Cena ropy klesá
Cena ropy postupne klesá už od roku 2022 a v posledných dňoch sme sa dostali na najnižšiu cenovú úroveň za posledné 3 roky. Čo spôsobilo tento rapídny pokles? A kam bude cena smerovať ďalej? V tomto článku prinášame všetko, čo potrebujete o situácii vedieť!
Cena ropy Brent dosiahla v posledných dňoch hodnotu približne 70 USD. Hlavným dôvodom tohto postupného poklesu sú problémy čínskej ekonomiky, ktorá je po USA druhým najväčším spotrebiteľom ropy na svete. V minulom roku Čína spotrebovala približne 16,5 milióna barelov denne, USA približne 19 miliónov a India 5,5 milióna (pozri obrázok nižšie).
Čína je tiež najväčším svetovým dovozcom ropy. V posledných mesiacoch však dovoz klesá, čo pre ceny ropy jednoducho nie je pozitívne. Z týchto údajov je úplne zrejmé, že aj menšie spomalenie v Číne môže mať na trh s ropou významný vplyv. Krajina stále dopláca na problémy, ktoré začali po príchode Covidu. Čína totiž veľmi razantným spôsobom uzavrela svoju ekonomiku, čo spôsobilo problémy na trhu práce a taktiež v dodávateľských reťazcoch po celom svete. Problémy tu hlási aj mnoho veľkých spoločností, napríklad Apple, Tesla, ale aj LVMH. Všetky tieto spoločnosti majú spoločné to, že hovoria o slabom čínskom spotrebiteľovi, o horšom stave celej ekonomiky. Z čínskej ekonomiky prichádzajú aj ďalšie zlé údaje, napríklad v oblasti priemyselnej výroby alebo inflácie. Ďalší tlak na pokles môže prísť aj zo Spojených štátov. Americkej ekonomike sa síce stále darí relatívne dobre, ale slabšie údaje z trhu práce môžu naznačovať, že dopyt je a bude slabší.
Existuje však aj niekoľko prorastových faktorov. Patrí k nim napríklad predĺženie obmedzenia zo strany kartelu OPEC+, ktoré sa malo zmierniť už budúci mesiac, ale kvôli slabému dopytu bude predĺžené zhruba do konca roka. Rast cien by mohlo spôsobiť aj počasie, pretože hurikán Francine spôsobil dočasné pozastavenie zhruba štvrtiny ťažby v Mexickom zálive. Pre ceny je však dôležitý najmä dlhodobý výhľad a neočakáva sa, že by hurikán mal mať dlhodobý negatívny vplyv na produkciu. V posledných mesiacoch bol tiež ako jeden z rastových faktorov uvádzaný konflikt na Blízkom východe. Zatiaľ sa však zdá, že ďalšia eskalácia medzi Izraelom a Iránom nehrozí, aj keď ide samozrejme o nepredvídateľný scenár.
Ropa teda stojí v súčasnosti na rázcestí. Podľa analytického tímu XTB bol tento pokles fundamentálne ospravedlnený a pokiaľ sa fundamenty nezmenia, ropa je aktuálne férovo nacenená. Posledný prepad bol však spôsobený aj výrazným prepadom špekulatívnych pozícií. Pre pokračujúci pokles cien by tak bolo naozaj potrebné výrazné ekonomické zhoršenie. Ak sa situácia ustáli, prepad na výrazne nižšie pozície je v súčasnom čase skôr nepravdepodobný.
Viac informácií nájdete v aktuálnom Komoditnom výhľade XTB: https://youtu.be/vz8uNUGVni0
Pokiaľ chcete tieto obchodné príležitosti využiť, ropa i ďalšie komoditné inštrumenty sú dostupné priamo v aplikácii XTB. Viac informácií nájdete na: https://www.xtb.com/sk.
Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov. Investovanie je rizikové, investujte zodpovedne.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Rôzne komodity môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.