Finančné trhy tento týždeň

Tento týždeň budú finančné trhy zamerané najmä na rozhodnutie ECB, ktorá pravdepodobne zníži úrokové sadzby o 0,25 %, čo by znamenalo už tretie zníženie v tomto roku. V USA budú kľúčovými maloobchodné tržby, kde sa očakáva rast o 0,3 %, čo naznačuje silnú spotrebiteľskú aktivitu, napriek vysokým úrokovým sadzbám. Z Číny prídu údaje o HDP za tretí štvrťrok, kde sa predpokladá rast o 4,7 %, čo poukazuje na pokračujúce spomalenie ekonomiky, ktoré môže ovplyvniť globálny dopyt po komoditách. Okrem toho sa nám naplno rozbieha výsledková sezóna, tento týždeň sa môžeme tešiť na firmy ako, Netflix, TSMC, ASML či Goldman Sachs.

USA a maloobchodné tržby

V USA bude tento týždeň relatívne pokojný, pokiaľ ide o makroekonomické údaje, s najväčším dôrazom na maloobchodné tržby za september. Po auguste, kedy maloobchodné tržby medzimesačne vzrástli o 0,1 %, sa očakáva ďalší mierny nárast o 0,3 %. Tento vývoj naznačuje, že spotrebiteľské výdavky sú stále odolné voči vysokým úrokovým sadzbám a pretrvávajúcej inflácii, čo odráža silný trh práce. Okrem toho sa zverejnia aj jadrové maloobchodné tržby (bez áut), kde sa očakáva rast o 0,1 %, čo môže poskytnúť hlbší pohľad na spotrebiteľské správanie.

Na infláciu bude mať vplyv aj index Empire State Manufacturing, ktorý sleduje výrobné podmienky v štáte New York. Očakáva sa zhoršenie na úroveň 3,4 bodu. Tento ukazovateľ je často považovaný za predzvesť širších trendov v americkom priemysle, a preto je dôležité sledovať, či sa priemyselný sektor dostáva pod tlak.

Európa: Očakáva sa, že ECB zníži sadzby

V Európe bude pozornosť upretá na rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) o úrokových sadzbách. Od ECB sa očakáva, že tento týždeň pristúpi k zníženiu sadzieb o 0,25 %, čo by bolo už tretie zníženie v tomto roku. Tento krok prichádza po júnovom a septembrovom znižovaní, a aj napriek predchádzajúcemu jastrabiemu tónu centrálnej banky sa posledné ekonomické údaje prikláňajú k ďalšiemu uvoľňovaniu menovej politiky. Inflácia v eurozóne podľa predbežných údajov klesla na 1,8 %, čo je prvýkrát pod hranicou 2 % od júna 2021, pričom jadrová inflácia klesla na dvojročné minimum 2,7 %.

Pokračujúce oslabenie ekonomiky v kombinácii s nižšou infláciou zvyšuje pravdepodobnosť rýchlejšieho cyklu znižovania sadzieb. Niektorí analytici však upozorňujú na riziká súvisiace s rastúcimi cenami energií, ktoré by mohli infláciu opäť zvýšiť. Okrem toho sa očakáva zverejnenie konečného indexu spotrebiteľských cien (CPI) za september a nárast nemeckého ZEW indexu ekonomického sentimentu, ktorý sa očakáva na úrovni 16,9 bodu po poklese na 9,3 bodu v septembri. Európske trhy budú tento týždeň reagovať aj na údaje o inflácii z Veľkej Británie, kde sa očakáva medziročné spomalenie na 1,9 %.

Ázia a Tichomorie: HDP Číny a ekonomické výzvy

V ázijsko-pacifickom regióne budú tento týždeň v centre pozornosti údaje o hrubom domácom produkte (HDP) Číny za tretí štvrťrok. Očakáva sa, že druhá najväčšia svetová ekonomika vykáže rast o 4,7 %, čo je mierne pod cieľovou úrovňou 5 % a pokles oproti 5,3 % z prvého štvrťroka. Tento pokles rastu je pripisovaný oslabeniu dopytu a obmedzeným účinkom vládnych stimulačných opatrení. Svetová banka varovala, že čínska ekonomika by mohla v roku 2025 spomaliť až na 4,3 %, čo by vytvorilo tlak na ďalšie stimuly.

Okrem HDP budú kľúčovými údajmi aj priemyselná produkcia, maloobchodné tržby a investície do fixných aktív za september. Očakáva sa, že tieto ukazovatele poskytnú hlbší pohľad na rozsah ekonomického oslabenia, čo by mohlo mať vplyv na globálny dopyt po komoditách, ako sú ropa a meď, ktoré sú úzko späté s výkonom čínskej ekonomiky.

Kvartálna sezóna

Finančné trhy bude už naplno ovplyvňovať aj kvartálna sezóna. V utorok bude pozornosť investorov smerovať na farmaceutického giganta Johnson & Johnson. Wall Street bude zaujímať ako akvizícia Shockwave Medical za 13,1 miliardy USD ovplyvní finančnú výkonnosť spoločnosti. V stredu sa pridá ASML, výrobca najpokročilejších ultrafialových litografických zariadení potrebných pre výrobu čipov, ktorého trápi obchodná vojna medzi EÚ a Čínou, a v ten istá deň sa pridá aj Goldman Sachs, jedna z najväčších investičných bánk na svete.

Vo štvrtok sa pozornosť zameria na výsledky Netflixu. Ten v tomto roku zažíva najlepší rok od pandémie a nedávno jeho akcie prekonali historické maximum z roku 2021. V ten istý deň zverejní svoje výsledky aj TSMC, svetový líder vo výrobe polovodičov, ktorý minulý týždeň ohlásil 40 % medziročný rast tržieb, spôsobený silným dopytom o AI čipy. Týždeň uzavrie piatkový report firiem American Express či Procter & Gamble.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Earnings Whispers

A čo finančné trhy v Európe? Okrem spomínaného giganta ASML, v pondelok reportuje aj nemecký gigant Volkswagen, ktorý zažíva nemalé problémy, najmä v súvislosti s poklesom dopytu po elektromobiloch a slabými predajmi v Číne. V utorok sa k zverejneniu výsledkov pridá LVMH, najväčší svetový koncern v oblasti luxusu, spolu s firmou Christian Dior, pričom tieto spoločnosti ovplyvnia očakávania v segmente luxusných značiek. Taktiež svoje výsledky oznámi ťažobný gigant Rio Tinto, ktorý nedávno ohlásil svoju najväčšiu akvizíciu od roku 2007, prevezme Arcadium Lithium za 6,7 miliardy USD. Vo štvrtok zverejní svoje finančné výsledky švajčiarsky koncern Nestlé. Tento spiaci obor sa tiež nemôže pochváliť zrovna najlepšími výsledkami na akciovom trhu, keďže jeho akcie sú najnižšie od roku 2018, čo vyvrcholilo až zmenou generálneho riaditeľa.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Marketscreener

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokS čím prišla Tesla na podujatí „We, Robot“
Ďalší článokNajväčšia banka v USA JPMorgan valcuje, akcie na maxime
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno