Kvartálne výsledky, ktoré prekonali očakávania

Spoločnosť Zoom Video Communications, ktorá ponúka platformu na videokonferencie sa dostala do popredia záujmu Wall Street kvôli pandémii, ktorá zmenila spôsob pracovnej komunikácie. Investori logicky očakávali, že dopyt po produkte firmy Zoom bude vysoký a preto podrobne sledujú dosiahnuté štvrťročné čísla. Akcie Zoom

Tie včera zverejnil manažment za 4. kvartál, pričom ním uzavrel interne úspešný rok 2020. Tržby podniku vzrástli zo 188,25 mil. v hospodárskom roku 2020 na 882,5 mil. dolárov v roku 2021. Tento výsledok zároveň s prehľadom prekonal očakávania trhu, ktoré boli na úrovni 811 mil. dolárov. Zoom prekvapil trhy i čo sa týka rentability, keďže tie očakávali zisk na akciu $0,79, avšak ten sa vyšplhal až na $1,22. V predchádzajúcom roku firma zaznamenala zisk na akciu vo výške $0,15, to predstavuje medziročný nárast ziskovosti o 713%.

Aktuálne má spoločnosť už viac ako 467 tisíc zákazníkov s viac ako 10 zamestnancami, toto číslo je o 470% vyššie ako pred rokom a analytici očakávali 442 600 zákazníkov. V 4. kvartáli Zoom profitoval najmä z rozšírenia dištančného správania, ktoré bolo nútené sa opäť zvýšiť z dôvodu rozširujúceho sa výskytu koronavírusu. Za celý rok 2021, firma vykázala rast tržieb o 326% na 2,65 mld. dolárov, čistý zisk 671,5 mil. dolárov, resp. $2,25 na akciu a operatívny cashflow na úrovni 1,47 mld. dolárov.

Akcie Zoom - kvartálne výsledky
Akcie Zoom – kvartálne výsledky, zdrojové údaje

Slovo manažmentu a výborný výhľad

„Posledný štvrťrok znamenal pre spoločnosť Zoom silný záver bezprecedentného roku. Vo fiškálnom roku 2021 sme významne rozšírili naše podnikanie tak, aby sme zákazníkom a globálnej komunite poskytli kritické komunikačné a kooperačné služby v reakcii na pandémiu“, poznamenal vo vyhlásení výkonný riaditeľ, Eric Yuan a pokračoval: „Keď vstúpime do fiškálneho roku 2022, veríme, že máme dobrú pozíciu na silný rast s našou inovatívnou video komunikačnou platformou, na ktorej môžu naši zákazníci budovať, prevádzkovať a rozvíjať svoje podnikanie.“

Vedenie spoločnosti sa s verejnosťou taktiež podelilo o výhľad do budúceho roka. V prvom kvartáli hospodárskeho roku 2022 očakáva výnosy v rozpätí 900 až 905 mil. dolárov, čo je taktiež omnoho viac ako bol konsenzus analytikov. Zisk by sa mal pohybovať medzi $0,95 a $0,97 na akciu, oproti očakávaným $0,72 na akciu. Celoročné tržby by mali dosiahnuť výšku 3,76 až 3,78 mld. dolárov.

Výborný výhľad prekvapuje predovšetkým v tom, že mnohí investori sa obávali toho, že keď sa reštrikcie týkajúce pohybu uvoľnia, firmy prejdú na starý režim a nebudú v takej miere využívať softvér od spoločnosti Zoom. Na túto hrozbu reaguje podnik i snahou o diverzifikáciu a rozšírenie produktového portfólia. Riziko nižšieho dopytu je zároveň hlavný dôvod prečo sa akcie Zoom postupne prepadli zo svojej najvyššej úrovne až o 30%.

Akcie Zoom


Optimizmus vedenia spoločnosti je však pozitívnym signálom i pre akcionárov a potenciálnych investorov. Akciové trhy na zverejnené čísla reagujú pozitívne a v pre-market obchodovaní sa obchodujú akcie Zoom o viac ako 8% v pluse. Tie zažili od svojho vstupu na burzu takmer pred 2 rokmi, v apríli 2019 spanilú jazdu. Za ten čas vystrelili z úrovne $62 na $568,34 (v októbri minulého roka (+817%) a následne zaznamenali prepad až na hodnoty pod $340. Správa z včerajšieho dňa by mohla vrátiť akcie spoločnosti opäť k rastúcemu trendu.

Ďalšie novinky

xtb
Predchádzajúci článokBuffetov Berkshire Hathaway odkúpil vlastné akcie za 24,7 mld. dolárov
Ďalší článokAkcie Nio klesajú kvôli slabšiemu rastu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno