Obava o zdravie finančného systému

Krach a problémy viacerých bánk vrátane Silicon Valley Bank, Signature Bank, First Republic, Credit Suisse a Charles Schwab vyvolávajú otázky, aké budú mať vplyvy na finančné trhy. Michael Wilson z Morgan Stanley sa vyjadril, že stres v bankovom systéme je pravdepodobne začiatkom bolestivého konca medvedieho trhu.

Podľa Wilsona, ktorý je známy na Wall Street svojim pesimizmom, zostane index S&P 500 neatraktívny, kým sa výnos za akciové riziko nevyšplhá až na 400 bázických bodov zo súčasnej úrovne 230. „Posledná časť medvedieho trhu môže byť zavadzajúca a vysoko korelovaná,“ povedal. „Ceny prudko klesajú v dôsledku prudkého nárastu výnosu za akciové riziko, ktorému je veľmi ťažké zabrániť alebo ho obhájiť v portfóliu.“

Kolaps Silicon Valley Bank a výpredaj akcií Credit Suisse tento mesiac podnietili obavy o zdravie globálneho finančného systému, čo rozvírilo trhy. Americké akciové futures v pondelok klesli po tom, čo dohoda UBS Group o kúpe Credit Suisse a centrálnej banky na zvýšenie dolárovej likvidity nedokázala upokojiť obavy investorov o zdravie globálneho bankového systému. „Presne takto končia medvedie trhy, nepredvídaný katalyzátor, ktorý je pri spätnom pohľade zrejmý, núti účastníkov trhu uznať, čo bolo celý čas priamo pred nimi,“ napísal Wilson.

Pokračujúce otrasy v bankovom systéme by mali podľa Wilsona viesť investorov k tomu, aby sa zamerali na zhoršujúce sa vyhliadky rastu v prostredí reštriktívnych úverových podmienok. „Udalosti z minulého týždňa znamenajú, že dostupnosť úverov sa znižuje pre širokú časť ekonomiky, čo môže byť katalyzátorom, ktorý nakoniec presvedčí účastníkov trhu, že odhady ziskov sú príliš vysoké,“ napísal a dodal, že riziko úverovej krízy materiálne vzrástol.

Stratég očakáva, že analytici znížia očakávania s blížiacou sa kvartálnou sezónou, zatiaľ čo podniky sa pripravujú na výrazné zníženie očakávaní, povedal. Odporúča umiestnenie v defenzívnych sektoroch a akciách s nízkou beta verziou, pričom varuje pred názorom, že Big Tech akcie sú imúnne voči obavám z rastu.

Wilson nie je sám, kto predpovedá pre trhy ťažké obdobie. Stratégovia JP Morgan Chase pod vedením Mislava Matejku uviedli, že obrátená výnosová krivka sa „ukáže ako správna“, čo signalizuje predchádzajúcu recesiu. Prvý štvrťrok bude pravdepodobne najvyšším bodom pre akcie v tomto roku, napísal v poznámke a dodal, že akcie nedosiahnu minimá, kým sa Fed neprikloní k zníženiu sadzieb.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikom

xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokRebríček TOP 30: Najziskovejšie spoločnosti za rok 2022
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno