Oživenie pod taktovkou Soriota

AstraZeneca, britsko-švédska farmaceutická spoločnosť, je jedným z lídrov v liečbe rakoviny a patrí medzi špičku vo farmaceutickom priemysle. Z pohľadu trhovej kapitalizácie sa jedná o šiestu najhodnotnejšiu farmaceutickú firmu na svete. Aj keď investori momentálne venujú veľa pozornosti liekom na obezitu od spoločností Eli Lilly a Novo Nordisk, AstraZeneca môže tiež potichu pripravovať veľké prekvapenie v tomto odvetví a prichádzať s novými príležitosťami.

Pod vedením CEO Pascala Soriota za posledné desaťročie dosiahla AstraZeneca pozoruhodný rast. V roku 2014 spoločnosť úspešne odrazila pokus o prevzatie zo strany Pfizeru, keď Soriot sľúbil, že zvýši ročné tržby z 26 miliárd USD na 45 miliárd USD do roku 2023. Mnohí analytici na Wall Street to považovali za ambiciózny cieľ, no firma ho dosiahla, keď minulý rok vykázala tržby 45,8 miliardy USD.

Teraz si Soriot stanovil nový cieľ, dosiahnuť tržby 70 miliárd USD do roku 2029. Vzhľadom na to, ako úspešne spoločnosť využila príležitosti, napríklad prostredníctvom partnerstiev v oblasti liečby rakoviny s japonskou firmou Daiichi Sankyo, majú investori dôvod veriť, že AstraZeneca svoj cieľ opäť naplní.

V súčasnosti AstraZeneca, ktorá zamestnáva 89 000 zamestnancov po celom svete, generuje príjmy z predaja predpisových liekov. Organizácia rozdeľuje svoje tržby medzi kľúčové terapeutické oblasti, kde onkológia a biofarmaceutické lieky predstavujú po 40 % z celkových tržieb, nasledované liečbou vzácnych ochorení (17 %) a inými liekmi (3 %). Geograficky najväčší podiel tržieb prichádza zo Spojených štátov (42 %), pričom rozvíjajúce sa trhy prispievajú 26 %, Európa 21 % a ostatné vyspelé krajiny 11 %.

AstraZeneca bojuje proti rakovine, nové ciele smerujú k obezite
Zdroj: Finviz

Potenciál v oblasti obezity

Aj keď spoločnosť, ktorá pôsobí vo viac ako 100 krajinách sveta, nevenuje oblasti liečby obezity toľko pozornosti ako niektoré iné firmy, očakáva sa, že v novembri na konferencii v San Antoniu predstavia novinky o svojom sľubnom lieku na chudnutie. Tento liek využíva GLP-1 pilulky a injekcie zamerané na hormón amylín. Ak budú výsledky pozitívne, spoločnosť by mohla získať pevnejšiu pozíciu aj v tejto oblasti.

Tento farmaceutický gigant má však aj bez obezity množstvo príležitostí na rast. Na nedávnej onkologickej konferencii zaujala investorov širokým portfóliom terapií, od protilátok až po rádioterapie a bunkové liečby. Jej liek Tagrisso má potenciál dosiahnuť ročné tržby cez 7 miliárd USD do konca dekády, a partnerstvá už so spomínanou firmou Daiichi Sankyo v oblasti inovatívnych liečiv sú ďalším úspešným krokom v boji proti rakovine. Okrem tohto v roku 2024 uskutočnila akvizíciu kanadskej spoločnosti Fusion Pharmaceuticals za 2,4 miliardy USD, čo posilnilo jej onkologické portfólio​. Technológia od Fusion totiž pomáha lekárom efektívnejšie zacieliť rakovinové bunky.

Predstavitelia firmy nateraz odhadujú tržby farmaceutického priemyslu a očakávaný rast trhu do roku 2027 v rôznych regiónoch sveta nasledovne. Najväčším trhom je Severná Amerika s odhadovanými tržbami 992 miliárd USD a predpokladaným rastom 7,8 %. Ďalšími veľkými trhmi sú Európska únia (EU) s tržbami 335 miliárd USD a rastom 6,2 %, Čína s tržbami 190 miliárd USD, avšak s nižším rastom 3,9 %, a Latinská Amerika, kde sa očakáva najvyšší rast 22 % pri tržbách 197 miliárd USD. Ostatné trhy, ako India a Afrika, tiež vykazujú vysoký rast (9,5 % a 5,9 %). Naopak, trhy ako Japonsko (73 miliárd USD) zaznamenávajú minimálny rast 0,3 %.

AstraZeneca bojuje proti rakovine, nové ciele smerujú k obezite
Zdroj: AstraZeneca IR

Kľúčové výzvy do budúcnosti

Ako väčšina farmaceutických gigantov, aj AstraZeneca čelí výzvam s exspiráciou patentov na svoje najúspešnejšie lieky. Napríklad blockbuster na cukrovku Farxiga stratí patentovú ochranu v nasledujúcich rokoch. Napriek tomu má spoločnosť silnú pipeline, s asi 20 neskorými fázami vývoja úplne nových liekov. To však môže byť dvojsečná zbraň, keďže pre mnohých investorov je náročné pochopiť všetky príležitosti, ktoré má AstraZeneca k dispozícii.

Pri cene 16-násobku očakávaných 12-mesačných ziskov sa akcie AstraZenecy nepredávajú za najvýhodnejšiu cenu, ale stále sú dostupnejšie ako konkurenti v oblasti obezity, Eli Lilly a Novo Nordisk, ktorých násobky sú nad 30. Spoločnosť však ponúka silný rast za rozumnú cenu a zostáva zaujímavou voľbou pre dlhodobých investorov.

Akcie AstraZeneca


Akcie spoločnosti si od začiatku roka pripísali +23,2 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +24,3 %. V súčasnosti sa obchodujú na úrovni 86,5 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 42,5 násobok zisku na akciu (P/E), 16 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 9,56 násobok EV/EBITDATrhová kapitalizácia spoločnosti dosahuje 268,5 miliardy USD. Súčasný dividendový výnos je 1,76 %.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokNvidia opäť prekonala očakávania! Investori ale spokojní nie sú.
Ďalší článokElektromobily v Číne: Rast predajov vs. realita akciového trhu
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno