Finančné trhy tento týžden
Tento týždeň bude trh sledovať zasadnutie ECB, ktorá bude nastavovať úrokové sadzby. S poklesom sa neráta, ale bude zaujímavé sledovať prípadné komentáre a či budú v súlade s predchádzajúcimi týždňami, keď sa tvrdilo, že zníženie príde neskôr ako sa očakávalo. Vtedy ECB uviedla, že to vyzerá na leto. Trhy očakávajú, že od júnového zasadnutia sa budú sadzby znižovať na každom zasadnutí. Ak sa tieto očakávania naplnia, sadzby by sa do konca roka znížili o 125 bázických bodov, zatiaľ čo u Fedu to vyzerá na marec, ale začína sa hovoriť až o druhom kvartáli.
Akciové trhy sa aj tak zdajú byť odolné, rovnako ako v prvom polroku minulého roka, keď akcie odolávali aj rastu úrokových sadzieb a výhľadu Fedu. Vyššie výnosy alebo neskoršie zníženie sadzieb nemusia byť pre akcie problémom, ak ekonomika preukáže dostatočnú silu. To platí pre tú americkú, ale nie pre európsku. A keď sa pozrieme rok dozadu, ďalším podobným prvkom je úloha umelej inteligencie, kde sa dvíha nová vlna expanzie.
Indikátory ekonomiky v Európe a USA
V Európe sa pozornosť sústredí na Nemecký ekonomický ukazovateľ IFO, ktorý by mal odrážať slabý stav najväčšej európskej ekonomiky za január. Tomuto vydaniu sa kladie zvláštny dôraz vzhľadom na nedávny prieskum ZEW, ktorého výsledok bol nad očakávania analytikov. To naznačuje, že by sa ekonomika mohla stabilizovať na základe znakov, že úrokové sadzby dosiahli svoj vrchol.
Stav ekonomiky v USA
Očakáva sa, že HDP USA vo štvrtom štvrťroku vzrástol o 1,8 %. Osobná spotreba vo štvrtom štvrťroku prekvapila nad očakávania a bola ťahaná najmä maloobchodnými tržbami. Ďalším indikátorom bude týždenná správa o počte žiadostí o dávky v nezamestnanosti, ktorá minule naznačila pomerne napätý trh práce. Počet žiadostí sa tento týždeň pravdepodobne zvýši, ale stále sa očakáva, že zostane na nižšej úrovni. Analytici agentúry Bloomberg tvrdia, že stále vidia známky oslabenia trhu práce, predovšetkým v dôsledku slabnúceho dopytu po pracovníkoch.
Rozhoduje aj Bank of Japan
O úrokových sadzbách rozhoduje aj Bank of Japan. Tu sa však očakáva, že neurobí žiadne zmeny a vyhne sa naznačeniu budúcich krokov. Vzhľadom na nižšie mzdové čísla, stabilizujúci sa jen a infláciu v súlade s očakávaniami nie je BoJ pod veľkým tlakom konať.
Čínske hospodárstvo a investície
V Číne sa akcie nepodieľajú na globálnom rastovom trende, a to ani v prípade veľkých technologických spoločností. Zdá sa, že kapitál sa presúva z Číny do USA, čo má významný vplyv na globálnu hospodársku situáciu. Čína čelí výzvam vo svojom hospodárstve a rizikám spojeným s obchodnými obmedzeniami a obmedzeniami investícií zo západných krajín.
Najočakávanejšie výsledky tohto týždňa
Výsledková sezóna je v plnom prúde a tento týždeň nás čaká niekoľko zaujímavých spoločností. Svoje výsledky predstaví takmer 80 spoločností z amerického indexu S&P 500. V utorok po zatvorení trhu oznámi výsledky za štvrtý štvrťrok Netflix s optimistickými vyhliadkami na rast. Očakáva sa, že tržby za štvrtý štvrťrok sa medziročne zvýšia o 11 % na 8,7 miliardy USD. Čistý prírastok platených členstiev by sa mal zvýšiť o ďalších 8-9 miliónov nových predplatiteľov.
Okrem toho bude výsledky vykazovať spoločnosť Tesla a ďalšie kľúčové spoločnosti v telekomunikačnom a zbrojárskom sektore, ako aj výrobcovia polovodičových kapitálových zariadení. Rušno bude aj v Európe, kde svoje výsledky zverejnia spoločnosti ASML, LVMH a Ryanair.
Minulý týždeň sa podobne ako začiatkom tohto roka niesol v znamení veľkých technologických spoločností a sektora polovodičov. Spoločnosti ako AMD, Taiwan Semiconductor a Super Micro Computer oznámili optimistické výsledky a ich akcie vzrástli. Dôležitú úlohu tu zohráva umelá inteligencia a spoločnosti ako Microsoft a Meta Platforms dosahujú nové maximá.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové