Svoje štvrťročné výsledky cez víkend zverejnil i konglomerát Warrnea Buffeta, 6. najbohatšieho človeka sveta a jedného z najlepších investorov všetkých čias. Počas virtuálnej konferencie sa Warren Buffet a jeho partner Charlie Munger vyjadrovali k viacerým témam, pričom sa nevyhli ani oblastiam ako sú Bitcoin, spätné odkupy akcií, aplikácia Robinhood, Apple, S&P 500 či klimatické zmeny.

Názory týchto 2 starých a skúsených investorov patria medzi tie najsledovanejšie a najakceptovanejšie vôbec, pričom ovplyvňujú správanie tisícov ľudí, preto sme sa spísali tie najdôležitejšie myšlienky z virtuálnej konferencie, ktorá sprevádzala kvartálne výsledky Berkshire Hathaway.

Kritika Bitcoinu

„Vedel som, že príde téma na Bitcoin,“ povedal Buffett. „Pomyslel som si: No, sledoval som, ako sa politici neustále vyhýbajú týmto otázkam, viete, považujem to za niečo nechutné, ale robia to.“ Ale pravdou je, že sa tejto otázke vyhnem tiež, pretože tu máme pravdepodobne stovky tisíc ľudí, ktorí majú kúpený svoj vlastný Bitcoin a pravdepodobne máme dvoch ľudí, ktorí Bitocin „shortujú“. Takže sme dostali na výber, buď naštveme 400 000 ľudí a spravíme ich nešťastných alebo urobíme dvoch ľudí šťastnými, a to je hlúpa rovnica.“

Hoci Buffet svoju kritiku takticky nechal skôr medzi riadkami, jeho partner Charlie Munger bol oveľa priamejší, keď poznamenal, že rast Bitcoinu pripomína situáciu ako keď: „mávate červenou vlajkou na býka“ a následne pokračoval:

Samozrejme, nenávidím úspech Bitcoinu a nevítam menu, ktorá je užitočná pre únoscov a vydieračov, atď. Ani sa mi nepáči iba premiešavanie miliárd dolárov a ich smerovanie k niekomu, kto práve z ničoho nič vynašiel nový finančný produkt. Takže si myslím, že by som mal povedať skromne, že si myslím, že celý ten prekliatý vývoj je nechutný a je v rozpore so záujmami civilizácie. A kritiku prenechám iným.“

Nie je to prvýkrát, čo dvojica miliardárskych investorov kritizovala kryptomenu. Na výročnom stretnutí v roku 2018 nazval Buffett Bitcoiny „pravdepodobne štvorcovým jedom na potkany“, zatiaľ čo Munger to označil za „hovno“. V tom čase mala kryptomena hodnotu okolo 9 800 dolárov.

„Myslím si, že zakaždým, keď si kúpite neproduktívne aktívum, rátate s tým, že neskôr kúpi niekto iný neproduktívne aktíva, pretože si myslia, že môžu niekomu predať za viac peňazí,“ uviedol Buffett na stretnutí v roku 2018. „Príde to k zlému koncu.“

„Myslím si, že ľudia, ktorí sú profesionálnymi obchodníkmi na trhu s kryptomenami sú len nechutní,“ dodal Munger. „Je to akoby niekto iný obchodoval s hovadinami a vy sa rozhodnete, že nemôžem byť vynechaný.“

Charlie Munger a Warren Buffet

Spätné odkupy akcií

Ako sme spomínali Munger a Buffet sa dotkli viacerých tém a jednou z nich sú spätné odkupy akcií a ich morálnosť. V investičnej komunite nepanuje úplná zhoda v tom, čo je najlepšie pre akcionárov spoločnosti a to z jednoduchého dôvodu – každý ma v investovaní iné preferencie. Niekto môže požadovať, aby firma celý zisk reinvestovala späť a urýchlila svoj rast, iný investor môže chcieť časť dosiahnutého zisku v podobe dividendy a ďalší zas, aby využila tento zisk na spätný odkup vlastných akcií, čím sa zvýši zisk na 1 akciu a teda v konečnom dôsledku i cena akcie.

Pred pár dňami sme informovali, že Apple a Alphabet (materská spoločnosť Google) schválili plány na spätné odkupy akcií v hodnote 90, resp. 50 miliárd dolárov. Berkshire Hathaway je ďalšou z radu firiem, ktorá využíva svoju voľnú hotovosť, aby odkúpila svoje akcie z trhu. V prvom štvrťroku 2021, konglomerát odhalil, že odkúpil svoje akcie triedy A a B v hodnote približne 6,6 miliárd dolárov. V predošlom roku Berkshire odkúpil svoje akcie za 24,7 miliárd dolárov.

Buffett a Munger už dlhodobo tvrdia, že spätnými odkupmi zvyšujú skutočnú hodnotu akcií pre pokračujúcich akcionárov, avšak naďalej si nechávajú viac ako dostatok finančných prostriedkov na akékoľvek príležitosti alebo problémy, s ktorými by sa podnik mohol stretnúť. Spoločnosť má v súčasnosti hotovosť a hotovostné ekvivalenty v hodnote zhruba 140 miliárd dolárov.

Pri otázke ohľadom morálnosti spätných odkupov akcií sa Buffet vyjadril, že ich absolútne nepovažuje za nemorálne: „Považujem za takmer nemožné uveriť niektorým argumentom, ktoré sa objavujú, že je strašné spätne odkúpiť akcie od partnera, ak chcú (predať svoje akcie) a niečo z toho získať získať a vy to môžete urobiť za ceny výhodné pre ľudí, ktorí v spoločnosti ostávajú.“

Munger uviedol, že spätné odkúpenie je „hlboko nemorálne“, ak to sa robí len preto, aby sa akcie firmy posunuli vyššie. „[Ale] ak kupujete akcie späť, pretože je to spravodlivá vec v záujme vašich existujúcich akcionárov, je to veľmi morálny čin a ľudia, ktorí to kritizujú, sú hlupáci.“

Chyba predať akcie Apple

Buffet sa taktiež vyjadril k predaju niekoľkých akcií spoločnosti Apple v roku 2020, pričom poznamenal, že išlo „pravdepodobne o chybu“, keďže po technologickom rozmachu na trhoch v tomto roku akcie rástli ešte vyššie.

„Značka a produkt – je to neuveriteľný produkt,“ uviedol Buffett o spoločnosti Apple. „Pre ľudí je to nevyhnutné. Minulý rok som predal nejaké akcie, hoci naši akcionári stále videli, že ich akcie stúpajú. To však bola pravdepodobne chyba.“

Berkshire ku koncu decembra 2020 vlastnil 907 559 761 akcií spoločnosti Apple v celkovej trhovej hodnote 120,4 miliárd dolárov.

Kam investovať?

Keďže Warren Buffet je pesimistický ohľadom schopnosti individuálnych investorov vyberať tie správne akcie, uviedol, že väčšine investorov by prospelo, keby si z dlhodobého hľadiska proste kúpili indexový fond S&P 500 a nevyberali jednotlivé akcie, vrátane Berkshire Hathaway.

Odporúčam indexový fond S&P 500. Nikdy som nikomu neodporúčal akcie Berkshire, pretože nechcem, aby si ich ľudia kupovali, pretože si potom myslia, že ich do niečoho tlačím. Po mojej smrti existuje fond pre moju vtedajšiu vdovu a 90% prostriedkov pôjde do indexového fondu S&P 500, “uviedol.

Pokiaľ ide o indexové fondy, Munger poznamenal: „Ja osobne uprednostňujem držbu Berkshire pred držaním trhu,“ odpovedal na rovnakú otázku. „Som vcelku v pohode, keď držím Berkshire. Myslím si, že naše podniky sú lepšie ako priemer trhu.“

Robinhood a klimatické zmeny

Pokiaľ ide o extrémnu popularitu obchodovacích aplikácií ako Robinhood, Buffett uviedol: „Robinhood sa stal veľmi významnou súčasťou kasínového aspektu kasínovej skupiny, ktorá sa za posledný rok alebo rok a pol pripojila na akciový trh. Nie je na tom nič nezákonné. Nie je to nič nemorálne, ale nemyslím si, že by ste vybudovali spoločnosť okolo takýchto ľudí.“

Pri otázke prečo Berkshire investoval do ropného a plynárenského priemyslu a či nebolo vhodnejšie investovať do obnoviteľných energií, Buffett obhajoval investíciu do spoločnosti Chevron a do tohto odvetvia. „Chevron nie je prinajmenšom zlá spoločnosť a nemám nijaké výčitky svedomia z toho, že by som ju vlastnil. A aj keby sme vlastnili celý podnik, necítil by som sa nepríjemne z toho, že by som sa v tomto odbore angažoval.“

Ďalšie novinky

etoro
Predchádzajúci článokTOP5: najväčšie krachy burzy v histórií
Ďalší článokBiznisu sa darí, rekordné množstvo firiem prekonáva očakávania analytikov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno