, ale v poslednom období zápasí s ekonomickými problémami v priemyselnom sektore. 

Navyše to nevyzerá v rýchle obnovenie nemeckej ekonomiky. Potvrdzujú to najnovšie údaje ZEW indexu, ktorý meria názory odborníkov na smerovanie nemeckej ekonomiky v najbližších šiestich mesiacoch. Index sa v septembri prepadol na najnižšiu úroveň za posledných 11 mesiacov. Domácnosti v eurozóne sú tiež pod tlakom rastúcich životných nákladov, čo sa prejavuje v slabom raste maloobchodných tržieb.

Ďalším vážnym problémom, ktorým Európa čelí, je obchodné napätie s Čínou. Približne 8 % príjmov európskych firiem pochádza z Číny, zatiaľ čo v prípade amerických spoločností to predstavuje iba 2 %. Ak sa riziko obchodnej vojny zvýši, rôzne európske spoločnosti môžu čeliť ďalšiemu poklesu.

Navyše Čína sa topí v problémoch. Začiatkom septembra klesli najmä akcie európskych luxusných spoločností (LVMH, Hermes a Brunello Cucinelli) v dôsledku rastúcich obáv zo spomaľujúceho sa dopytu v Číne, čo je kľúčový trh pre tieto značky. Čínska ekonomika, druhá najväčšia na svete, vykazuje známky spomalenia, čo vyvoláva neistotu medzi investormi. Index hlavných luxusných akcií v Európe (STOXX Europe Luxury 10) klesol za posledný mesiac o 10 %.

Spoločnosti ako LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, alebo Hermés pritom viedli európske trhy k rastu v minulom roku. Spomalenie čínskej ekonomiky a pokles cien ropy prispievajú aj k neistote v energetickom sektore, kde firmy ako BP, Shell a TotalEnergies čelia tlaku. Rovnako sú na tom ťažobné spoločnosti, ktoré sú závislé na klesajúcich cenách železnej rudy a medi. Spolu s nimi zaznamenali pokles aj automobilky a pár technologických lídrov, na čele s ASML. Tieto odvetvia stáli za úspechom európskych akcií v posledných dvoch rokoch, no teraz sú na ústupe.

Investori na tieto zmeny reagujú. Tento rok už došlo k výberom miliárd USD z fondov zameraných na Európu, zatiaľ čo americké akciové trhy prekonávajú svoje historické maximá. Ariane Hayate, správca fondu v Edmond de Rothschild Asset Management, uviedol, že v Európe dochádza k zmene lídrov na trhu. „Menšie a defenzívnejšie sektory teraz vedú,“ dodal.

Očakávania do budúcnosti: Defenzívne sektory na vzostupe

Zatiaľ čo americkému trhu dominujú veľké technologické firmy, ktoré tvoria až 50 % výnosov, v Európe dominujú defenzívne sektory ako zdravotná starostlivosť. Z piatich najväčších prispievateľov k výnosom indexu Stoxx 600 v tomto roku štyri pochádzajú práve zo zdravotníctva, pričom ďalším silným hráčom je Unilever.

Európske akcie strácajú lídrov, kto povedie rast ziskov?
Zdroj: Companiesmarketcap

Tieto defenzívne sektory však pravdepodobne nebudú schopné priniesť taký silný rast, ako cyklické odvetvia, napríklad luxusné tovary. Jedným z potenciálnych svetlých bodov na európskych trhoch sú banky. Tie tento rok zaznamenali 18 % rast, pričom nízke valuácie naznačujú, že v tomto sektore môže byť stále priestor na ďalší rast.

Gilles Guibout, správca portfólia v Axa Investment Managers, očakáva, že rastúce dividendy môžu pomôcť zlepšiť valuácie v bankovom a energetickom sektore. Podľa Guibouta by znižujúce sa úrokové sadzby mohli uľaviť spotrebiteľskému sektoru, ktorý už začal prekonávať trh počas tohto leta. Rastúce dividendy a zisky by mohli podporiť ich dlhodobý rast a prilákať viac investorov.

ECBčka chce naštartovať ekonomiku

Európska centrálna banka (ECB) sa rozhodla druhýkrát v tomto roku znížiť úrokové sadzby o štvrť percentuálneho bodu z 4,25 % na 4 %. Tento krok prišiel po tom, čo sa inflácia v eurozóne v auguste výrazne spomalila na 2,2 % z júlových 2,6 %. Zníženie úrokových sadzieb by malo zlepšiť prístup k lacnejšiemu financovaniu, čo by mohlo podporiť spotrebu a investície v ekonomike.

ECB očakáva, že inflácia za rok 2024 dosiahne v priemere 2,5 %, v roku 2025 klesne na 2,2 % a v roku 2026 sa dostane na cieľovú úroveň 1,9 %. Zároveň sa očakáva, že tlak na zvyšovanie cien v dôsledku vysokého rastu miezd bude postupne odznievať, čo by malo prispieť k stabilizácii cien v eurozóne.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie európskych spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokKľúčový okamih pre globálnu ekonomiku: Zníži Fed úrokové sadzby?
Ďalší článokFed znížil úrokové sadzby: Ukončuje cyklus najvyšších sadzieb za 23 rokov
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno