Finančné trhy tento týždeň

Posledné týždne boli pre finančné trhy mimoriadne turbulentné. Minulý týždeň sa index S&P 500 ocitol v prudkom prepade aj najlepšom jednodňovom raste v tomto roku, čo signalizuje, že finančné trhy sú v súčasnosti veľmi nestabilné. Pondelok priniesol obavy z recesie, ktoré v kombinácii s výpredajom na zahraničných trhoch spôsobili pokles indexu S&P 500 o 3 %. Avšak štvrtok zaznamenal najlepší rast od roku 2022, keď sa akcie zvýšili o 2,3 % po zverejnení zdanlivo nevýrazných údajov o nezamestnanosti, čo zmiernilo obavy z ekonomického úpadku.

Tento týždeň nám sľubuje plno očakávaní, pretože investori budú sledovať kľúčové ekonomické údaje a výsledky významných spoločností. Po turbulentnom týždni, počas ktorého finančné trhy zažili značné výkyvy, sa pozornosť obracia na nové dáta o inflácii, maloobchodných tržbách a firemných výsledkoch gigantov ako Walmart, Home Depot či Alibaba.

Spojené štáty čakajú na dáta o inflácii

V utorok Spojené štáty zverejnia údaje o PPI (index výrobných cien), čo poskytne pohľad na inflačné tlaky na strane výroby. Ide o ukazovateľ, ktorý meria priemernú zmenu v predajných cenách, ktoré výrobcovia a veľkoobchodníci dostávajú za svoje výrobky a služby. V stredu budú nasledovať dáta o inflácii, ktoré budú pozorne sledované FEDom. Očakáva sa, že inflácia za júl dosiahne 3 %, podobne ako tomu bolo v júni. Mesačný nárast cien sa predpokladá na úrovni 0,2 %. Tieto údaje môžu mať zásadný vplyv na trhy, pretože potvrdia alebo vyvrátia, či americká centrálna banka bude musieť zasiahnuť agresívnejšie pri znižovaní úrokových sadzieb.

https://datawrapper.dwcdn.net/dKRfd/2

V nadchádzajúcom týždni sa očakáva, že počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA zostane stabilný, pričom prognóza uvádza 235 tisíc žiadostí, čo je mierny nárast oproti predchádzajúcemu týždňu. Tento údaj bude dôležitý pre posúdenie aktuálneho stavu trhu práce a môže ovplyvniť očakávania ohľadom ďalších krokov FEDu v súvislosti s menovou politikou. Práve slabšie údaje o trhu práce sa podieľali na spustení nedávnych výpredajov a tak analytici a investori budú pozorne sledovať podobné údaje v nasledujúcich týždňoch.

Vo štvrtok prídu dáta o jadrových maloobchodných tržbách a tiež rôznych indexoch, ako Empire State Manufacturing Index a Philly Fed Manufacturing Index, ktoré poskytujú prehľad o výrobnom sektore. V tomto týždni sa očakáva mierny nárast maloobchodných tržieb v USA, pričom prognóza uvádza medzimesačný rast o 0,4 %. Tento nárast môže naznačovať pokračujúcu silu spotrebiteľského dopytu, čo by mohlo zmierniť obavy z potenciálneho spomalenia ekonomiky.

Michelle Bowmanová sa v sobotu vyjadrila k situácii okolo menovej politiky USA. Bankárka uviedla, že riziká zvyšujúce infláciu pretrvávajú vrátane rizík v oblasti bývania a geopolitických faktorov, a vyzvala na trpezlivosť pri rozhodovaní o menovej politike. Týždeň zakončia údaje o stavebných povoleniach, predbežných inflačných očakávaniach a spotrebiteľského sentimentu, ktoré pomôžu určiť náladu spotrebiteľov a výhľad inflácie.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: S&P Global

Spojené kráľovstvo a dôležité údaje o HDP

Libra v auguste zažíva pokles, pričom výrazne zaostáva za väčšinou hlavných mien. Tento týždeň sa očakávajú dôležité makroekonomické údaje, ktoré by mohli ovplyvniť ďalší vývoj britskej meny. Spojené kráľovstvo zverejní v utorok údaje o počte žiadateľov o dávky v nezamestnanosti a index priemerných zárobkov, čo sú kľúčové indikátory zdravia pracovného trhu a miezd.

V stredu budú zverejnené údaje o inflácii za júl, ktoré by mohli ovplyvniť očakávania ďalšieho znižovania úrokových sadzieb Bank of England. Očakáva sa, že medziročná inflácia v júli vzrástla na 2,3 % z predchádzajúcich 2 %, čo by mohlo potvrdiť opatrný prístup centrálnej banky.

Vo štvrtok budú publikované dôležité údaje o HDP, ktoré ukážu, ako sa britská ekonomika vyvíjala v poslednom štvrťroku. Prognózy naznačujú, že HDP by mal vzrásť o 0,1 % medzimesačne, čo je mierne spomalenie oproti predchádzajúcemu rastu o 0,4 %. Očakáva sa aj štvrťročný nárast HDP o 0,6 %, čo by predstavovalo menší pokles v porovnaní s predchádzajúcim nárastom o 0,7 %. Nakoniec, v piatok prídu údaje o maloobchodných tržbách, ktoré naznačia spotrebiteľskú dôveru a výdavky.

Európa, žiadne zásadné zmeny

V Európe budú tento týždeň stredobodom záujmu údaje o HDP eurozóny, keďže ekonomický rast je kľúčovým faktorom, ktorý Európska centrálna banka (ECB) zohľadňuje pri tvorbe svojej menovej politiky. Predbežné údaje naznačili, že ekonomika eurozóny v druhom štvrťroku vzrástla o 0,3 % medzikvartálne, čo je zlepšenie po stagnácii v prvom štvrťroku a negatívnom raste v poslednom kvartáli 2023. Očakáva sa, že tieto údaje sa potvrdia. Nemecko zverejní svoj ZEW index ekonomického sentimentu za júl, ktorý je kľúčovým ukazovateľom ekonomických vyhliadok v eurozóne. Hoci index v júli klesol, konsenzus naznačuje, že by mohol stále odrážať pozitívne vyhliadky.

Ďalšie globálne makroekonomické udalosti

Tento týždeň bude zverejnených aj niekoľko dôležitých makroekonomických údajov v Japonsku, Austrálii a Číne. V Japonsku budú vo štvrtok zverejnené údaje o HDP za druhý kvartál, ktoré budú kľúčové pre posúdenie sily japonskej ekonomiky a jej schopnosti zvládnuť prípadné zvýšenie úrokových sadzieb.

V Austrálii budú v stredu zverejnené údaje o mzdovom indexe a vo štvrtok údaje o zamestnanosti, ktoré budú sledované v súvislosti s očakávaniami ďalšieho vývoja menovej politiky Reserve Bank of Australia. V stredu bude pozornosť investorov smerovať aj na zasadanie Centrálnej banky Nového Zélandu (RBNZ). Aj keď ekonómovia nečakajú žiadnu zmenu v úrokových sadzbách, očakávania trhu sa čoraz viac prikláňajú k zníženiu sadzieb o 25 bázických bodov. RBNZ už na predchádzajúcom zasadnutí naznačila, že inflácia by sa mohla v druhej polovici tohto roka vrátiť na cieľovú úroveň 1-3 %, čo podporuje očakávania uvoľnenia menovej politiky.

V pondelok Čína zverejní údaje o nových úveroch, čo bude dôležitý ukazovateľ, ktorý naznačí, ako sa čínske banky správajú v prostredí ekonomického spomalenia. Vo štvrtok budú nasledovať dáta o priemyselnej produkcii a maloobchodných tržbách, ktoré poskytujú prehľad o stave výroby a spotrebiteľskej aktivity v druhej najväčšej ekonomike sveta. Obe tieto údaje budú podrobne sledované, pretože slabšie výsledky môžu naznačovať problémy, ktoré by mohli ovplyvniť nielen čínsku ekonomiku, ale aj globálne finančné trhy.

Kvartálna sezóna

Kvartálna sezóna nám pomaly doznieva, tento týždeň budú finančné trhy očakávať oznámenie kvartálnych výsledkov viacerých významných spoločností. Medzi najzaujímavejšie očakávané výsledky patrí report od spoločnosti Monday.com, ktorá je známa svojím softvérom pre riadenie projektov a tímov. Ďalším technologickým gigantom, ktorý v stredu zverejní svoje finančné výsledky, je Cisco, niekdajšia hviezda Wall Street.

Vo štvrtok sa investori zamerajú na výsledky čínskych spoločností Alibaba a JD.com. Výkonnosť firiem bude odrazom aktuálnych zmien v spotrebiteľskom správaní v Číne. Walmart, ako najväčší svetový prevádzkovateľ maloobchodov, je považovaný za barometer stavu americkej ekonomiky, pretože jeho výsledky poskytujú kľúčové informácie o spotrebiteľskom správaní. Home Depot, líder v oblasti predaja domácich potrieb, by mohol poskytnúť dôležité informácie o stave trhu s nehnuteľnosťami a domáci spotrebiteľský dopyt.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Earnings Whispers

V Európe očakávame viacero zaujímavých kvartálnych výsledkov. Na zozname nájdeme kľúčové spoločnosti z rôznych odvetví, ktoré môžu významne ovplyvniť finančné trhy. Medzi najzaujímavejšie firmy, ktoré budú zverejňovať výsledky, patrí Pandora, dánska spoločnosť známa svojimi šperkami, ktorá bude predstavovať svoje výsledky v utorok.

Očakáva sa aj report od UBS, najväčšej švajčiarskej banky, ktorá zverejní výsledky v stredu. V ten istý deň zverejní výsledky aj Hapag-Lloyd, nemecký gigant v oblasti kontajnerovej prepravy. Medzi ďalšie spoločnosti patrí dánska firma Vestas Wind Systems, popredný výrobca veterných turbín, ktorý sa potáca s problémami v sektore. Podobné problémy trápia aj dánsku firmu Ørsted, ktorá sa zaoberá výrobou energie z obnoviteľných zdrojov. Okrem toho sa investori zamerajú aj na holandskú fintech spoločnosť Adyen, ktorej akcie sú za posledný rok ako na horskej dráhe.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Marketscreener

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkcie na 10 minút #20: Panika sa šíri, vystrieda soft landing recesia?
Ďalší článokStálice Hollywoodu pod tlakom: Warner Bros. a Paramount prijímajú ťažké opatrenia
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno